Фото тижня:
Знеструмлений Харків, унікальна операція і вареники для ЗСУ
Інтерв’ю:
Війна
Олександр Сирський, Головнокомандувач ЗСУ
Згідно з Указом Президента України Олександра Сирського було призначено на посаду Головнокомандувача Збройних сил у лютому поточного року. Це призначення, як і подальші зміни у військовому керівництві, відхід українських військ від Авдіївки, тривалий наступ російських загарбників та оголошення про перехід України до стратегічної оборони стали об’єктами прискіпливої уваги, і не лише в Україні. Серед західних союзників і партнерів почали лунати тривожні думки, що Україна втрачає позиції та спроможності для продовження боротьби з ворогом. Наскільки обґрунтованими є такі оцінювання, яка реальна ситуація на полі бою, і що означає нова стратегія українських військ, Укрінформу розповів сам Головнокомандувач Збройних сил України генерал-полковник Сирський.
Безпека
Ілля Вітюк, начальник Департаменту кібербезпеки СБУ
Кібервійна з Росією набирає обертів. Якщо у 2020 році було зафіксовано 800 кібератак, то вже другий рік поспіль їх кількість не опускається нижче 4 тисяч.
Деякі з них сильно б’ють по цивільній інфраструктурі, як це було з «Київстаром», а більшість – постійно націлені на системи зв’язку Міноборони і критичну інфраструктуру країни.
Атаки росіян і їх союзників відбивають працівники Департаменту кібербезпеки СБУ. І не лише відбивають, а й проводять власні кібернаступальні операції та здобувають розвідінформацію про ворога.
Третій рік Департамент очолює бригадний генерал Ілля Вітюк.
В інтерв’ю Укрінформу він розповів про допомогу союзників у кібервійні, розкрив структуру і специфіку російських хакерських угрупувань, які працюють у штаті спецслужб, повідомив про розслідування справи за фактом кібератаки на «Київстар», а також про відбиті хакерські атаки на ресурси Міноборони, і відповів на запитання, що робити з месенджером Telegram.
Діаспора
Марічка Марчик, українсько-канадська співачка
Музикантка Марічка Марчик володіє унікальним «автентичним» голосом. Разом зі своїм чоловіком – канадцем Марком Марчиком вона співає в гурті «Балаклава Блюз», який вони створили у 2018 році. Марічка активно допомагає нашим воїнам – не лише коштами, які збирає на своїх концертах, а й особистою присутністю на фронті. Їздить на передову як волонтерка, підтримує військових піснями, словами й навіть курси медиків для цього закінчила.
Розмовляємо з Марічкою у Нью-Йорку, під час Фестивалю сучасної української музики, у якому вона брала участь.
Бойовий шлях
Василь Паламарчук, юрист, військовий і письменник
Атовець, юрист і військовий письменник з Херсонщини Василь Паламарчук з перших днів широкомасштабного вторгнення знову воює. Ми з ним спілкувалися у 2021 році – говорили про його книгу «Військовий непотріб», її героїв, про те, як ветерану знайти себе у мирному житті, про плани на другу книгу. У коронавірусні часи Василь проводив онлайн-читання своєї книги: з усіма міцними словами, емоціями, як у житті (у книзі ці слова – із «зірочками»).
Тепер ми говоримо про те, як Василь готувався до широкомасштабного вторгнення, що його спонукає писати нині замальовки про військове життя. Обговорюємо тему мобілізації. Останнє – дуже емоційно. І знову багато слів із «зірочками». Але Василь каже: питайте про все, іншої нагоди може й не бути.
Репортаж
Танкісти на Запорізькому напрямку: Хочеш вижити – бий першим
У сучасній війні безпілотників та артилерії є місце і важкій зброї – танкам. Танкісти прикривають піхоту та допомагають іншим підрозділам нищити ворога. Екіпажі панцерників можуть проводити всередині своїх машин не години, а навіть по кілька діб. І це при тому, що місця в “салоні” зовсім небагато, та й температура не завжди комфортна.
Танки повинні завжди бути готовими до виконання бойових завдань, але при цьому мають бути добряче замаскованими. Екіпажам часто доводиться сидіти в засідках та стріляти із закритих позицій.
Як працюють військові 1-ї танкової бригади, бачили журналісти Укрінформу.
Кремлівська маніпуляція
Поширення методів Путіна-Медведчука з України на всю Європу
У більшій частині Європи, Євросоюзі, католицькій, лютеранській під час Великодніх днів життя зазвичай трохи завмирає. Але цьогоріч воно вирувало, як ніколи, збуджене скандалом, що розпочався минулої середи, 27 березня, коли в Чехії було розкрито фінансовану з РФ мережу впливу, котра займалася поширенням російської пропаганди у Європі та підкупом політиків.
Схожі скандали бували й раніше. Але в цій історії проявилася характерна відмінність, якої, здається, раніше не було. Чільні ролі у здійсненні викритих дій займали вихідці з України. Це не випадковість, а концепт, який здався Кремлю найбільш комфортним в умовах повномасштабної війни. Атакуючи Україну, він показово просуває – та погрожує надалі просувати – російські імперські інтереси під брендом медведчуківської «Другой Украины». Російськомовність, заявлена в назві – принципова. Адже можна було знайти інше визначення, яке російською та українською було би ближче за звучанням, а не як тут: «другая–інша». Тобто ця «Україна» настільки «другая», що власне і не є Україною. А значить, у даному випадку слід казати про російську атаку під фальшивим прапором.
Топ відео:
Станція Краматорськ
Снайпер «Курт» про лінії оборони, ухилянтів і зброю власного виробництва
Гість 16-ї програми Костянтина і Влади Ліберових – військовий із позивним «Курт». Він ще у 2000-х роках пройшов строкову службу. Став на захист України 2014 року. Починав як рядовий розвідник глибинної розвідки, а у 2017-му перекваліфікувався на снайпера-розвідника і став одним із найкращих снайперів Сил оборони. Того ж року боєць створив групу снайперів «Kurt & Company group», яка зараз входить до складу 28 окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу та виконує бойові завдання на різних ділянках фронту. У цьому випуску говорили про таке: - Як змінилася війна за 10 років - Чим займається підрозділ «Kurt & Company group» - Про незвичайні зразки зброї власного виробництва - Комунікація та взаємодія між військовими і цивільними - Що мусять робити зараз чоловіки, які виїхали за кордон - Хто має будувати лінії оборони - Проблеми мобілізації
Порятунок
Як двоє дівчат врятували три десятки коней від війни
Галина та Ксенія у вільний від роботи час рятують коней від війни. На своєму ранчо уже прилаштували три десятки коней. Серед них - 19-річний Буран, який рік провів в окупації на Харківщині. Його привезли на ранчо схудлим і наляканим. А тепер він радо йде до людей і вже бере їжу з рук. Детальніше про його історію та соціальне ранчо для коней - у сюжеті Укрінформу. Власниці ранчо кажуть: коні, як люди, страждають від війни – і фізично, і психологічно. Але на відміну від нас, не можуть самі про себе потурбуватися. Їм вкрай необхідний контакт із людиною. Тому на ранчо запрошують усіх охочих, аби допомогти піклуватись про коней.
Тероризм
У Дніпрі після ракетної атаки 2 квітня пошкоджено навчальний заклад, де навчалась Ярослава Магучих
Внаслідок ракетної атаки, яку ворог здійснив по Дніпру 2 квітня, було вибито вікна у багатоповерхівках. За інформацією міської влади, потребують заміни понад 800 вікон. Як повідомивначальник організаційного відділу Департаменту з питань самоорганізації населення ДМР Владислав Макарець, за сьогодні це вже друга атака ворога по Дніпру. Владислав Макарець каже про пошкодження будинків у Шевченківському районі міста. Також пошкоджень зазнали і будинки, які обслуговує комунальне підприємство. - Відомо, що постраждали 7 будівель, – сказав директор Департаменту житлового господарства ДМР Сергій Файфер. – Пошкоджені близько 700 вікон. На даний час проводимо роботи щодо забиття цих вікон плівкою, буде проведено обстеження, заміри. Будемо проводити роботи щодо встановлення даних вікон.
Новини, які можуть вплинути на події в країні:
Міжнародний Реєстр збитків
Мудра розповіла, як працюватиме міжнародний Реєстр збитків від агресії РФ
“Ми починаємо роботу із заяв щодо знищення та пошкодження житла. Ця категорія була вибрана аргументовано, тому що на сьогодні в Україні уже є Реєстр пошкодженого та знищеного майна, який веде держава, і ця інформація буде доступною для передачі до міжнародного Реєстру, який є максимально цифровим. Так і було задумано, оскільки, зважаючи на попередні приклади історичних компенсаційних комісій, ми побачили, що робота з паперовими документами потребує дуже багато часу, ресурсів і фінансів. То ж було ухвалене рішення про те, що Реєстр є виключно цифровим. Відповідно вся інформація буде подана в електронному вигляді. Для цього буде застосована система “Дія”, яка на сьогодні зарекомендувала себе як потужна, надійна цифрова платформа”, - зазнчачила заступниця керівника Офісу Президента України Ірина Мудра Мудра.
Боротьба з екстремістськими наративами
Структура РПЦ при Економічній раді ООН поширює неонацистські наративи - Кислиця
Сергій Кислиця звернувся до президента Економічної і соціальної ради ООН (ЕКОСОР) з пропозицією позбавити «Всесвітній російський народний собор» спеціального консультативного статусу за поширення ксенофобських, неонацистських та неоколоніальних наративів.
Міжнародна підтримка
До коаліції бронетехніки для України входять 15 країн
Польща розпочала роботу на створенням так званої коаліції бронетехніки для підтримки України у січні цього року. Станом на сьогодні до неї входять 15 країн, включаючи Україну.
До зустрічі наступної п’ятниці!