Ексклюзивні матеріали Укрінформу
Пропонуємо до вашої уваги розсилку, де зібрані авторські публікації, ексклюзивні коментарі, інтерв’ю від журналістів агентства, а також наші фото та відеосюжети.
Фото тижня:
Бійці артилерійського розрахунку спецпідрозділу "Стрілецький батальйон" ГУНП у Запорізькій області за допомогою гаубиці Д-30 калібру 122-мм ведуть вогонь по позиціях російських військ на Запорізькому напрямку, Запорізька область, 11 січня 2025 року.
Інтерв’ю
Том Флетчер: «Завдяки досвіду неурядових організацій Україна буде гуманітарною наддержавою»
Заступник генерального секретаря ООН Том Флетчер, якого в листопаді призначили відповідати за гуманітарну допомогу, вважає, що потрібно дивитися на п’ять-десять років уперед, коли йдеться про підтримку України. Водночас пан Флетчер розповідає, що продовжує говорити з росіянами в (без)надії домогтися сприяння в допомозі українцям і переконати тих, хто, за його ж словами, атакує гуманітарних працівників і цивільну інфраструктуру.
Олександр Корнієнко: «Західні партнери поки що від нас нічого не вимагають щодо виборів»
Європейська інтеграція України є для ФРН важливим питанням, на чому неодноразово наголошували німецькі політики. Як просувається процес, які є успіхи та виклики, обговорювали цього тижня в Берліні на експертній конференції. Питань багато, на них відповідав і перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко. Як Україна вибудовує контакти із закордонними партнерами під час війни, чи є від них тиск на Київ у питанні виборів, які «несподіванки» можуть чекати на нас у законодавчому процесі на шляху до ЄС, а також що робити з «біглими депутатами»…
«Сфера оборони потребує відновлення військових прокуратур», – Павло Богуцький
За січень-грудень 2024 року частка облікованих кримінальних правопорушень, вчинених військовослужбовцями, у загальній структурі злочинності в Україні наблизилася до позначки 30%
Розібратись у причинах такої статистики Укрінформу допомагає досвідчений український юрист, військовий, за плечима якого понад 25 років служби в органах військової прокуратури України, військовий прокурор Західного регіону України (2011 р.), Південного регіону України (2014-2015 рр.), доктор юридичних наук, доцент, завідувач наукової лабораторії військового та міжнародного гуманітарного права Державної наукової установи «Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України», заслужений юрист України, генерал-майор запасу Павло Богуцький.
Ігор Кузін: «Вакцинація від вірусу папіломи людини допоможе зменшити кількість онкозахворювань»
Міністерство охорони здоровʼя планує змінити Національний календар щеплень. Серед основних змін – запровадження вакцинації дівчат віком 12–13 років від вірусу папіломи людини та оптимізація графіка вакцинації від інших інфекційних захворювань. Для чого були розроблені зміни до Національного календаря щеплень, як саме, у разі їх схвалення, вакцинуватимуть дітей з 2026 року і яку ще роботу потрібно провести для їх запровадження, Укрінформу розповів заступник міністра охорони здоровʼя, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.
Тетяна Бойко: «Треба забезпечити справедливість компенсацій за житло всім, хто потребує»
Майбутня українська відбудова – справа і клопіт не лише держави та її міжнародних партнерів, а й кожного з нас. Яка ж роль громадськості у відбудові країни? Чи прислухається до неї влада і чи розуміють самі громадські активісти, що можливості влади й держави за нинішніх умов украй обмежені? Ці та інші запитання Укрінформ поставив координаторці житлово-комунальних програм громадянської мережі ОПОРА Тетяні Бойко.
Василь Абрамів «Найжахливіше на війні - дрони, а найцінніше - інформація»
Василь Абрамів на війні з перших днів повномасштабного вторгнення. Активний майданівець та учасник АТО, служив разом із легендарним «Да Вінчі», очолював свого часу осередки ДУК «Правий сектор» та ВО «Тризуб» імені Бандери на Прикарпатті.
У родині Василя – майже всі чоловіки на фронті. Серед них – батько дружини, командувач Української добровольчої армії Дмитро Ярош, візитка якого ще кілька років тому наводила страх на ворогів України. Про те, що тепер є найбільшим жахом для окупантів, хто в Україні підтримує зниження мобілізаційного віку та чи всі можуть іти на війну, розповідає начальник штабу самохідного артилерійського дивізіону 47 окремої механізованої бригади «Маґура» Василь Абрамів.
Публікації
Україна і Велика Британія: Сторічна угода – це нині як вічна
Підписана в Києві 16 січня 2025 року історична Угода між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії є цікавою для аналізу
Розібрати «сильні та слабкі» сторони двостороннього акта про сторічне партнерство України та Великої Британії Укрінформу допомагає доктор історичних наук, професор, директор Центру стратегічної аналітики та міжнародних студій Західноукраїнського національного університету Андрій Грубінко.
Чому Путіну варто боятись Трампа?
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки продовжує збирати фейки та наративи пропаганди
Росіяни вже два місяці живуть без «Орєшника»
У РФ марно сподіваються на 90-денні «вікна можливостей»
Кремль вирішив приховати від Трампа дані Росстату
Навіщо Лукашенко зайшов у TikTok
Дмитро Полончак: «Гіршого за Бахмут пекла я не бачив. Але найгірше, що висновків ніхто не робить»
Дмитро Полончак провів в активних боях два роки із початку повномасштабки – спочатку Київщина, далі Донеччина. Бахмут став для його підрозділу найбільшим випробуванням – пробули там сукупно два місяці, вийшли з тих боїв із великими втратами. Потім ще деякий час частина бійців брали участь у боях, знову ж таки на Донеччині. Із 2024 року підрозділ потребує відновлення. Дмитро тим часом удосконалюється як снайпер, тренує новобранців на полігонах та мріє започаткувати центр для стрільців на Закарпатті. ЧИТАТИ ДАЛІ
Атака на соборність. Як Росія намагається зруйнувати єдність українського суспільства
22 січня Україна відзначала День Соборності. Акт злуки (об’єднання) УНР і ЗУНР став відображенням давнього прагнення українців, розділених кордонами імперій, жити у спільній незалежній державі. Пам’ять про це, а також про інші події Української революції 1917-1921 років, спростовують одразу цілу низку пропагандистських міфів, які створювала і поширювала російська імперія – спочатку у своїй монархічній, комуністичній і сучасній рашистській подобі. Читати далі
Розмова з бранцями: полон убиває, але може дати сили, про які людина й гадки не мала
Колишні військовополонені Валерій Горішній і Максим Буткевич та представник Меджлісу кримськотатарського народу Нариман Джелял, яких торік Україна повернула з російської неволі, виступили минулого тижня на спеціальному засіданні Ради Безпеки ООН, після якого кореспондент Укрінформу поспілкувався з ними, а також із представником Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Богданом Охріменком.
Фрагменти російських ракет і «Шахедів» на конференції в Гаазі
Чому агресору вдається оминати санкції й отримувати західні компоненти для виробництва зброї?
Росія, попри запроваджені щодо неї санкції, і далі отримує західні технології, що стають частиною її військової промисловості. У російських дронах і ракетах досі є іноземні компоненти, без яких вони б не могли літати й атакувати Україну. Цього тижня в Гаазі відбулася конференція щодо санкцій, однією з важливих частин якої стала виставка фрагментів російської зброї, яка майже щодня атакує Україну. Які експонати можна було побачити на виставці? Як санкції можуть перетворити зброю ворога на бляшанки? Читати далі
Зміни в соцмережах Meta можуть не вирішити, а посилити проблеми
Meta оголосила про значні зміни в модерації контенту на своїх платформах – Facebook, Instagram і Threads.
Українці знову кращі на конкурсі NASA: розповідаємо про переможців
Українська команда втретє перемогла на всесвітньому конкурсі NASA Space Apps Challenge. 16 січня оголосили переможців: NVS-Knot, що брала участь у хакатоні в Києві, перемогла в номінації «Галактичний вплив» зі своїм інноваційним застосунком, що інтегрує супутникові та гідрологічні дані для оцінки вологості ґрунту й зменшення водних ризиків для посадки польових культур.
Окупована спадщина: як не дозволити ворогу привласнити нашу культуру
Майстри відтворили 12 народних строїв із шести окупованих Росією регіонів України і покажуть їх світові. Із відтворених речей сформували колекцію – її показуватимуть світові на противагу російській пропаганді, яка намагається привласнити культурну спадщину цих регіонів. Покази колекції на 2025 рік уже розписані, переважна більшість відбудеться за кордоном, для іноземних партнерів України.
НАШ СПАДОК. Гра «Ашик» об'єднує покоління і відволікає від звуків війни
Внесена до Національного переліку культурної спадщини гра поширена серед гагаузів, її правила передаються від старих до малих, а витоки сягають V століття до н.е.
Американська «ТікТок-паніка», українські тренди та нові виклики
Про ТікТок, як і про Клавдію Петрівну, можна почути кардинально різні оцінки: від захвату до образ. Якщо ви не знаєте, хто така Клавдія Петрівна, і згадки про неї та натяки на подібність з образом Меланії Трамп вам нічого не говорять – зазирніть у ТікТок. Втім, є великі шанси, що з цих відео ви найближчим часом не зможете вибратись і Клавдія Петрівна тут стане лише приводом…
Укрінформ ТБ
Масі Найєм: «Україна повинна зробити все можливе, аби не піти шляхом Афганістану»
«Якщо принцип невідворотності покарання буде діяти, тоді більшість злочинів не буде відбуватися», – зауважив адвокат і військовослужбовець ЗСУ Масі Найєм у новій програмі проєкту Укрінформу «Нація непереможних».
Україна переживає значні зміни у сфері ментального здоров'я військових. За три роки вдалося зробити колосальний стрибок уперед, однак викликів залишається багато.
Про роботу військових в умовах бойових дій, міфи щодо ПТСР, чи змінилося ставлення військових до психологів та як має відбуватися повернення захисників до мирного життя розповіла в новому випуску проєкту Укрінформ «Командири нашої перемоги» Євгенія Василенко – начальниця групи контролю бойового стресу 210-го окремого штурмового полку.
Ветеран Степан Коробкін втратив руку під час бойових дій і загалом переніс 32 операції. А вже за півтора року після поранення піднявся на найвищу гору Африки - Кіліманджаро, що має висоту майже 6 км. Його експедиція тривала 50 днів і останні три йому давалися найважче. Детальніше про історію Степана та що його мотивувало на підкорення вершини - у відео Укрінформу.
Після початку російського військового вторгнення в Україну країни ЄС, що межують з росією, включаючи Польщу та країни Балтії, розпочали створення посиленої системи власних кордонів під назвою «Східний Щит», що передбачає надійну охорону кордонів від проникнення нелегальних мігрантів, а також містить елементи інженерних загороджень на випадок відбиття збройної агресії. На ділянці Підляського загону Прикордонної охорони Польщі, де відбувалися ці зйомки, посилений захисний паркан високою у 5,5 метрів, оснащений колючим дротом та протитанковими перешкодами, а також сучасними засобами спостереження, протягнувся на відстань у 186 кілометрів. Загальна довжина кордону Польщі з Білоруссю та Калінінградською областю росії сягає 800 кілометрів. Про це європейським журналістам на кордоні з Білоруссю розповів командувач Прикордонної охорони Польщі бригадний генерал Роберт Баган
Українські аграрії беруть участь у виставці «Зелений тиждень» у Берліні
У найбільшій сільськогосподарській виставці «Grûne Woche», яка проходить у Берліні беруть участь більше десятка вітчизняних асоціацій і виробників, представлені на національному стенді. Офіційну делегацію очолює міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль, який взяв участь і міністерській конференції разом з представниками близько 60 держав світу, які засудили використання продовольства як зброї та інструменту шантажу.
Перший Український хаб за кордоном буде відкрито протягом наступних кількох тижнів, орієнтовно двох місяців. Про це віцепрем’єр-міністр, міністр єдності України Олексій Чернишов заявив після зустрічі з представниками громади в Посольстві України в ФРН. «Ми будемо раді, якщо українці приймуть рішення щодо повернення, коли буде така можливість», - зізнався політик, але рішення поки залишатися за кордоном також буде сприйматися «з повагою» і ці люди будуть отримувати підтримку з боку України. Чернишов поспілкувався з представниками українських організацій і громад з усієї Німеччини, розповів їм про плани очолюваного ним міністерства, вислухав поради та зауваження. Віцепрем’єр також узяв участь у конференції, присвяченій європейській інтеграції України, на якій також провів презентацію міністерства, планів держави щодо світового українства.
Новини:
Війна
Третя група добровольців Українського легіону в Польщі підпише контракти з ЗСУ у лютому - посол
Росія в Радбезі ООН намагалася обговорювати татуювання замість катувань - азовець
Україна утримує російських полонених у п’яти спеціальних місцях - Коордштаб
Синєгубов: Росія посилила удари «Шахедами» по Харківщині - особлива активність вночі
На Сумщині повністю евакуювали жителів із 38 населених пунктів
Політика
Угода про стратегічне партнерство між Росією та Іраном не створює нових загроз для України - експерт
Міністри сільського господарства на конференції у Берліні засудили російську війну проти України - Коваль
Для «Нюрнберга-2.0» щодо Росії потрібна згуртованість міжнародної спільноти - Джелял
Військова допомога Україні з боку США продовжиться, але, ймовірно, зміниться її формат - політолог
Світ
Помилково вважати, що Трамп одразу телефонуватиме Путіну - політолог
Огризко: Трамп може змусити Путіна приповзти на переговори, на яких йому вручать капітуляцію
Канада від початку війни заморозила російських активів більш як на $350 мільйонів
У Трампа розуміють роль Європи у мирних переговорах і повоєнних процесах - німецька експертка
Економіка
Малі фермерські господарства в Україні торік отримали від Євросоюзу €20 мільйонів - Коваль
Регіони
Кримчани усвідомлюють, що Росія їх використовує як ресурс для війни - «Жовта стрічка»
РФ посилює репресії на новоокупованих територіях - «Жовта стрічка»
Спочатку електростанція, а гроші - за два роки: у Чернівцях відкидають звинувачення щодо тендеру
У Меджибізькій фортеці продовжать дослідження підземель
Суспільство
Слідство не виключає внутрішнього втручання у реєстри Мін‘юсту - депутат
GAVI надасть Україні всі вакцини за Національним календарем щеплень - МОЗ
Торік біженцями в Україні визнали одного росіянина і одного білоруса
Напад на журналістів «Схем» в Укрексімбанку: апеляційний суд відклав розгляд справи до 24 лютого
Діаспора
У Нідерландах до Дня Соборності України утворили живий «Ланцюг єдності»
У Нідерландах відкрилась фотовиставка українського захисника Максима «Далі» Кривцова
Культура
Варшавський фонд Pro Musica Viva цьогоріч розширить географію концертів в Україні
В Україні за підтримки Держкіно триває виробництво 122 кінопроєктів
До зустрічі наступної п’ятниці!