Огляд «Війна в Україні за тиждень»
Пропонуємо до вашої уваги огляд основних подій, які стосуються воєнних дій в Україні, з 13 по 19 травня.
СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
Міністерство оборони США анонсувало проведення наступної зустрічі Контактної групи з питань оборони України (формат «Рамштайн») у понеділок, 20 травня.
Сполучені Штати оголосили про введення санкцій проти п’яти фізичних осіб та організацій у Росії, пов’язаних із передачею військового обладнання та компонентів між Північною Кореєю та РФ у порушення ембарго ООН на постачання зброї КНДР.
Уряд Великої Британії 17 травня запровадив санкції проти кількох компаній, пов’язаних з військовою програмою КНДР та Росією.
Влада Австралії у координації з міжнародними партнерами 17 травня запровадила фінансові санкції проти ще шести структур через їхню причетність до співпраці РФ і КНДР в оборонній сфері.
Президент США Джо Байден підписав закон, який забороняє імпорт з Росії збагаченого урану.
У Брюсселі 13 і 14 червня пройде зустріч міністрів оборони країн-членів НАТО. Засідання Ради Україна-НАТО на рівні міністрів оборони відбудеться 13 червня.
Уряд Латвії ухвалив рішення про виділення 10 млн євро на закупівлю артилерійських боєприпасів для України.
Міністр закордонних справ Данії Ларс Льокке Расмуссен оголосив про новий пакет військової допомоги Україні на 750 млн євро.
Міністри закордонних справ 46 країн-членів Ради Європи 17 травня ухвалили декларацію, яка підтверджує підтримку України на шляху до справедливості та відновлення.
Уряд Естонії розглядає можливість відправки військ на захід України, щоб взяти на себе тилові функції ЗСУ.
Рада ЄС остаточно ухвалила продовження автономних торговельних заходів для України, що передбачають призупинення ввізних мит і квот на український експорт в ЄС.
Парламент Естонії 15 травня проголосував за закон, який дозволить використовувати заморожені російські активи на відновлення України.
Генеральний директор компанії Rheinmetall Армін Паппергер оголосив про плани створити в Україні ще одне спільне підприємство – з виробництва засобів ППО.
БОЙОВІ ДІЇ
929 бойових зіткнень відбулося на фронті за тиждень з 13 по 19 травня за даними Генштабу.
Сили протиповітряної оборони з 13 по 19 травня знищили 75 російських ударних безпілотників типу Shahed-131/136.
Військово-морські сили ЗСУ вночі 19 травня знищили російський морський тральщик «Ковровець».
Дрони Служби безпеки України у ніч проти 19 травня завдали удару по військовому аеродрому «Кущевськ» та Слов’янському нафтопереробному заводу у Краснодарському краї Росії. На летовищі були десятки різних літаків, які атакують українські позиції на фронті: Су-34, Су-25, Су-27, МіГ-29. Наслідки удару уточнюються.
СБУ та ГУР 17 травня атакували важливі російські військово-логістичні об’єкти, розташовані в Криму та на російському узбережжі Чорного моря, вибухи лунали у Севастопольській бухті. Влучання по електропідстанції «Севастопольська» призвело до відключень електропостачання. У морському порту Новоросійська було чутно вибухи в районі нафтового термінала та на залізничній станції. Дрони СБУ вже вдруге цього року «завітали» на Туапсинський НПЗ, який росіяни почали відновлювати.
У тимчасово окупованому Криму внаслідок атаки на військовий аеродром «Бельбек» вночі з 14 на 15 травня були уражені два МіГ-31, ЗРК С-400 та склад із пальним.
13 травня кілька ракет атакували в/ч 85683 на горі Ай-Петрі на півдні Криму. Територія в/ч отримала пошкодження, ліквідовано командира в/ч 85683 Олександра Кулакова.
***
Наступ РФ у Харківській області
13 травня
ЗСУ за допомогою ударних дронів і артилерії розбили колону військової техніки ворога разом із піхотою, що намагалася здійснити прорив у Харківській області.
оперативна обстановка на півночі Харківщини залишається складною та динамічно змінюється. За добу тільки вбитими на цьому напрямку російські загарбники втратили понад 100 осіб.
14 травня
Українські захисники відновили втрачені раніше позиції та покращили тактичне положення на окремих ділянках Куп'янського напрямку.
Українські розвідники виявили та знищили за допомогою FPV-дронів бронетехніку росіян, зенітний ракетний комплекс «Стрєла 10м» та доровартісний комплекс ведення розвідки «Муром-М».
15 травня
Сили оборони України відбили наступальні дії російських військ у районі Вовчанська Харківської області та частково витіснили ворога з міста.
На окремих ділянках в районах Лук'янців та Вовчанська внаслідок вогневого впливу та штурмових дій противника для збереження життя наших військовослужбовців наші підрозділи здійснили маневр та перемістилися на більш вигідні позиції. Бої тривають.
16 травня
Станом на вечір на Харківщині зросла кількість ворожих атак, основні бойові дії – біля Липців і Вовчанська.
FPV-дронами та дронами-бомберами бійці другого окремого загону. спецпризначення «Омега» Нацгвардії України протягом години ліквідували 20 штурмовиків ворога.
Сили оборони виявляють місця скупчення ворога та знищують його, не дозволяючи росіянам закріпитись у північній частині Вовчанська.
17 травня
Головком Сирський повідомив, що загарбники у Харківській області розширили зону бойових дій майже на 70 кілометрів і зосередили основні зусилля на напрямку Стрілеча – Липці та захоплені Вовчанська.
На Покровському напрямку кількість бойових зіткнень зросла до 21, ситуація контрольована. Найбільший тиск на українські позиції ворог здійснює в районі Новоолександрівки.
На Харківському напрямку українські війська облаштовують зайняті рубежі та посилюють оборону в прикордонних районах області.
За даними Генштабу ситуація у Вовчанську контрольована, тривають заходи з посилення українських оборонних позицій та покращення тактичного положення на окремих напрямках.
18 травня
На Харківському напрямку російські війська не припиняють спроб прорвати оборону, однак успіхів не досягають.
Від початку доби загарбники здійснили дві атаки на напрямках Липців і Вовчанська. Сили оборони намагаються відтіснити ворога в напрямку Глибокого.
На Куп’янському напрямку Сили оборони продовжують здійснювати штурмові дії в районах Синьківки й Тернів, мають частковий успіх в окремих районах.
19 травня
На Харківському напрямку ситуація динамічна, ворог намагається потіснити підрозділи Сил оборони поблизу Вовчанська, Стариці, Липців. Українські військові тримають оборону, ведуть вогонь у відповідь та контратакують на окремих ділянках.
На Куп’янському напрямку ворожа авіація завдавала ударів у районі Петропавлівки. Бої мали місце біля Синьківки, Іванівки, Берестового та Стельмахівки. Загарбники зазнають втрат.
***
Керівник ГУР МОУ Кирило Буданов 14 травня заявив, що атаки росіян у Харківській області триватимуть ще три-чотири дні, після чого війська РФ, як очікується, «зроблять рішучий наступ у напрямку Сум».
ЗСУ 18 травня відбили російський штурм Часового Яру, де знищили понад 20 одиниць броньованої техніки ворога.
Командувач Національної гвардії бригадний генерал Олександр Півненко 18 травня відвідав ділянки північного прикордоння Харківської області.
За даними Генштабу з початку доби (18 травня) окупанти здійснили понад 3 тис. обстрілів позицій українських військ.
На Покровському напрямку кількість бойових зіткнень зросла до 21, ситуація контрольована. Найбільший тиск на українські позиції ворог здійснює в районі Новоолександрівки.
Ворог не припиняє спроб штурмувати Часів Яр. Жодних територіальних успіхів у нього за останні дні і тижні не було.
Російське Міноборони заявило 15 травня, що російські окупанти нібито захопили село Роботине в Запорізькій області, але українські військові спростували цю заяву. Село під вогневим контролем українських і російських військ одночасно. Але більшість території села – наші позиції.
Речник «Легіону Свободи» Костянтин Денисов сказав, що ворог намагається прорвати оборону ЗСУ на Запорізькому напрямку, проте зазнає невдач (станом на 14 травня).
У Луганській області ЗСУ 14 травня не допустили втрати позицій, на окремих ділянках Лиманського напрямку – покращили тактичне положення.
Начальник Головного управління ракетних військ і артилерії ЗСУ бригадний генерал Сергій Баранов наказом міністра оборони Рустема Умєрова призначений на інший напрямок діяльності.
ВІЙНА: ВТРАТИ ВОРОГА
Загальні бойові втрати російської армії в Україні з 13 по 19 травня 2024 року становлять:
10 000 загарбників
122 ворожих танків
255 бойових броньованих машин
215 артилерійських систем
8 РСЗВ
6 засобів ППО
4 літаки
1 гелікоптер
245 БПЛА оперативно-тактичного рівня
10 крилатих ракет
432 одиниці автомобільної техніки й автоцистерн
35 одиниць спеціальної техніки РФ.
Удари українських безпілотників по енергетичній інфраструктурі Росії з початку цього року вивели з ладу 14% нафтопереробних потужностей ворога та спровокували підвищення внутрішніх цін на паливо.
У Краснодарському краї РФ після атаки безпілотників у ніч проти 19 травня зупинив роботу Слов'янський нафтопереробний завод.
Туапсинський нафтопереробний завод у Росії 17 травня зупинив роботу через пожежу, спричинену атакою українських БПЛА.
Дрони СБУ 13 травня уразили нафтобазу та електропідстанцію у Липецькій та Бєлгородській областях РФ. «Бавовна» палала на нафтобазі «Осколнафтопостачання» біля н.п. Старий Оскол та на підстанції «Єлецька».
УКРАЇНА: ОБСТРІЛИ І НАСЛІДКИ
Станом на 15 травня 2024 року російські загарбники вбили в Україні 546 дітей і ще 1341 дитині завдали поранень.
За минулий тиждень внаслідок обстрілів російськими окупантами Донецької, Херсонської, Чернігівської, Дніпропетровської, Миколаївської, Сумської, Одеської, Запорізької, Харківської областей 34 людини загинуло, 163 отримали поранення, серед них 3 дітей.
За час повномасштабної війни Україні вдалося звільнити з російського полону 3135 осіб – приблизно третина з них були зареєстровані як зниклі безвісти.
Окупанти 19 травня атакували базу відпочинку у Харківському районі ракетами «Іскандер-М», 6 людей загинули, 27 постраждали, серед них – фельдшер екстреної допомоги і дитина.
Внаслідок двох ударів КАБами по Шевченківському району Харкова 17 травня 4 людини загинуло, 31 отримали поранення.
На Донеччині станом на 17 травня в зоні активних бойових дій залишаються наразі 70,6 тисячі осіб, з яких 4,1 тисяча – діти.
Під час виконання бойового завдання загинув начальник штабу – перший заступник командира авіаційної ескадрильї 831-ї бригади тактичної авіації Денис Василюк. Вічна пам’ять Герою.
ВІДЕОСЮЖЕТИ
ОЛЕГ ЖДАНОВ, військовий експерт: Наступ росіян на Харківщині – відволікаючий маневр, аби перетягнути наші війська зі сходу
Інтерв’ю з Послом Польщі в Україні ЯРОСЛАВОМ ГУЗИ
ВАЛЕРІЙ КЛОЧКО, керівник центру громадської аналітики «Вежа»: Естонія може відправити війська в Україну, а ППО НАТО захищати від російських дронів
МАКСИМ НЕСВІТАЙЛОВ, експерт-міжнародник: Що привіз Блінкен до Києва?
ОЛЕКСАНДРА РЕШМЕДІЛОВА, політологиня: Сі Цзіньпін може продемонструвати мудрого східного дракона
ЄГОР ЧЕРНЄВ, народний депутат: Чи схвалять США удари по РФ?
ФОТО
13 травня/ У Харкові запрацювала підземна школа
14 травня/ Толока на Майдані Незалежності
14 травня/ Внаслідок російського обстрілу Харкова постраждала житлова багатоповерхівка
15 травня/ На Київщині презентували інноваційну машину для розмінування
16 травня/ Захід «Вишиваємо перемогу» до Всесвітнього дня вишиванки в столиці
17 травня/ Внаслідок російського ракетного обстрілу пошкоджене цивільне підприємство в Одесі
ПОЛІТИЧНІ РІШЕННЯ
Президент України Володимир Зеленський
Через ситуацію з загостренням на фронті через наступ ворога на Харківщині дав доручення перенести всі міжнародні заходи за його участі;
провів 16 травня у Харкові засідання Ставки Верховного головнокомандувача;
17 травня підписав закон щодо посилення відповідальності за військові правопорушення;
17 травня підписав закон про мобілізацію засуджених;
провів 14 травня телефонну розмову з Президентом Республіки Корея Юн Сок Йолем, який підтвердив свою участь у Саміті миру;
підписав зміни до Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», які передбачають, зокрема, трансляцію засідань місцевих рад після війни;
звільнив 13 травня з посади першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки України Андрія Алєксєєнка і призначив заступником Олега Луговського;
підписав 15 травня укази про вихід України із низки рішень, угод і договорів Співдружності Незалежних Держав.
Брифінг з українськими журналістами 17 травня:
Україна зробили все інструментально й операційно, щоб у червні в Євросоюзі Україні відкрили перемовини.
На Саміті миру Україна хоче отримати енергетичну безпеку, включно з ядерною; отримати вільне судноплавство і зробити серйозний крок щодо поштовху до обміну полоненими.
Уперше за роки війни жодна із бригад не скаржиться, що немає снарядів.
До ідеї Макрона направити в Україну іноземних інструкторів ставлюся позитивно. Тренувати українських військових логічніше в Україні.
Щодо ідеї «перемир'я» під час Олімпіади в Парижі заявив, що не дуже розуміє цю ініціативу, адже ніщо не завадить Росії, наприклад, заїхати технікою ближче, а потім «включити наступ».
Наші міжнародні партнери бояться програшу Російської Федерації у війні. Вони хотіли би, щоб Україна перемогла так, щоб Росія не програла.
В інтерв’ю AFP:
розкритикував позицію західних країн, які забороняють використовувати озброєння для ударів по території Росії, і заявив, що Захід боїться поразки у війні Росії і не хоче, щоб програла Україна;
Україна має лише близько 25 відсотків того, що нам потрібно» для захисту країни з точки зору протиповітряної оборони. 120-130 винищувачів F-16 або інших сучасних літаків необхідні, щоб мати паритет з Росією;
вважає, що російські просування на Харківщині – це лише перша з декількох хвиль наступів;
Україна має перспективи для нового контрнаступу, але для цього передусім треба зупинити наступ Росії.
***
ВІЗИТИ ДО УКРАЇНИ
Візит Держсекретаря США Ентоні Блінкена 14-15 травня
Президент Зеленський під час зустрічі з Ентоні Блінкеном наголосив, що Україні необхідні два ЗРК Patriot для захисту Харківщини.
Глава МЗС і держсекретар США провели робочий обід у піцерії ветеранів АТО «Veterano Pizza» у Києві.
Прем’єр-міністр України і державний секретар США обговорили черговий пакет воєнної допомоги Україні в розмірі 400 млн доларів.
На саміті НАТО в Вашингтоні будуть зроблені важливі кроки для того, щоб наблизити членство України в Альянсі – Ентоні Блінкен.
Блінкен зустрівся з представниками Фундації DEJURE та Центру протидії корупції
Безпекова угода між Україною і Сполученими Штатами може бути підписана протягом кількох тижнів – Ентоні Блінкен.
Блінкен сподівається на зустріч Президента України Володимира Зеленського і президента США Джо Байдена в найближчий час.
Сполучені Штати виділяють додаткові 2 млрд доларів військового фінансування для України – Ентоні Блінкен.
США не заохочують удари по території Росії, але зрештою Україна сама має вирішувати, як їй вести війну за свою свободу – держсекретар США.
***
До Києва прибув (13 травня) старший директор з питань Європи в Раді національної безпеки Сполучених Штатів Майкл Карпентер.
***
Контррозвідка СБУ запобігла чотирьом терактам у Києві, які 9 травня планували вчинити російські агенти в будівельних гіпермаркетах та поблизу одного із кафе.
З 18 травня набув чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».
У 2024 році утримання одного військового обходиться Україні орієнтовно в 1,2 млн грн на рік. В цю суму не входять витрати на зброю.
Кабінет міністрів
затвердив (14 травня) порядок виявлення та повернення дітей, депортованих внаслідок збройної агресії Російської Федерації;
денонсував (14 травня) Угоду про взаємне забезпечення збереження міждержавних секретів, підписану в 1993 році у Білорусі;
ухвалив рішення (17 травня) про виділення більш як 1,5 млрд грн для відновлення та відбудови Зміївської ТЕС на Харківщині та Трипільської ТЕС на Київщині;
утворив (17 травня) Координаційну раду з питань створення та функціонування Національного військового меморіального кладовища;
ухвалив розпорядження (17 травня) про звільнення Івана Гаврилюка з посади заступника міністра оборони України і призначив його першим заступником міністра оборони;
зняв обмеження на бронювання працівників ПЕК (17 травня).
МЗС України дало розпорядження закордонним дипломатичним установам із 18 травня відновити прийом заяв на вчинення консульських дій чоловікам призовного віку, що був призупинений 23 квітня.
За програмою «єРобота», що реалізується за участю Ощадбанку, виробники дронів можуть отримати грант у межах програми.
У квітні 2024 року вантажооборот морських портів України становив 10 млн т, що майже вдвічі більше показника минулого року.
Вищий антикорупційний суд задовольнив позов Міністерства юстиції України і конфіскував у дохід держави два російські пасажирські літаки, які належать корпорації «Ростех».
З початку повномасштабного вторгнення РФ допомога Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Україні сягнула майже 4 млрд євро.
Україна приєдналася як гостьовий партнер до багатонаціональної ініціативи – Combined Federated Battle Laboratories Network (Об'єднаної мережі бойових лабораторій), яку використовують розробники систем для тестувань, спільних навчань та верифікації розробок.
ПУБЛІКАЦІЇ ТА ІНТЕРВ’Ю
13 травня/ Досвід Закарпаття: рекрутувати новобранця можна й за 15 хвилин
13 травня/ Дрони з тепловізорами та оптоволокном, підкріплення з Авдіївки. Як росіяни штурмують Роботине
13 травня/ САМОХВАЛОВ ЗАПИТУЄ/ Володимир В’ятрович, історик: Україна має написати історію Росії
13 травня/ Заміна Шойгу: Путін ставить на системну мілітаризацію
13 травня/ Микола Ворончук: Дрон дав мені шанс на виживання
14 травня/ Дружина полоненого Марія Алєксєєвич: «Мені постійно сниться, що Сергія обмінюють»
14 травня/ На лінію укріплень на Харківщині ворог в жодній точці не вийшов
14 травня/ Дмитро Герега, командувач Сил підтримки ЗСУ: За два попередні роки війни побудовано до тисячі опорних пунктів, з початку 2024 року – кілька тисяч
14 травня/ Врятувати захисників Маріуполя: історії організованої боротьби родин полонених
15 травня/ Блінкен у Києві: основні меседжі перед важливими самітами
15 травня/ Михайло Бойко, фронтовий хірург: Американські медики, які пройшли Ірак і Сирію, у нас багато чого побачили й навчилися
16 травня/ Аварійні відключення: Коли генерації від 5 до 30 МВт буде в Україні 300+, у нас не буде проблем
16 травня/ У Білопіллі на вулицях більше немає людей
16 травня/ Володимир Зеленський: виграна битва за легітимність
17 травня/ ЗСУ в очікуванні західної зброї: зможемо не тільки зупинити ворога
17 травня/ Як Україні відродити вирощування бавовнику для «бавовни» на Росії
З повною версію огляду можна ознайомитися за лінком.