Огляд «Війна в Україні за тиждень»
Пропонуємо до вашої уваги огляд основних подій, які стосуються воєнних дій в Україні, з 19 по 25 серпня.
СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
Сполучені Штати обговорюють з Україною довгострокові цілі наступу в Курській області, де ЗСУ продемонстрували творчий підхід і бойову доблесть.
Наступне засідання Контактної групи з питань оборони України (формат «Рамштайн») відбудеться 6 вересня.
США оголосили новий пакет санкцій, який охоплює близько 400 суб’єктів, пов’язаних з російськими паливно-енергетичними та металургійними секторами, фінансовою сферою та постачанням товарів подвійного призначення.
Україна та Ірландія провели фінальний раунд переговорів щодо укладення двосторонньої угоди на виконання Спільної декларації G7.
Чехія отримала ще одне важливе джерело коштів, з яких фінансуватиме постачання вкрай необхідних Україні боєприпасів великого калібру – прибутки від заморожених у країнах Європейського Союзу статків Центробанку Росії.
Німеччина передала Україні черговий пакет військової допомоги, який включає засоби ППО, дрони, допоміжні машини.
Уряд Данії заявив про підготовку для України нового пакету допомоги вартістю 783 мільйони датських крон (115 мільйонів доларів США).
США готують новий пакет військової допомоги для України на $125 мільйонів.
Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс заявив, що Нідерланди купують для України 51 мобільний радар, які передадуть до кінця року.
Чеська ініціатива Dárek pro Putina («Подарунок для Путіна») закупила та відправила в Україну 100 дронів.
У Латвії підготували до відправки в Україну найбільшу партію дронів у складі 1400 одиниць.
Агентство ООН у справах біженців в Україні виділить 30 млн доларів на підтримку прифронтових громад.
Канада виділяє 5,7 млн дол. США на роботу гуманітарних організації з підтримки українських дітей.
БОЙОВІ ДІЇ
907 бойових зіткнень зафіксовано на фронті за тиждень з 19 по 25 серпня за даними Генштабу.
Головнокомандувач ЗСУ заявив, що станом на 20 серпня ЗСУ контролюють понад 1260 квадратних кілометрів території та 93 населені пункти у Курській області (РФ).
Україна вперше і успішно 24 серпня застосувала абсолютно нового класу зброю – українську ракету-дрон «Паляниця».
У День незалежності фахівці ГУР Міноборони України разом з українською кіберспільнотою здійснили масштабну атаку на російських провайдерів мобільного зв’язку та інтернету, а також на інформаційні ресурси та хмарні сховища великих промислових обʼєктів РФ.
У результаті операції ГУР Міноборони України 16 серпня було завдано удару дронами-камікадзе по військовому аеродрому «Саваслейка» у Нижньогородській області РФ, внаслідок якого знищено 3 літаки і ще 5 пошкоджено.
ГУР Міноборони України 21 серпня завдав ударів безпілотниками по аеропорту «Остаф’єво» в Москві та авіабазі «Міллерово» в Ростовській області, розташованому за 30 км від кордону з Україною, де базуються винищувачі Су-30СМ та Су-35. У ГУР з’ясовують ефективність атак.
У Волгоградській області РФ 22 серпня СБУ спільно із Силами спецоперацій уразила склади з керованими авіабомбами та паливом на військовому аеродромі «Маринівка», на аеродромі відбулась потужна детонація.
Кіберфахівці ГУР Міноборони України 22 серпня здійснили атаку на сервери російських телеканалів, внаслідок чого в ефірі низки телекомпаній були продемонстровані обʼєктивні відеоролики про війну в Україні.
ВІЙНА: ВТРАТИ ВОРОГА
Загальні бойові втрати російської армії в Україні за тиждень становлять:
8330 загарбників
39 танків
141 бойова броньована машина
340 артилерійських систем
9 РСЗВ
13 засобів ППО
343 БПЛА оперативно-тактичного рівня
13 крилатих ракет
483 одиниці автомобільної техніки й автоцистерн
82 одиниці спеціальної техніки РФ.
Нафтобазу в Пролетарську Ростовської області, що продовжує палати після атаки дронів у неділю (18 серпня) вже шосту добу, зранку в п’ятницю знову атакували дрони. Пожежа до резервуарів з гасом не дійшла.
Сили оборони України вночі 21 серпня завдали удару по позиції російського зенітного ракетного комплексу С-300 біля Новошахтинська Ростовської області РФ. Точність ураження дорозвідується.
У Краснодарському краї у порту «Кавказ» затонув атакований 22 серпня пором «Конро Трейдер», на якому було 30 паливних цистерн. ВМС підтвердили знищення російського залізничного поромув порту «Кавказ» у Краснодарському краї Росії.
На Керченській переправі після атак ЗСУ вийшли з ладу всі три залізничні пороми: «Авангард», «Славянин» та «Конро Трейдер».
Воїни ГУР Мінборони України 24 серпня завдали успішного вогневого ураження по польовому складу боєприпасів, розташованому поблизу населеного пункту Острогозьк Воронезької області Росії.
УКРАЇНА: ВТРАТИ
Російські окупанти 20 серпня поцілили в дитяче кафе в Малокатеринівці у Запорізькій області, внаслідок чого 2 дитини загинула, 8 дітей отримали поранення, дві дитини – у важкому стані.
Від початку повномасштабної війни Росія випустила по Україні близько 10 тисяч ракет різних типів та понад 33 тисячі керованих авіаційних бомб.
В Україні від початку повномасштабної війни від російських вибухонебезпечних предметів загинули вже 303 людини, серед них 15 дітей.
В Україні станом на 23 серпня унаслідок війни з РФ поранення отримали понад 1528 дітей.
Внаслідок обстрілів російськими окупантами Донецької, Херсонської, Запорізької, Одеської, Сумської, Дніпропетровської, Харківської областей 40 людей загинули, 104 отримали поранення.
Від початку 2024 року внаслідок бойових дій на території України загинули троє працівників гуманітарних неурядових організацій і ще 16 зазнали поранень.
Від початку цієї війни російські удари зруйнували вже понад 500 церков, молитовних будинків та інших релігійних споруд.
Атака по Україні 20 серпня
Сили ПОО збили одну російську крилату ракету «Іскандер-К», дві керовані авіаційні ракети Х-59 та 25 із 26 ударних безпілотників типу Shahed-131/136.
Окупанти завдала удару по промисловому об’єкту у Тернополі, пожежу ліквідовано. Після атаки РФ перевищення вмісту хлору в повітрі в 4-10 разів.
У Кіровоградській області уламками збитого російського дрона були пошкоджені покрівлі будинків та автомобілі.
Росіяни завдали ракетного удару по енергетичних об'єктах на Сумщині – майже 20 тисяч людей без світла.
У Київській області внаслідок падіння уламків російських ударних дронів і ракет пошкоджені чотири приватні будинки та господарча будівля в одному з населених пунктів.
Атака «Шахедів» 21 серпня
Сили ППО у ніч на 21 серпня та сьогодні зранку збили 50 із 69 ворожих БПЛА та одну російську авіаційну ракету. Решту БПЛА локаційно втрачено.
На Київщині зафіксовано пошкодження приватного будинку та обриви ліній електромереж, виникла пожежа трав'яного настилу.
На Вінниччині уламки збитих БпЛА пошкодили вікна будівель і дах житлового будинку.
На Миколаївщині внаслідок падіння російського дрона на одну з підстанцій пошкоджене енергетичне обладнання.
Атака «Шахедів» 23 серпня
Вночі 23 серпня росіяни атакували Україну двома балістичними ракетами «Іскандер-М»/KN-23 та 16-ма ударними БПЛА типу Shahed. Збито 14 Shahed.
Вночі ворог атакував Черкаську область, унаслідок падіння ракети на території обласного центру виникла пожежа. Уламками пошкоджено сусідні споруди приватних підприємств.
Атака ракет і «Шахедів» 25 серпня
ППО України вночі збила вісім із дев'яти російських дронів-камікадзе типу Shahed та завадила більшості ракет досягнути своїх цілей.
Удар по готелю в Краматорську, ймовірно, ракетою «Іскандер-М». Постраждали журналісти з України, США та Британії, які перебували у готелі. 6 поранених, з них 4 журналісти агенції Reuters, 1 важкий. Тіло однієї людини дістали з-під завалів.
Окупанти завдали ракетного удару по Харкову і Чугуєву. У Харкові постраждали 8 осіб, в Чугуєві – 5, серед них двоє дітей.
Окупанти завдали 25 серпня ракетного удару по Верхньосироватській громаді Сумщини, поранивши десятьох людей, з яких троє дітей.
Вілле Мюккянен з фінського міста Пюхяярві, який поїхав захищати Україну як доброволець, загинув на початку серпня на полі бою.
ВІДЕОСЮЖЕТИ
Кореспонденти Укрінформу побували у російському містечку Суджа, яке розташоване приблизно за 10 кілометрів від кордону з Сумською областю. Нині воно контролюється Збройними силами України. Як зараз виглядає місто, що кажуть місцеві мешканці – дивіться у відео.
У російському порту “Кавказ” затонув пором "Конро Трейдер", підбитий напередодні ВМС України. Це була третя, остання і найбільша поромна переправа росіян, якою вони перевозили паливно-мастильні матеріали і техніку на тимчасово окуповану територію. Чи зміниться ситуація на фронті після такої непересічної логістичної втрати росіян – Укрінформ розпитав військового оглядача Василя Пехньо.
Верховна Рада ухвалила закон, що забороняє діяльність релігійних організацій, пов’язаних із РФ. Чому довго не ухвалювали цей закон і що відбуватиметься з церквами коли він запрацює розповіла Укрінформу Людмила Филипович - професорка, провідна наукова співробітниця Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАНУ.
ФОТО
Кросівки одного із дітей, які постраждали внаслідок російського обстрілу села Малокатеринівка, на тлі згорілого дитячого кафе "Левада" у центральному парку, Запорізька область, 20 серпня 2024 року.
ПОЛІТИЧНІ РІШЕННЯ
В Україну з російського полону повернули 115 військових – це військовослужбовці-строковики, зокрема ті, які потрапили у полон ще в перші місяці повномасштабного російського вторгнення у 2022 році.
Президент України Володимир Зеленський указом доручив уряду затвердити Національну стратегію ветеранської політики та Стратегію формування системи переходу від військової служби до цивільного життя.
підписав закон про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних із Російською Федерацією.
підписав закон про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього.
присвоїв нові звання головнокомандувачу ЗСУ Олександру Сирському та іншим високопосадовцям ЗСУ.
підписав ухвалені Верховною Радою закони, зокрема, про надання легіонерам українського громадянства та повне забезпечення воїнів, які воюють на території Росії.
***
Кабінет міністрів:
виділив 24 млрд грн на закупівлю безпілотників для Сил безпеки й оборони.
ухвалив рішення розподілити близько 5 млрд грн додаткової дотації з державного бюджету на укриття в школах Чернігівської, Херсонської, Харківської, Сумської, Одеської, Миколаївської, Запорізької, Дніпропетровської областей.
схвалив Програму комплексного водозабезпечення територій, які постраждали від війни, що пошириться на 9 областей.
вніс зміни до Порядку мобілізації військовозобов'язаних, які доглядають або утримують хворих чи осіб з інвалідністю.
продовжив дію спецобов'язків щодо постачання газу виробникам теплової енергії до 30 квітня 2025 року (включно).
Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України затвердило оновлений перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або які є тимчасово захопленими російськими загарбниками.
***
НЕК «Укренерго» фіналізує будівництво першої черги антидронового захисту високовольтного обладнання на 41 об’єкті, системи захисту ще 22 підстанцій облаштовує Держвідновлення.
Українські аграрії станом на 23 серпня зібрали 32,02 млн тонн нового врожаю зернових та олійних культур.
ДБР від початку повномасштабної війни відкрило 408 кримінальних проваджень за фактами зловживань посадовців територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки під час мобілізації.
Рада з відновлення Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» обрала голову, нею стала виконавча директорка БФ «Пацієнти України» Інна Іваненко.
***
Візити до України
Візит Прем’єр-міністра Індії Нарендра Моді до України
У присутності Президента Володимира Зеленського та Прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді підписано чотири документи – це медична сфера, співпраця в аграрному напрямку, це гуманітарні відносини, це культура. А також прийнято спільну заяву щодо мирного завершення війни.
З нагоди Дня Незалежності до Києва прибув із візитом до Києва Президент Польщі Анджей Дуда і прем’єр-міністерка Литви Інгріда Шимоніте, які долучилися до святкувань Дня Незалежності на Софійській площі.
З повною версію військового огляду за тиждень можна ознайомитися за лінком.
Також пропонуємо до вашої уваги ранковий випуск новин. Підписуйтесь на безкоштовну щоденну розсилку