Ексклюзивні матеріали Укрінформу
Пропонуємо до вашої уваги розсилку, де зібрані авторські публікації, ексклюзивні коментарі, інтерв’ю від журналістів агентства, а також наші фото та відеосюжети.
Фото тижня:
Операція з порятунку чоловіка та його собаки на 12-му поверсі житлової багатоповерхівки, куди влучила російська керована авіаційна бомба, Харків, 15 вересня 2024 року.
Інтерв’ю
Боєць Андрій Кисельов – один із тих, хто перший заходив у деокупований Херсон. Саме він став героєм легендарного фото з кавуном на центральній площі міста. Андрій долучився до Збройних сил ще у 2014 році юнаком. На той момент він тільки закінчив 11 клас. А теми розмови з героєм у новому випуску проєкту «Командири нашої перемоги»: з чим доведеться стикнутися ЗСУ при звільненні Лівобережжя, про військові злочини росіян, особливості реабілітації після поранення та показовий досвід командира бойового підрозділу.
Штурм Збройних Сил на Курщині – це наша помста і новий фронт уже в РФ, – Ігор Шолтис, військовослужбовець батальйону «Нахтіґаль»
Новий сезон проєкту «Станція Краматорськ» – спільного продукту Укрінформу та Центру протидії дезінформації при РНБО, – ведучими якого є українські фотографи-документалісти Костянтин та Влада Ліберови, розпочався із бесіди з військовослужбовцем батальйону «Нахтіґаль» Ігорем Шолтисом (позивний Гаррі Шульц).
Герой програми брав участь у боях на Сході України, у Пісках Донецької області зазнав тяжкого поранення. Удруге повернувся на фронт уже під час повномасштабного вторгнення у лютому 2022-го року. Нині ж служить у батальйоні "Нахтіґаль", у складі якого бере участь у штурмах уже на Курщині. Яким чином у ході цієї операції вдавалося розпізнавати своїх серед чужих, на які знаки орієнтувалися штурмовики і чи варто взагалі було йти у наступ на Курському напрямку, коли така тяжка ситуація на Покровському, – про це та інше дивіться й читайте в нашому інтерв’ю.
Володимир Бездітний, військовослужбовець Сил ТРО:
Ми з автоматами чотири години воювали проти танків
«Є втома, хочеться відпочити, хочеться, щоб все це закінчилось, але це не про неправильний вибір, що я зробив. Я йшов захищати. Я воюю для того, щоб моя дитина не сиділа у бомбосховищі», – запевняє Володимир Бездітний (позивний «Крим». Читати далі
За планами Байдена і Путіна, війни на території РФ не мало би бути
Проблематика війни і миру. На цю тему останнім часом з'явилося багато нової інформації, у тому числі з перших вуст, від Президента Зеленського, який розкрив певні елементи плану перемоги. Це складний і далекий шлях, і в часі, і в реальному житті. Шлях, який має свою передісторію.
Отож, почавши з Формулу миру, обговорили ці та інші проблеми з професором Григорієм Перепелицею, директором Інституту стратегічних досліджень, фахівцем з питань війни, конфліктів і миру.
Росіяни переписують історію Криму так само, як і після депортації кримських татар у 1944 році
Гульнара Абдулаєва — кримськотатарська історикиня, журналістка та письменниця. Після окупації Криму через свою позицію була змушена переїхати до Києва, де зараз працює. Протягом багатьох років на кримськотатарському телеканалі ATR виходила її програма про історію Кримського ханства. Нещодавно вона видала кілька книг, присвячених історії півострова.
Укрінформ поспілкувався з Гульнарою Абдулаєвою про те, як зберегти історію Криму в нинішніх непростих умовах. Читати
Камери відеоспостереження або права людини - що має переважити?
На початку цього року уряд анонсував створення в Україні єдиної платформи відеоспостереження, яка міститиме понад півсотні тисяч відеокамер.
Ця ініціатива влади зумовила низку питань серед експертів і активістів про те, чи буде до цих записів жорстко обмежений доступ, яке програмне забезпечення застосовуватиметься для розбудови системи відеомоніторингу тощо.
До скількох камер відеоспостереження наразі має доступ МВС, зокрема Нацполіція, і наскільки ефективно тепер працює ця система в Україні? Про це, а також про Реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Єдиний реєстр зброї, Електронний кабінет постраждалого для ветеранів та інші сервіси Міністерства внутрішніх справ у сфері цифровізації Укрінформ поговорив із заступником глави МВС Леонідом Тимченком.
Актор і воїн: «Та ніхто не народжений для війни!»
Актор Євген Авдєєнко з позивним Авдєй з початку повномасштабної війни воює в Третій штурмовій. Доти він майже два десятки років виходив на професійну сцену в Національному театрі ім. Лесі Українки та Театрі драми і комедії на лівому березі. В основі моновистави «Ненароджені для війни», де він грає, покладені реальні історії бійців 3 ОШБр та особистий досвід Євгена.
Про те, як вистава допомагає цивільним зрозуміти військових, читайте на Укрінформ
Денис Дорошенко, диригент Prime Orchestra: «Українські музиканти дуже конкурентоспроможні за кордоном, вимушена міграція «вилікувала» від меншовартості»
У Туреччині 8 вересня стартував великий тур харківського кросовер-оркестру Prime Orchestra, який охоплює міста від Ізміра на заході до Адани на сході країни. Музиканти приїхали в Туреччину з новою програмою та наміром зібрати кошти на мобільний госпіталь. Про творчу та волонтерську діяльність Prime Orchestra, особливості “кросовер”-виступів як поєднання елементів академічної та поп-музики, про зміни у сприйнятті української культури загалом і музики зокрема за кордоном з початком війни говоримо з диригентом оркестру Денисом Дорошенком.
Публікації
Саміт майбутнього, заяви Гутерреша, Макрона й Стубба – пролог нового світоустрою?
Цими днями відбулося декілька важливих подій, які в багатьох створили враження початку обговорення того, про критичну необхідність якого йдеться від початку російського вторгнення в Україну – НОВОГО СВІТОУСТРОЮ. Чи справді це так?
Яструбиний Лавров і «мирний роспроп» – про кандидатів у президенти МОК
16 вересня Міжнародний олімпійський комітет оприлюднив список кандидатів на посаду президента МОК. Їх небагато – лише сім персон, тому розглядати кандидатури, зосереджуючись на кожній із них, прогнозуючи шанси, досить зручно. Цим, власне, і займається російська преса – не тільки спортивна, а й суто політична – всі ці дні. Сукупно це показує вагу, значимість спорту вищих досягнень для всієї політичної системи країни-агресорки. Читати далі
Новий французький уряд: колос на глиняних ногах
Щойно сформований уряд меншості вже потрапив під перехресний вогонь більшості в Національній асамблеї. Не маючи твердої опори, тобто більшості в Національній асамблеї, уряд Мішеля Барньє ще до програмного виступу в парламенті опинився під загрозою висловлення йому вотуму недовіри. Як швидко це може трапитися? Пояснимо, що з цим урядом не так, у чиїх руках його доля та чи встигне він попрацювати з користю для України.
ОВДП як альтернатива доларам під «матрацом»
Девальваційні очікування та ймовірні податкові зміни, за прогнозами, не мають вплинути на довіру українців до державних цінних паперів
Нині йде підготовка до укладання бюджету наступного року, який, як відомо, потребує величезних додаткових ресурсів на оборонні потреби – 500 млрд грн. І двома основними джерелами цих коштів розглядаються підвищення податків і внутрішній борговий ринок. ВР уже підтримала в першому читанні законопроєкт №11416д, що передбачає підвищення податків на 58 млрд грн в цьому році та 137 млрд грн у наступному. На ринку ж цінних паперів через облігації внутрішньої позики Мінфін планує залучити 579,2 млрд грн. Але для цього інвестиційна привабливість ОВДП має бути беззаперечною. Нацбанк розраховує, що завдяки новому дизайну монетарної політики банківська система буде здатна придбати близько 216 млрд грн ОВДП. А от скільки захоче купити населення та бізнес – рівняння з багатьма невідомими. ЧИТАТИ
Вугледарський, Курахівський і Покровський напрямки – найгарячіші на карті бойових дій
Що там нині відбувається?
Донбас: важко, не апокаліптично, але готуємося до будь-яких сценаріїв.
Багато залежатиме від здатності ворога підтримувати інтенсивність тривалий час. Втім, наближення сезону дощів і зими – теж фактор
Репортаж
Як новобранців готують до бойових виходів
Доєднатися до підрозділів, що воюють на передовій, бійці-новобранці зможуть після проходження бойового злагодження
Тут постійно лунають постріли. Їх настільки багато, що достатньо пʼяти-десяти хвилин, аби звикнути до «бамкання» й автоматних черг. Значно важче – не напружуватися, коли сапери кидають в окопи, буквально за кілька метрів від тебе, навчальні гранати з шумовими ефектами, а з неба за кожним кроком стежить дрон. Як виглядає бойове злагодження та навчання, яке проходять на полігонах бійці 65-ої окремої механізованої бригади, читайте в нашому репортажі.
Як удар по 107-му арсеналу РФ вплине на війну? Це її новий етап?
У ніч проти 18 вересня СБУ, ГУР і ССО атакували склад боєприпасів біля російського міста Торопець у Тверській області. На 107-му арсеналі ГРАУ Міноборони РФ, на об’єктах якого, за попередніми даними, зберігалось до 30 тисяч тонн боєприпасів різних типів, які почали вибухати.
«Сам цей факт свідчить про масштаб втрат для ворога від цієї вдалої атаки Сил оборони України значно краще, аніж навіть ефектні фото та відео вибухів на цьому складі. Бо такий «сейсмічний» ефект міг виникнути хіба що від одночасного підриву одразу кількох тисяч тонн боєприпасів», – пишуть аналітики мілітарного видання Defense Express.
Наступна зима буде складнішою ніж у 2022-2023. Варто усвідомити й готуватися
На Контрактову площу привезли знищений росіянами силовий трансформатор. Назвали цю інсталяцію «Битва за світло»
З 19 вересня на Контрактовій площі можна на власні очі побачити не лише арт-об’єкт «авторства» російського агресора. До своєї фізичної й пекельної смерті це був один із ключових елементів енергетичної системи України. Трансформатори такого типу фактично є необхідним елементом у доставці електроенергії від атомної чи іншої електростанції до споживача. ЧИТАТИ ДАЛІ
Чи вдалося енергетикам відновити й додати нам кіловат?
Уже тижнів зо два українці споживали електроенергію без планових відключень і вже майже звикли до такої розкоші, аж тут як грім серед ясного неба – місія ООН з невтішним прогнозом. Оцінила обстановку й визнала, що попри значні та дороговартісні заходи, які вживає Україна, їх недостатньо для компенсації втрати генеруючих потужностей. Читати
Невидимі поранення: як у Центрі реабілітації відновлюють психіку наших захисників
Вибухові хвилі «прошивають» мозок воїнів, а фахівці Центру повертають їм здоров’я і довіру до довколишнього світу
За даними експертів, від 10 до 20 відсотків людей, які живуть у війні, можуть мати складні розлади. Частині з них достатньо 3-6 місяців для відновлення, якому дуже сприяє доброзичливе ставлення всього оточення, зокрема родини. Як цього домогтися? «Укрінформ» поспілкувався в «Лісовій поляні» із захисниками, які проходять реабілітацію в рекреаційній зоні поблизу Києва, та персоналом медичного центру.
Полон у Ягідному: «Нащадки мають пам’ятати, хто наш ворог»
Ягідне – одна з точок на мапі країни, про яку більшість українців почули навесні 2022-го. Село, в якому російська армія скоїла моторошний злочин тривалістю 28 днів.
Марина Супрун 16-річною школяркою разом із понад 360 односельцями майже місяць перебувала у шкільному підвалі.
Антикультура
Що не так зі стрічкою «Росіяни на війні»
Демонстрація документальної стрічки «Росіяни на війні» (Russians at War) на міжнародних кінофестивалях у Венеції та Торонто викликала справедливе обурення не лише в українських кіномитців.
Сама режисерка називає фільм або нейтральним, або навіть “антивоєнним”. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки пояснює, як кінострічка «Росіяни на війні» допомагає путінському режиму просувати свої пропагандистські наративи та здійснювати інформаційний вплив за кордоном.
Наш спадок
Секрети випалу чорнодимленої кераміки
85-річний народний майстер Іван Гончар зберігає традицію виготовлення унікальної коболчинської кераміки, яка внесена до об’єктів нематеріальної культурної спадщини. У Коболчинському музеї гончарства побував кореспондент Укрінформу.
Новини:
Війна
Для України зараз вдалий час, щоб представити План перемоги - експерт
Спільна конфіскація заморожених активів РФ західними країнами нівелює ризики для них - експертка
Україна очікує рішення у справі про порушення Морської конвенції протягом 9-12 місяців
Кінофестиваль у Торонто вирішив таки показати фільм Трофімової «Росіяни на війні»
Політика
Польща навряд чи порушуватиме історичні питання з Україною під час головування в ЄС - експерт
Недостатня адвокація з боку уряду ФРН дає простір для противників підтримки України - експертка
У Канаді пройде конференція з відбудови України
Економіка
Зменшити дефіцит потужності цієї зими можна силами активних місцевих громад і бізнесу - експертка
В Україні вже підключили до мережі 100 МВт газової генерації - експерт
Український ринок електроенергії не стимулює інвестиції у генерацію - експерт
Пишний: В Україні зʼявиться новий тип фінустанови - банк фінансової інклюзії
Регіони
В ОП розповіли про пріоритети регіональної політики на 2025 рік
На Кіровоградщині аграрії отримали понад ₴10 мільйонів грантів на сади і теплиці
На Вінниччині вже працюють три із п’яти цукрових заводів
За кількістю пасік в Україні лідирує Кіровоградська область
Миколаївські аграрії через спеку недоотримали третину урожаю овочів
На Вінниччині через посуху прогнозують недобір 40% врожаю кукурудзи
Спадщина
Штати передали Україні стародавні шаблі з окупованих територій, які Росія хотіла переправити до Америки
Окупанти порушили автентичність: історик каже, що Ханський палац уже не може увійти до списку ЮНЕСКО
Суспільство
Загрози забудови немає: київський стадіон «Атлет» передадуть НСК «Олімпійський»
Розкриття анонімності Телеграм-каналів: Юрчишин розповів про ідеї в Раді
Лише на Полтавщині досі немає програми сприяння і розвитку української мови
Стахів відмовився прийти до суду - слухання перенесли на 27 вересня
В Одеській міськраді пояснили непорозуміння в кошторисі тендера на ремонт ліцею
До зустрічі наступної п’ятниці!