Огляд «Війна в Україні за тиждень»
Пропонуємо до вашої уваги огляд основних подій, які стосуються воєнних дій в Україні, з 06 по 12 січня
БОЙОВІ ДІЇ
Українські воїни у Курській області взяли в полон двох військових з Північної Кореї. Двоє північнокорейсьих солдатів були поранені, але вижили, їх доправили у Київ, де вони спілкуються зі слідчими СБУ. Завдяки північнокорейським полоненим Україна отримала беззаперечні докази участі КНДР у війні Росії проти України. 12 січня Національна розвідувальна служба Південної Кореї підтвердила, що Україна взяла у полон двох солдатів з КНДР. Один з них заявив про значні втрати серед північнокорейських військових.
За п'ять місяців від початку Курської операції ЗСУ Росія втратила понад 38 тисяч військових, із них близько 15 тисяч – убитими. Загалом за час повномасштабного вторгнення в Україну Росія втратила близько 800 010 осіб. Під час операції українські сили взяли у полон 860 російських військових, суттєво поповнивши обмінний фонд. РФ змушена перекидати у Курську область підрозділи з південних напрямків і з інших напрямків, щоб посилити угруповання.
У Міноборони Великої Британії повідомили, що грудень 2024 року став, ймовірно, «найдорожчим» місяцем ведення війни для Росії із загальним числом втрат у 48 670 осіб і шостим місяцем поспіль, коли у російських військ зафіксували збільшення місячних втрат (особового складу – ред.)
На Покровському й Курахівському напрямках росіяни у силах і засобах переважають українських бійців мінімум уп’ятеро. На Покровському напрямку – 150 тисяч військових РФ, на Курському – 50.
Сили оборони утримують позиції в межах Курахового, зокрема в районі теплоелектростанції, росіяни не захопили місто повністю – Віктор Трегубов, речник оперативно-стратегічного угрупування військ «Хортиця». Напередодні, в ніч на 11 січня, аналітики проєкту «Deep State» повідомили про окупацію міста військами РФ.
Загарбники намагаються обійти Покровськ і Мирноград з півдня, точаться бої у передмістях. Застосування ворогом такої тактики засвідчує, що у загарбників зараз немає такої великої переваги у живій силі та техніці, як раніше. ЗСУ готові до такого сценарію.
У Часовому Ярі зараз ідуть активні міські бої, українські війська мають успіх, але росіяни накопичують сили, йдуть за канал, прагнуть дібратися на комбінат вогнетривких матеріалів, але українські військові дають їм відсіч.
Українські сили просунулися в північних Погребках (на північний захід від Суджі) на тлі триваючих боїв у цьому районі.
***
Атаки по Росії
За атакою на найбільший морський торговельний порт РФ стоїть СБУ. 4 січня далекобійні дрони СБУ подолали понад 900 кілометрів, долетіли майже до Санкт-Петербурга та успішно уразили ціль.
У Татарстані в Нижньокамську безпілотники атакували один із найбільших російських НПЗ, імовірно влучили в Татарстанський нафтопереробний комплекс «Танеко». В місцевому аеропорту було запроваджено план «Килим». НПЗ «Танеко» – п’ятий у рейтингу нафтопереробних заводів РФ, потужність переробки понад 16 мільйонів тонн нафти на рік.
У російському місті Енгельс, що у Саратовській області, вранці 8 січня після атаки безпілотників ГУР МОУ виникла пожежа на нафтосховищі авіабази комбінату «Кристал» Росрезерву, яка заправляє стратегічні літаки РФ, що випускають ракети по Україні. Станом на 12.01 пожежу загасити не вдалося. За даними ЗМІ, під час атаки БПЛА на нафтобазу в Енгельсі повністю знищено пожежею три резервуари по 120 000 кубів кожний, а шість резервів зазнали серйозних пошкоджень. Виведено з ладу резервуарний парк, в яких зберігалося паливо для військового аеродрому, близько 800 000 тонн палива.
Збройні Сили України завдали високоточного удару по командному пункту 8-ї гвардійської загальновійськової армії рф, який знаходився у місті Харцизьк Донецької області.
11 січня кілька областей РФ атакували дрони, аеропорти Казані, Нижньокамська та Ульяновська тимчасово призупинили рейси.
ЗСУ 12 січня завдали високоточного удару по командному пункту 2-ї гвардійської загальновійськової армії Російської Федерації у тимчасово окупованій частині Донецької області.
ЗСУ завдали високоточного удару по командному пункту 810-ї окремої бригади морської піхоти збройних сил РФ у районі населеного пункту Біла Курської області.
Україна атакувала замасковані військові об’єкти в Ростовській та Ленінградській областях Росії.
ЗСУ вразили високоточним ударом пункт управління 3 армійського корпусу ЗС РФ у Світлодарську Донецької області.
10.01 дрони СБУ та ракета «Нептун» відпрацювали по складу зберігання боєприпасів та дронів-розвідників поблизу села Чалтирь у Ростовській області РФ.
ДОПОМОГА: СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
Обраний президент США Дональд Трамп під час пресконференції в Мар-а-Лаго у Флориді сказав, що сподівається зупинити війну в Україні за пів року. Пізніше Кіт Келлог сказав, що домовленості про припинення війни можуть бути досягнуті протягом 100 днів роботи нової адміністрації.
Водночас Майк Волц, майбутній радник обраного президента США з нацбезпеки, підтвердив, що наразі триває підготовка до зустрічі Дональда Трампа та російського диктатора Путіна, найближчими тижнями можлива телефонна розмова між ними.
США запровадили санкції проти тіньового флоту Росії, у списку 184 танкери. Вашингтон запровадив санкції проти двох найбільших нафтових компаній – «Газпром нефть» і «Сургутнефтегаз», а також страховиків – «Ингосстрах» і «Альфастрахование», які страхують більшість суден, що постачають російську нафту до Індії.
Уряд Великої Британії запровадив нові обмежувальні заходи проти російських енергетичних компаній – заява британського уряду. Вперше Британія запровадила прямі санкції проти двох російських нафтових гігантів «Газпром Нефть» та «Сургутнефтегаз».
На американській військовій базі «Рамштайн» у Німеччині відбулося 25-те засідання Контактної групи з питань оборони України на якій особисто був присутній Президент України. На початку засідання міністр оборони США оголосив про виділення військової допомоги Україні на $500 млн. Паралельно, Британія і країни НАТО пообіцяли передати Україні 30 тисяч FPV-дронів; Норвегія виділила понад $60 мільйонів на ініціативу із закупівлі дронів для України; Німеччина пообіцяла Україні ППО, боєприпаси та бронетехніку. Водночас, Канада виділить для військової підтримки нашої країни близько $330 мільйонів. Учасники зустрічі затвердили вісім дорожніх карт, які визначають ключові цілі Сил оборони України до 2027 року. Зеленський закликав країни-партнери інвестувати у виробництво дронів в Україні й завершити поставки обіцяних систем ППО; сказав що КНДР втратила у російсько-українській війні вже 4 тисячі військових. Президент і міністр оборони України провели низку двосторонніх зустрічей. Наступне засідання Контактної групи з питань оборони України (формат «Рамштайн») може відбутися вже в лютому.
Білий дім не витратив усієї суми з пакету підтримки України та передасть адміністрації Трампа майже $4 млрд, які можна буде використати за статтею президентських повноважень (PDA). Президент США Джо Байден вважає, що в Конгресі достатньо демократів і республіканців підтримують подальшу допомогу Україні, й вони не погодяться з будь-якими спробами зупинити її за наступної адміністрації.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц блокує виділення додаткових коштів на військову допомогу Україні. Міністри закордонних справ Анналена Бербок і оборони Борис Пісторіус хочуть знайти можливість надати додаткову військову допомогу Києву, натомість канцлер Шольц не вважає, що це потрібно.
ВТРАТИ ВОРОГА
УКРАЇНА: ВТРАТИ
11 січня російська авіація завдала 2 авіаударів у районі інтернату з літніми людьми в Суджі, внаслідок чого рваної рани руки зазнала жінка, пізніше потерпіла померла. За час проведення операції Сил оборони України на території Суджанського району Курської області внаслідок обстрілів російськими військами загинули 36 цивільних, понад 100 осіб дістали поранення. Дмитрашівський також додав, що інформація від російської омбудсменки Тетяни Москалькової про нібито 517 цивільних, які зникли у Курській області, є відвертою брехнею.
06 січня росіяни, імовірно, розстріляли трьох українських військовополонених біля Нескучного на Донеччині – Дмитро Лубінець, український омбудсмен поінформував, що як уповноважений Верховної Ради вкотре звертається до Міжнародного комітету Червоного Хреста та ООН.
Майже 30 тисяч українців отримали статус зниклих безвісти з початку 2024 року – це військові і цивільні – Артур Добросердов, уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Протягом осені 2024 року росіяни вбили в Україні 574 цивільних. Про це повідомляє Управління Верховного комісара ООН з прав людини.
Російська авіація від початку повномасштабної війни застосувала проти України понад 51 тисячу керованих авіабомб, близько 40 тисяч з них – у 2024 році.
На фронті під час виконання бойового завдання 6 січня загинув хореограф, переможець шостого сезону шоу «Танцюють всі!» Володимир Раков.
На війні в Україні загинув шотландець Джордан Маклахлан, який служив медиком в українській армії. Вічна пам'ять Герою.
ВІДЕОСЮЖЕТИ
В Енгельсі зберігалося унікальне пальне для стратегічних бомбардувальників Ту-160, яке виготовляли спеціально для російської армії. Про те, як це позначиться на можливості рф завдавати ударів по Україні – розповів Микола Маломуж, генерал армії, голова Служби зовнішньої розвідки України в 2005-2010 роках.
ФОТО
Вагітна дружина, журналістка Настя Федченко, на церемонії відспівування загиблого чоловіка у Михайлівському Золотоверхому, морпіха Андрія Кузьменка.
ПОЛІТИЧНІ РІШЕННЯ
Білий дім назвав припинення транзиту російського газу через Україну однією з найдорожчих поразок РФ, що позбавило Росію близько $6,5 мільярдів щорічного доходу, отриманого від продажу газу Європі.
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто звинуватив Україну в тому, що та поставила Європейський Союз у скрутне економічне становище зупинкою транзиту російського газу.
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо жорстко розкритикував Україну як ненадійного партнера та заявив, що йому набридло, як президент Володимир Зеленський їздить по Європі та «жебракує» і «шантажує інших».
Україна готова зайняти місце Угорщини в ЄС і НАТО, якщо вона вирішить звільнити його на користь членства в СНД чи ОДКБ. Відповідний коментар на маніпулятивні заяви керівництва Угорщини щодо рішення України не продовжувати з 2025 року транзитну угоду з РФ, яке нібито мало негативний вплив на ціни для споживачів, опублікувало МЗС України 7 січня.
Україна і Польща досягли домовленостей про пошуково-ексгумаційні роботи польських жертв Волинської трагедії.
УКРАЇНСЬКИЙ ТИЛ
Президент Зеленський
вніс зміни до Положення про Генеральний штаб Збройних сил України;
вніс зміни до Стратегії національної безпеки України, що стосуються охорони державних кордонів;
підписав закон, що гармонізує національне законодавство щодо правил судочинства із законодавством країн Європейського Союзу;
підписав закон про встановлення в Україні Дня армійської авіації Сухопутних військ ЗСУ, який відзначати щороку 3 липня.
***
Верховна Рада ухвалила:
в другому читанні проєкт закону щодо сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти, який також стосується закріплення права волонтерів на визнання компетентностей;
закон щодо реалізації права на отримання громадянства України другим із подружжя громадянина України, який бере (брав) участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України.
***
Кабінет міністрів
Кабінет міністрів ухвалив рішення про звільнення Руслани Величко-Трифонюк із посади заступника міністра у справах ветеранів України з питань європейської інтеграції на тлі скандалу щодо неетичної поведінки стосовно державного службовця у Міністерстві у справах ветеранів України.
Міноборони
Міністр оборони Рустем Умєров призначив колишнього віцепрем’єр-міністра – міністра розвитку громад, територій інфраструктури Олександра Кубракова своїм радником на громадських засадах.
Міноборони України замовило у німецького збройового концерну Rheinmetall додаткові 180 тис. 35-мм боєприпаси для зенітної установки Gepard.
Міноборони затвердило нові стандарти підготовки з домедичної допомоги, що дозволить ефективно надавати домедичну допомогу в умовах бойових дій та інших екстремальних ситуаціях.
У рекрутинговому центрі Українського легіону, що функціонує при генконсульстві України в Любліні, набралася друга група добровольців з-поміж громадян України які проживають за кордоном, підписали контракти із Збройними силами України.
Міністерство юстиції відновило роботу основних сервісів порталу Єдиного держреєстру після кібератаки.
З повною версію військового огляду за тиждень можна ознайомитися за лінком.
Також пропонуємо до вашої уваги ранковий випуск новин. Підписуйтесь на безкоштовну щоденну розсилку