Ексклюзивні матеріали Укрінформу
Пропонуємо до вашої уваги розсилку, де зібрані авторські публікації, ексклюзивні коментарі, інтерв’ю від журналістів агентства, а також наші фото та відеосюжети.
Фото тижня:
Місяць поруч із Венерою (праворуч) у нічному небі над столицею, Київ, 3 січня 2025 року. Фото: Євген Котенко, Укрінформ
Курська операція: що потрібно для успіхів ЗСУ
Для утримання і наступу на північній ділянці залучено максимум сил і засобів, але решта напрямків потерпає - передусім, через низькі темпи мобілізації.
Протягом останніх днів ЗСУ здійснили прорив одразу в трьох районах Курської області, повідомляє ISW. Механізовані атаки з використанням бронетехніки та, ймовірно, вдосконалених засобів РЕБ, від яких, за висловлюваннями російських воєнкорів, «дрони всі впали», дозволили просунутися на південь та південний захід від Бердина, а також на схід від Суджі. РосЗМІ розцінюють це як «продовження наступу» українських Збройних сил. В той же час у Кураховому окупанти у понеділок поширювали відео, як зривали українські прапори у середмісті. Читати
Зустріч на базі «Рамштайн»: підсумки та плани на майбутнє
Нинішня зустріч, на якій востаннє головував чинний глава Пентагону Ллойд Остін, стала чи не найбільш результативною щодо визначення наступних кроків для продовження міжнародної підтримки України, передає Укрінформ. Читати
У новому сезоні проєкту «Станція Краматорськ» – «Койот», командир взводу снайперів Десантно-штурмових військ ЗСУ. У програмі військовослужбовець розповів, як від початку війни змінився снайпінг та функції стрільця, поділився лайфхаками та дав поради, як убезпечити себе, аби не стати ціллю для ворога.
Амбітний план створити трибунал постане перед викликами, якщо в переговорах примирення переважить відповідальність
Серія інтерв'ю Укрінформу з провідними експертами у сфері міжнародного права публікується за підтримки неурядової організації eyeWitness to Atrocities (Велика Британія). eyeWitness eyeWitness to Atrocities - заснована як ініціатива Міжнародної асоціації адвокатів (IBA), яка об`єднує понад 190 асоціацій адвокатів та правничих товариств в 170 країнах світу - надає безкоштовний додаток контрольованої зйомки для людей, які документують воєнні злочини, злочини проти людяності, геноцид та інші серйозні порушення прав людини.
Перше інтерв’ю – з Марком Еллісом, виконавчим директором IBA, присвячене питанням міжнародної відповідальності за військову агресію Росії та можливостям цифрових технологій для збирання доказів під час війни.
Польські прокурори опитали понад 3 тисячі свідків російських злочинів в Україні
Інтерв’ю з Адамом Боднаром, міністром юстиції - генеральним прокурором Польщі:
Польські прокурори дуже активно співпрацюють з українськими, допомагаючи ідентифікувати воєнні злочини.
Ефективне функціонування МКС є в інтересах міжнародної спільноти, особливо в контексті справи про викрадення українських дітей.
Після початку повномасштабного вторгнення Україна швидко самоорганізувалася, щоб допомогти тим, хто залишився, а також тим, хто шукає притулку за кордоном.
Польща повинна опікуватися питаннями належної інтеграції, співпраці з українською громадою і питаннями обов’язкової шкільної освіти, доступу до медичної опіки та ринку праці.
Через надання притулку Романовському Угорщиною Польща реалізовуватиме процедуру Європейського ордеру на арешт.
З 1 січня Україна не помпує газ із держави-агресора до Європи
Перше, що спадає на думку про ймовірні наслідки припинення транзиту, – фактор безпеки. Чи не спробує ворог зруйнувати нашу внутрішню систему газопостачання? Адже українську ГТС використовували не лише для постачання газу до Європи, а й для реверсу та перекачування палива із розташованих переважно на заході країни газосховищ до інших регіонів.
Припинення транзиту російського природного газу українською ГТС залишить державу-агресорку без $4,5 - $6 мільярдів прибутків на рік. А головне – мінімізує енергетичну залежність Європи від кремля, рівень якої після 2022 року, на щастя, помітно знизився. Але РФ продовжує заробляти на продажу до ЄС скрапленого газу та трубопровідної нафти, а це – додаткові фінансові ресурси на війну. Тому цілком логічним для міжнародної санкційної політики кроком було б поширення обмежень й на вказані сегменти енергоринку. Чи зможе Україна переконати у цьому партнерів? Що думають експерти на цей рахунок?
Як найбільш упізнаваний премʼєр в історії Канади втратив підтримку
Оголошена відставка Джастіна Трюдо не стала несподіванкою і була лише питанням часу. Вже кілька місяців політологи та аналітики Канади прогнозували, що після численних політичних ускладнень, проблем і несподіванок премʼєр-міністр не зможе утримати позицію лідера в країні. Одним із потенційних спадкоємців на посаді глави Ліберальної партії є Христя Фріланд.
"Російська рулетка" для Австрії
Політичний землетрус, який стався в Австрії минулими вихідними після провалу коаліційних переговорів між консерваторами, соціал-демократами та лібералами, має всі шанси змінити країну – як її внутрішню політику, так і зовнішню. Схоже, що ультраправа Австрійська партія свободи (FPÖ), відома своєю популістською, євроскептичною та проросійською позицією, все ж скористається своєю перемогою на парламентських виборах восени минулого року і прийде до влади. Читати
Придністровська криза: кого насправді зібрався заморозити Кремль
«Це може бути обставлене відповідним шоу, коли опозиціонери з Молдови, Гагаузії та тираспольські діячі поїдуть до Москви з чолобитною, Путін накаже «Газпрому» подати газ і буде рятівником, – каже Михайло Гончар. – При цьому розраховують на подвійні дивіденди».
РФ намагається дискредитувати американські ЗМІ за допомогою фейків про втрати ЗСУ
Пропагандисти стверджують, що американські медійники зловтішаються із втрат України на війні. Це фейк. Російські пропагандисти змонтували ролик з двох новинних сюжетів різних американських телеканалів.
Кремль мовчить про «важкий мазут» у Чорному морі
За наявними оцінками, у танкерах, що затонули, наразі залишається понад 6000 тонн мазуту (у 2,5 раза більше, ніж витекло в море за офіційними даними). Тобто екологічна ситуація погіршуватиметься й надалі. Це означає, що забруднений район Чорного моря може на роки стати непридатним для ведення морського промислу. Путін і Кремль про це ані пари з вуст, вчергове демонструючи повну зневагу до цінності життя людей, тварин і взагалі навколишнього середовища.
Російські «воєнкори» гинуть один за одним
Росія вже збирається порушити питання «навмисного системного вбивства російських журналістів в Україні» в ООН.
Насправді, голова спілки журналістів РФ зізнався в тому, що росЗМІ навмисно відправляють своїх співробітників на фронт без позначок «Преса», щоб їх було неможливо відрізнити від комбатантів. Цікаво й те, що значна частина загиблих в Україні «воєнкорів» (Соловйов назвав цифру 30) чомусь виявляються «позаштатними» або «колишніми співробітниками редакцій».
Військовий омбудсмен - складова реформи воєнної юстиції
Як буде формуватися ця державна структура в режимі воєнного стану та за яких умов вона стане ефективною, в матеріалі Укрінформу.
Оцінюючи значний обсяг звернень та скарг від військових, Ольга Решетилова зазначає, що на її переконання в майбутньому Офісі військового омбудсмена має бути щонайменше 3 територіальних управління, а його кадровий штат орієнтовно має налічувати близько 150 людей, які матимуть доступ до державної таємниці. Окрім того, в кожному силовому відомстві має бути створений структурний підрозділ, що відповідатиме за права військовослужбовців. Читати
"Ми не відсиджуємося в тилу": як працює 211 бригада, командир якої під слідством
Понад п’ять місяців військовослужбовці 211 понтонно-мостової бригади Сил підтримки ЗСУ перебувають у Харківському районі:риють окопи, траншеї, зводять вогневі точки, сховища, опорні пункти на першій та другій оборонній лініях. Частина цих об’єктів – за лічені кілометри від ворога.
Кореспонденти Укрінформу поспілкувалися з солдатами та сержантами, які служать з часів створення бригади. Про будівництво фортифікаційних споруд та резонансне слідство щодо посадовців 211-ої – далі у матеріалі.
Релокація в нашу область продовжиться і після війни
Релокація, переконує в інтерв’ю Укрінформу начальник Закарпатської ОВА Мирослав Білецький, триватиме й далі - навіть після закінчення війни. Адже світ змінився, і якщо колись на Закарпатті будували багато військових частин, бо ворог тієї держави, СРСР, був на заході, а весь бізнес переважно розміщували на сході, в глибокому тилу, то тепер все навпаки. Ворог показав зуби на півночі та на сході нашої країни, тож саме там варто розміщувати військові частини. А сюди, в глибокий тил, варто й далі переносити виробництво.
Обмеження соцвиплат не змусить українських біженців повернутися додому - експерт
Обмеження соціальних виплат українським біженцям за кордоном не змусить їх повернутися додому. Таку думку в коментарі Укрінформу висловив економіст та експерт із міграційних питань Андрій Гайдуцький.
Також, на думку експерта з міграційних питань, українці доволі гнучкі й мобільні, і якщо якась країна стане непривабливою з політичних причин, переїдуть до іншої, готової надати підтримку. Так, у середині грудня повідомлялося, що до Литви щотижня прибувають близько 100 нових українських біженців, є постійний приріст у Норвегії. Читати далі
До 130-річчя звучить рояль композитора і започатковано фестиваль музики українського симфоніста
У відомому київському будинку Роліт (Богдана Хмельницького, 68), який радянська влада будувала для «робітників літератури», а насправді для концентрованого контролю за творчими людьми.
На найпомітнішому місці при вході висить табличка-барельєф з датами життя композитора Бориса Лятошинського. З дня його народження 3 січня виповнилося 130 років.
Укрінформ побував у квартирі-музеї композитора та розпитав хранительку його творчого спадку Тетяну Гомон, голови «Фундації Лятошинського», чи були в доробку музиканта відверто прорадянські твори, і що робити з музичними творами композитора, написаними у радянський період з російськомовними текстами? Читати далі
Сім аншлагів: У Кропивницькому нове театральне об'єднання демонструє виставу про окупацію
Квитків немає – глядачів реєструють після благодійного внеску. Половину коштів передають військовим, зокрема 121 окремій бригаді ТрО ЗСУ, оскільки це формування Збройних Сил створювалося на Кіровоградщині.
У постановці йдеться про родину. Виїхати з окупації не можуть, серед причин – і прикута до ліжка найстарша з них, і особисті обставини героїнь. Біля будинку жінок росіяни ставлять блокпост. Мама – в розпачі, а баба вчить давньому ворожінню, як виростити із зерен містичного захисника Молочайника. Навколо цього й розгортаються подальші дії на сцені. Читати далі
Коляда у пам’ять про музиканта та пластуна Юрка Стецика з Івано-Франківська
21 травня 2023 року Юрко Стецик посмертно нагороджений Залізним Пластовим Хрестом. Відзнаку вручили родині загиблого.
2 травня 2024 року на фасаді Івано-Франківського ліцею імені Миколи Сабата (колишня назва «Українська гімназія №1») відкрили меморіальну дошку полеглому Юрку Стецику.
Офіційно Юрко Стецик досі вважається зниклим безвісти.
Цікаве дослідження крізь призьму століть, якою має бути основа меню козацького меню. Наприклад, горілка й пиво були важливими елементами раціону. Вони доповнювали загальний калорійний баланс і служили своєрідним антидепресантом у складних умовах війни. І серед козаків теж. Авжеж, чи можна взагалі порівнювати сьогоднішню кухню і військову Гетьманщини? Дізнатися
Укрінформ ТБ
На другий президентський термін Трамп обрав стратегію жорсткого резонансу, – Ференс
Свідомий удар по місту: росіяни завдали удару авіабомбами по Запоріжжю
Курщина на зв'язку: "Передай привет в долбаную Москву"
Новини:
Європейська та євроатлантична інтеграція України мають проходити паралельно - німецький експерт
Мезенцева: Під час зимової сесії ПАРЄ пропонуємо провести термінові дебати щодо України
Мезенцева анонсувала можливі зміни у складі делегації Верховної Ради у ПАРЄ
Греція в Радбезі ООН займатиме принципову позицію щодо підтримки України - постпред
Відмова Придністров'я від енергетичної допомоги Молдови може свідчити про змову з Кремлем - Огризко
Путін намагається підбурити населення Придністров’я до протестів - експерт
Туреччина встановила на літаки й вертольоти спецпризначення нову систему для розвідки
Для ротації одного підрозділу потрібно мати два-три в резерві - військовий експерт
На Покровському й Курахівському напрямках ворог переважає мінімум уп’ятеро - експерт
Україна з партнерами з'ясує, як у Росію потрапили китайські антени для дронів - експерт
Наслідки забруднення Чорного моря нафтопродуктами не можна спрогнозувати через дії Росії - експерт
Уряд схвалив законопроєкт про основні засади житлової політики
Діаспора подякувала Трюдо за багаторічну підтримку України
У Нідерландах провели різдвяний концерт «Велика коляда»
Школярі, яких ми вчили такмеду у 2014 році, пішли на передову у 2022 - волонтерка
В Одесі минулоріч за бюджетний кошт відремонтували два дитсадки та п'ять шкіл
Cуд у Варшаві арештував винуватця ДТП, в якій загинув 14-річний українець
ВАКС призначив дату засідання з обрання запобіжного заходу очільнику митниці
На Київщині безвісти зниклими під час війни вважаються понад 4,7 тисячі осіб
На Київщині торік зафіксували 10 підпалів автомобілів військових
Поліція Київщини за час повномасштабної війни вилучила 6848 вибухонебезпечних предметів
На Київщині поліція торік зафіксувала 851 порушення, пов’язане з воєнними злочинами
До зустрічі наступної п’ятниці!