Фото тижня:
Прощання з "Чекою", ювелірна Лавра й "водоспад" у переході
Учасниця акції "Голоси дітей", організованої з нагоди Дня вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії РФ проти України, прив’язує дзвіночок до символічної інсталяції у формі янгола на площі Ангелів біля Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла УГКЦ, Львів, 4 червня 2024 року.
Інтерв’ю:
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ
Щільність міжнародних подій, які відбуваються цими днями і заплановані на найближчий місяць, додає роботи політикам, дипломатам і аналітикам у всьому світі. Однак прогнози щодо впливу цих подій на Україну ґрунтуються переважно на внутрішньому налаштуванні стосовно того, чи «склянка напів порожня, чи напів повна».
Тому Укрінформ вирішив «звірити годинники» з міністром закордонних справ Дмитром Кулебою і попросив його прокоментувати мінливу геополітичну ситуацію в контексті інтересів нашої країни. З огляду на щільний графік глава української дипломатії надав письмові відповіді на наші запитання.
Іванна Климпуш-Цинцадзе, голова Комітету ВР з питань інтеграції України до Європейського Союзу
Кожен євроінтеграційний етап українці розглядають як захопливий серіал. За тим, як Україна отримувала рішення про відкриття перемовин з ЄС наприкінці грудня минулого року, стежила вся країна. У багатьох у цій сазі вже є свої герої та антигерої. У кінці червня на нас чекає чергова серія – затвердження переговорної рамки з ЄС. Про те, чому важливо отримати це рішення саме тепер, з якими проблемами на практиці стикається євроінтеграція, і чому цей шлях не буде легким, кореспондент Укрінформу поговорила з головою Комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до Європейського Союзу Іванною Климпуш-Цинцадзе.
Данило Зубко, командир штурмової роти 95-ї бригади
Данило Зубко міг би стати прямо таки плакатною ілюстрацією того, як в армії працює «військово-соціальний» ліфт. Він належить до безстрашного покоління тридцятирічних офіцерів, які починали солдатами, потім командували взводами, а тепер – ротами і батальйонами.
Ми вперше побачилися з Данилом після Слобожанського наступу вересня 2022-го, наша група кілька годин провела в селі, де відновлювалися військові, відведені з передової. Тоді я й побачила, з якою повагою ставляться до нього підлеглі, деякі з них були в півтора раза старші за командира.
Стояли гарні сонячні дні та й настрій після успішного наступу був гарний. Ми попрощалися, але домовитися тримати зв’язок. Цей час стежила за соцмережами Данила – глибокими та пронизливими замітками про війну...
Цього разу ми сидимо в Укрінформі під час його відпустки та обговорюємо наш непростий час, армію, фронт, саме цю мить війни
Публікації:
Приватна енергонезалежність: звідки очікувати допомогу
Масовані російські атаки на енергетичну інфраструктуру, що поновилися з 22 березня, уже призвели до втрати 9 ГВт потужності електростанцій. Зруйновані енергоблоки тепло- та гідроелектростанцій, які забезпечують нам світло в пікові години: уранці та ввечері. Електрики, виробленої атомними електростанціями, не вистачає для того, щоби світло було постійно в усіх – у цьому ми вже переконуємося тепер.
Енергетики роблять усе можливе, щоб відновити бодай частину розбитої генерації. Проте українцям також варто продумати варіанти, як підготуватися до зими. Одним із них може бути встановлення власної генерації – хоча б найпростіших сонячних панелей. І населення має змогу отримати допомогу в цьому. Як і де – з’ясовував Укрінформ.
Кінбурн: Масштаби лиха видно навіть із космосу
Екологи за супутниковими знімками відслідковують пожежі й руйнування екосистем на Кінбурні, фіксують нафтові плями в акваторіях поблизу. Масштаби трагедії вражають, збитки оцінюють мільярдами гривень. Наскільки катастрофічним для Кінбурну є перебування російських варварів, чи вдасться відновити унікальні екосистеми півострова після деокупації, які підходи варто застосувати? На ці та інші теми кореспондентка Укрінформу поспілкувалася з екологами й науковцями.
«Діставши» російський Су-57, Україна поповнила колекцію «уражено вперше»
8 червня став чорним днем для Повітряно-космічних сил країни агресорки Росії: в Астраханській області на аеродромі «Ахтубінськ», який знаходиться за 589 кілометрів від лінії фронту, було уражено два літаки Су-57, які росіяни гордо називають «винищувачами 5-го покоління», хоча експерти наполягають, що скоріше це покоління 4+.
Втім, важливо не стільки це, скільки те, що це сталося не просто вперше за понад два роки повномасштабного вторгнення РФ в Україну, це перша така втрата в історії війн взагалі. І таких «вперше», до слова, вже було чимало. Наприклад, узимку 2024 року Повітряним силам ЗСУ вдалося збити дві дорогезні ворожі «пташки» дальнього радіолокаційного виявлення (ДРЛВ) А-50.
Скарби середньовіччя: шабля ще й рушниця, і каблучка дівчини-чарівниці
В Ужгороді науковці розробили та пропрацьовують далі справжній археологічний “клондайк” – найдавнішу на території Ужгорода церкву. Вона була збудована в середині 13-го - на початку 14 століття, нині її залишки розташовані у дворі Ужгородського замку. То ж археологи, як у давній загадці про курку та яйце, сперечаються: що ж тут було раніше: церква чи замок? У процесі розкопок, які тривають на території залишків замкової церкви із 2018 року і триватимуть іще як мінімум років зо три, це питання однозначно вирішиться, каже археолог, кандидат історичних наук Володимир Мойжес. Наразі за три польових сезони на розкопках вдалося знайти понад тисячу артефактів, які вивчені й описані та передані на збереження й цього літа будуть виставлені в експозицію Ужгородського краєзнавчого музею.
Про деталі скарбів найдавнішого храму в Ужгороді Володимир Мойжес розповів для Укрінформу.
Закарпаття: як експорт проривається крізь затори на кордоні
Гіганти місцевої економіки та промисловості, про які піде мова, з'явилися на Закарпатті у 2001-2004 роках, під час дії так званої спеціальної економічної зони. “Ядзакі”, “Флекстронікс” та інші – це заводи, які виробляють електроніку та компоненти для світових машинобудівних корпорацій. Вони не припинили роботу з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну – утім, війна позначилася на роботі великого експортоорієнтованого бізнесу кардинально.
Перша проблема постала ще в 2022 році – мобілізація спеціалістів; її частково допомогла вирішити система бронювання працівників. Друга виникла в 2023-му: черги на кордонах, які паралізували експорт. Щоб виконати зобов’язання по контрактах, компанії перебудували логістику – вантажі з великих вантажівок перекинули на “буси”.
У 2024-му проблеми попередніх років лишаються актуальними, але з’являються й нові виклики – наприклад, релоковані зі сходу конкуренти.
Про те, як живе великий бізнес на Закарпатті та як планує розвиватися далі – розмовляємо із профільним заступником голови Закарпатської ОВА Василем Іванчом.
Топ відео:
Буданов про дозвіл бити по росії західною зброєю, "червоні лінії" путіна і наступ ворога
Головний розвідник України Кирило Буданов в коментарі Укрінформу окреслив теперішню ситуацію із дозволом бити по території росії західною зброєю та відповів, чи вже почався наступ ворога.
Негативних дзвіночків для України за результатами виборів до Європарламенту немає, – Желіховський
Стали відомі попередні результати виборів до Європарламенту, які завершилися 9 червня у двадцяти країнах Європи. Дані оприлюднені на сайті Європарламенту. Хто тепер на чолі ЄС, як змінилася геополітична шахівниця та на що сподіватися Україні – проаналізував кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.
Історії прифронтового Оріхового: доглядає 50 кіз, незважаючи на небезпеку
Мешканець Оріхова Віктор, 67 років, тримає стадо з 50 кіз, більшість з яких йому залишили місцеві жителі, які вирішили покинути небезпечне для проживання місто. Діти дорослі, дружину відправив за кордон, а сам залишився на господарстві. Виїжджати не збирається, нема на кого залишити кіз. До війни звик, і війни перестав боятися, єдине, що його турбує, - це як увійде зі своїми козами в зиму, чим їх годуватиме, і щодня виходить на сінокосіння, незважаючи на сумний досвід: минулорічний запас сіна згорів від теплових пасток гелікоптерів. Згоріла й гірка зі старих покришок, які спорудив для маленьких козенят Віктор.
Новини:
Економіка
Мобілізація понад €1 мільярда для України: у Берліні підписали нове фінансування
У Берліні на полях Конференції з відновлення України підписано нове фінансування від ЄІБ та Європейської комісії для мобілізації понад 1 мільярда євро для українського бізнесу та відновлення місцевої критичної інфраструктури.
Нафтогаз укладає в Берліні низку угод
Швейцарські компанії попри виклики війни зацікавлені у веденні бізнесу в Україні
ЄС розглядає пропозиції для підтримки енергетики України - Шефчович
Укргазбанк готує перезапуск кредитування населення для закупівлі енергообладнання
Український ринок перенасичений сонячними панелями - експерт
Оборона
Перший БМП Lynx вироблять в Україні до кінця року - Камишін
Перший БМП Lynx буде вироблено в Україні спільно з провідним німецьким виробником зброї Rheinmetall уже до кінця року.
Точка зору
Світ мляво реагує на злочини Росії проти української енергетики - глава Укргідроенерго
Світ мляво відреагував на руйнування Каховської ГЕС, що фактично заохотило Росію не тільки продовжити, але й посилити безпрецедентні удари по об’єктах української енергетики.
Вибух на оборонному заводі Mesko міг бути російською диверсією - ексміністр оборони Польщі
Вибух на оборонному заводі Mesko у місті Скаржиско-Камєнна Свєнтокшиського воєводства на півдні Польщі міг бути російською диверсією, скоєною для послаблення оборонних можливостей Польщі.
Суд
Уповноважена у справах ЄСПЛ сказала, скільки чекати рішення у справі «Україна та Нідерланди проти РФ»
Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко сподівається, що після сьогоднішніх слухань у міждержавній справі «Україна та Нідерланди проти Росії» в Страсбурзі, суд матиме величезний обсяг роботи, однак рішення може бути озвучене за рік-півтора.
Справа «Україна та Нідерланди проти Росії» у ЄСПЛ допоможе Україні встановити справедливість - Мудра
Справа “Україна та Нідерланди проти Росії” у ЄСПЛ є можливістю для України встановити справедливість на міжнародному рівні, показати світовій спільноті реальні докази злочинів Росії, оцінені незалежним міжнародним судовим органом.
Регіони
У Миколаєві запустили аудити кількох підприємств - мер
Миколаїв, за словами його голови, ділиться своїм досвідом реконструкції, розробки мастер-плану, який робить за допомогою італійської фундації One Works, а також компанії з Данії COWI.
На Донеччині з початку повномасштабної війни кількість відділень Укрпошти скоротилася на 65%
У Донецькій області від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну кількість відділень "Укрпошти" скоротилася на 65% - із 304 до 106.
На Прикарпатті починають будувати котельні через значні руйнування Бурштинської ТЕС
На Прикарпатті через значні руйнування, спричинені обстрілами російськими військами, робота Бурштинської ТЕС у зимовий період опинилась під загрозою. Громада починає будувати котельні.
Закон і порядок
Суд розпочне слухання справи Януковича про розстріли на Майдані 24 червня
Броварський міськрайонний суд Київської області призначив на 11:00 24 червня підготовче засідання у справі проти експрезидента Віктора Януковича і представників його силового блоку, яких звинувачують в організації розгону та розстрілів демонстрантів 18-20 лютого 2014 року.
Напад на волонтерку в Києві: суд призначив одному з учасників цілодобовий домашній арешт
Столичний суд обрав одному з учасників конфлікту з волонтеркою, який стався нещодавно, запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту на два місяці.
Резонанс
У Німеччині тривають пошуки зниклої української дівчинки - задіяні майже 40 екстрених служб
У Саксонії тривають пошуки 9-річної українки Валерії, яка зникла у понеділок дорогою до школи.
Суспільство
В Україні потребують реорганізації понад 100 закладів профтехосвіти
В Україні потрібно реорганізувати понад 100 закладів професійно-технічної освіти, де кількість учнів становить менше ніж 150.
Історик спростував три міфи про українців
Історик, офіцер 3-ї окремої штурмової бригади Олександр Алфьоров спростував історичні міфи про те, що українці є жертвою, мирним народом і тими, про кого знає увесь світ.
РПЦ досі залишається відкритим входом для окупантів в Україну - історик
«Путін зайшов на територію нашої держави, використовуючи три патерни: російська мова і російська культура; 9 травня і культ якоїсь «общності», перемоги і братерства; російська православна церква… Якщо російська мова і 9 травня вже не є входом, то РПЦ – це той патерн, який лишився для входу окупантів усередину держави через наші блокпости і фронт конкретно в людей», - зазначив офіцер 3-ї окремої штурмової бригади Олександр Алфьоров.
Цьогоріч понад 3 тисячам українців вперше встановили діагноз меланома шкіри - НСЗУ
З початку нинішнього року понад 3,1 тис. особам встановили діагноз меланома шкіри, понад 13,2 тис. осіб мають інші злоякісні новоутворення шкіри.
До зустрічі наступної п’ятниці!