Огляд «Війна в Україні за тиждень»
Пропонуємо до вашої уваги огляд основних подій, які стосуються воєнних дій в Україні, з 22 по 28 липня.
СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
Пентагон виявив помилки у своїх розрахунках боєприпасів, ракет та іншого обладнання, відправленого в Україну, що дає можливість надіслати Україні додаткову зброю на 2 мільярди доларів.
Європейський Союз 26 липня оголосив про перший платіж в обсязі €1,5 мільярда євро для військової підтримки України за рахунок надзвичайних надходжень від заморожених в ЄС російських активів.
Україна приєдналася до рішення Ради ЄС про запровадження обмежувальних заходів проти Ірану за військову підтримку агресивної війни Росії проти України та за постачання зброї в інші «проблемні» регіони світу, зокрема на Близький Схід та у регіон Червоного моря.
На зустрічі на полях міністерського засідання АСЕАН у Лаосі державний секретар США Ентоні Блінкен попередив міністра закордонних справ Китаю Ван Ї про готовність Сполучених Штатів застосувати додаткові кроки, якщо Китай не припинить підтримку військово-промислового комплексу РФ.
Рада ЄС продовжила обмежувальні заходи проти Росії у зв’язку з її агресією проти України ще на шість місяців – до 31 січня 2025 року.
Президент США делегував міністрові фінансів Джанет Єллен та держсекретареві Ентоні Блінкену деякі свої повноваження відповідно до закону, який регламентує використання російських суверенних активів на користь України (REPO).
***
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зустрівся з китайським колегою Ван Ї в Гуанчжоу. Головне:
Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї на зустрічі з Кулебою підкреслив, що врегулювання «конфлікту в Україні» має проходити за столом переговорів.
Глава МЗС Китаю заявив, що Китай має намір нарощувати імпорт зерна з України та спільно підтримувати міжнародну продовольчу безпеку.
Чехія офіційно долучилась до міжнародної коаліції з забезпечення України безпілотниками, яку очолюють Латвія та Велика Британія.
Міністерка оборони Іспанії Маргарита Роблес провела телефонну розмову з українським колегою Рустемом Умєровим, під час якої анонсувала передачу Україні системи ППО Hawk у вересні.
14 танків Leopard 2A4, які Нідерланди спільно з Данією придбали для ЗСУ, прибудуть до України до кінця літа.
Німецький оборонний концерн Rheinmetall отримав замовлення від українського уряду на будівництво заводу з виробництва боєприпасів в Україні, про яке було оголошено у лютому 2024 року. Будівництво розпочнеться за короткий термін та буде завершено протягом кількох років.
Уряд Великої Британії замовив значну кількість легких багатоцільових ракет Martlet (LMM) для забезпечення потреб власних Збройних сил. Деяка частина ракет LMM будуть передані на потреби Збройних сил України.
Комітет постійних представників країн-членів при ЄС (Coreper) ухвалив рішення щодо надання Україні першого траншу економічної допомоги в обсязі €4,2 мільярда у межах Українського фонду в бюджеті ЄС на 2024-2027 роки.
Глава МЗС Чехії Ян Ліпавський заявив, що в Україну до кінця літа у рамках чеської ініціативи будуть доставлені ще 100 тисяч боєприпасів. Також Чехія розпочинає другий проєкт із закупівлі боєприпасів для України під назвою «Ініціатива-2025», до якого долучаться п’ять збройових компаній.
БОЙОВІ ДІЇ
971 бойових зіткнень зафіксовано на фронті за тиждень за даними Генштабу.
Головнокомандуючий ЗСУ Сирський окреслив ситуацію на фронті в інтерв’ю The Guardian:
російська армія не досягла жодного істотного прогресу на полі бою.
довжина лінії фронту становить 3700 км, тоді як активні бойові дії велися вздовж 977 км, що «вдвічі більше довжини кордону між Німеччиною та Францією».
росіяни набагато краще забезпечені ресурсами: вони мають більше танків, БМП та солдатів. Чисельність армії РФ зросла до 520 тисяч осіб зі 100 тисяч на початку вторгнення, тоді як до кінця 2024 року кількість російських військових має сягнути 690 тисяч.
із 2022 року кількість російських танків зросла вдвічі – з 1700 до 3500 одиниць. Водночас артилерійський систем у росіян стало більше утричі, а бронетранспортерів побільшало із 4500 до 8900 одиниць.
Втрати російської армії на війні проти України є втричі більшими, ніж українські, а на окремих ділянках «навіть ще вищі».
без проведення мобілізації неможливо створити нові резерви та бригади, які є необхідними, оскільки Росія збільшує чисельність своїх сухопутних військ
звільнення тимчасово окупованого Росією Криму є реалістичним, Україна має план деокупації півострова.
Командувач Національної гвардії України Олександр Півненко поінформував, що у структурі НГУ створений центр управління безпілотних систем.
Біля кордону з Білоруссю ситуація незмінна, переміщення білоруських військ не фіксується. Дій, які б Росія могла вчиняти щодо розгортання військ у напрямку Сумської області не зафіксовано.
ВІЙНА: ВТРАТИ ВОРОГА
Загальні бойові втрати російської армії в Україні за тиждень становлять:
7 980 загарбників
78 танків
132 бойові броньовані машини
350 артилерійських систем
6 РСЗВ
10 засобів ППО
1 літак
339 БПЛА оперативно-тактичного рівня
9 крилатих ракет
536 одиниць автомобільної техніки й автоцистерн
55 одиниць спеціальної техніки РФ.
У результаті операції ГУР МОУ в ніч на 22 липня атаковано нафтопереробний завод у м. Туапсе Краснодарського краю. За даними ГУР, потужності нафтопереробного заводу значно скоротяться.
23 липня розпочалася масована кібератака фахівців ГУР Міноборони на банківську систему держави-агресора: не працюють низка провідних фінансових установ, також є перебої в роботі основних мобільних операторів та інтернет-провайдерів РФ.
Сили оборони України 28 липня завдали удару по нафтобазі «Польова» у Курській області, що використовується для забезпечення потреб збройних сил РФ. Є інформація про потужні вибухи в районі електропідстанції в Курській області.
Спецпризначенці Департаменту кібербезпеки Служби безпеки України за місяць знищили близько 50 одиниць російської техніки.
Вночі та вранці 27 липня у Росії під час операції Головного управління розвідки Міністерства оборони України були атаковані три військові аеродроми, уражений нафтопереробний завод і на аеродромі «Оленья», на відстані 1800 км, пошкоджений ворожий дальній стратегічний бомбардувальник-ракетоносій ТУ-22М3.
Уночі 23 липня дрони атакували пором «Славянин» в порту «Кавказ», серед екіпажу є постраждалі, одна людина загинула. У тимчасово окупованому Севастополі внаслідок нічної атаки безпілотників вражено військову частину. Удар Сил оборони України по порому для перевезення залізничних вагонів «погіршить» логістичні можливості росіян із забезпеченням окупаційних військ на півдні України та негативно вплине на експорт зрідженого газу.
Підрозділи радіоелектронної боротьби Сухопутних військ Збройних військ України з 18 по 24 липня, подавили і знищили 7916 ворожих БПЛА, а також виявили 43 станції РЕБ.
УКРАЇНА: ВТРАТИ
Російські окупанти за цей тиждень випустили по Україні близько 700 керованих авіабомб та понад 100 ударних безпілотників.
Російські загарбники від початку повномасштабного вторгнення станом на 28 липня вбили в Україні 564 дитини і щонайменше 1487 дітей поранили.
Внаслідок обстрілів російськими окупантами Донецької, Херсонської, Запорізької, Дніпропетровської, Миколаївської, Сумської, Харківської областей 11 людей загинуло, 97 отримали поранення.
Російські окупанти від початку повномасштабної війни пошкодили в Україні 1642 медичні об’єкти, 676 закладів охорони здоровʼя, ще 214 обʼєктів і 99 медзакладів повністю зруйнувано.
На фронті загинув Олександр Цебрій, колишній міський голова Умані, командир кулеметного взводу.
ВІДЕОСЮЖЕТИ
Росія збільшує розташування кількість літаків Ту-95МС та Ту-22м3 на аеродромах рф подалі від кордонів з Україною.
Чи пов'язана рекордна чисельність бортів з новою тактикою застосування стратегічної авіації для нової атаки по Україні – розповів Укрінформу військовий експерт Дмитро Снєгирьов.
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський дав перше інтерв'ю західній пресі – The Guardian – після призначення на посаду взимку цього року.
Що важливого для світу про російсько-українську війну сказав Головком – прокоментував Укрінформу Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень.
ГУР разом з СБУ та Секретаріатом Уповноваженого ВРУ з прав людини запустили проєкт "Хочу к своим".
На сайті проєкту буде оприлюднено інформацію про засуджених зрадників і колаборантів, що співпрацювали з російським агресором у війні проти України.
ФОТО
Бійці спецбатальйону з колишніх в’язнів «Шквал» захищають Україну
ПОЛІТИЧНІ РІШЕННЯ
Верховна Рада ухвалила закон про затвердження указу Президента щодо продовження в Україні строку дії воєнного стану з 12 серпня на 90 діб, тобто до 9 листопада.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час поїздки до Херсонської області оглянув будівництво фортифікаційних споруд і заявив, що будівельні роботи виконано на 97%.
Україна досягла домовленості з Комітетом власників єврооблігацій України щодо реструктуризації боргу. Це дозволить зекономити 11,4 млрд дол. США на його обслуговуванні протягом наступних трьох років та 22,75 млрд – до 2033 року.
За перше півріччя 2024 року податкові та митні доходи держбюджету збільшились на 55% порівняно з тим самим періодом торік.
У січні – червні 2024 року з держбюджету на сектор безпеки та оборони було спрямовано 888,4 млрд грн, зокрема у червні – 155,6 млрд грн.
Національна дитяча спеціалізована лікарня «Охматдит» оголосила тендер на будівельні та ремонтні роботи для ліквідації наслідків російської терористичної атаки.
З повною версію огляду можна ознайомитися за лінком.