Ексклюзивні матеріали Укрінформу
Пропонуємо до вашої уваги розсилку, де зібрані авторські публікації, ексклюзивні коментарі, інтерв’ю від журналістів агентства, а також наші фото та відеосюжети.
Фото тижня:
Рятувальники допомагають учаснику водохресних купань у Гідропарку з протезованою кінцівкою дістатися берега, Київ, 6 січня 2025 року. Фото: Кирило Чуботін, Укрінформ
Зеленський у Варшаві: прискорення шляху до ЄС, безпека та складна історія
Президент України Володимир Зеленський за час повномасштабного вторгнення Росії в Україну втретє відвідав Варшаву. І якщо перші два візити були з чітким акцентом на військовій співпраці, що зрозуміло в умовах війни, то приїзд 15 січня був важливим також і через політичну вагомість моменту. Серце Європи у зв’язку з Польським головування в ЄС зараз бʼється у Варшаві, а Україні важливо, щоб у цьому серці було також місце і для неї. Читати
ЄС має чого повчитися в України щодо цивільної готовності - Аджа Лябіб, єврокомісарка з питань управління кризами
В той час як Європейська комісія оприлюднила пакет гуманітарної допомоги для України на суму 148 мільйонів євро, єврокомісарка з питань рівності, готовності та врегулювання кризових ситуацій Аджа Лябіб прибула з візитом на знак посилення поточної роботи ЄС з надання критичної допомоги. Комісарка поспілкувалася з Укрінформом, обговоривши деталі пакету підтримки. Читати
Євроінтеграція - це не лише шлях до Європи, а й до кращих стандартів життя для кожного українця
Від реформ, що впроваджує Міністерство юстиції, залежить, як швидко Україна стане повноправним членом ЄС. Про ключові реформи, міжнародні зобов’язання, захист прав громадян та виклики, що стоять перед державою в умовах війни, - ця розмова з Віцепрем’єр-міністеркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України - міністеркою юстиції Ольгою Стефанішиною.
Гривня б’є курсові антирекорди: яким буде курс у 2025-му
Голова Нацбанку Андрій Пишний переконаний, що, попри дефіцит іноземної валюти у фінансовій системі, курс гривні цьогоріч залишатиметься стабільним. При цьому відмовився прогнозувати, яким конкретно буде валютний курс, наголосивши що розрахунковий курс при підготовці державного бюджету (45 гривень за долар) «не є для і ніколи не був ціллю для Національного банку».
А що більшість експертів прогнозують? Дізнатися
Скільки людей, стільки й причин для еміграції чи повернення - Андрій Гайдуцький, експерт з питань міграції
Мало не щотижня з’являються новини і свіжі ідеї щодо українських біженців за кордоном. В деяких країнах тимчасового перебування їм продовжують програми захисту, в інших погрожують обмежити соцвиплати й пільги. Вдома різні структури і посадовці пропонують рецепти їхнього повернення й залучення – від створення україномовних медіа за кордоном до приваблення чоловіків до України роботою в оборонці з бронюванням. Тож, які заходи насправді як не тепер, то з часом повернуть наших громадян додому? Читати
Чотири роки при Байдені: Перемоги та поразки 46-го президента США
Президентові Байдену випало керувати складним комплексом внутрішніх і міжнародних проблем та залишити неоднозначну спадщину наступній адміністрації Дональда Трампа.
Америка часів Трампа: чи є противага безмежній владі? Експерти розповіли Укрінформу, що саме може запобігти можливим імпульсивним рішенням Білого дому. Що врівноженість політики залежатиме від єдності Конгресу та рішучості європейських лідерів. Читати
Шольц і Вайдель поведуть свої партії на вибори до Бундестагу
Передвиборчі обіцянки Шольца – продовжувати бути солідарними з Україною і водночас не допустити втягування Німеччини у війну. Шольц бачить себе «канцлером миру».
Серед програмних пунктів Вайдель – вихід з європейської міграційної системи надання притулку, закриття на замок кордонів, обіцянка повернути у дію газогін «Північний потік», відмовитися від європейського «зеленого курсу». Про Україну не згадується.
Основну критику обидва кандидати обрушили на консерваторів з ХДС/ХСС. Щоправда, за останніми опитуваннями громадської думки, лідером перегонів є блок консервативних партій. До виборів залишилося рівно 6 тижнів. Вони будуть важкими для всіх суперників.
«Диявол» П’ятої республіки та його політична спадщина
Основоположник «Національного фронту» (НФ), який п'ять разів був кандидатом у президенти, тричі членом парламенту та сім разів депутатом Європарламенту, помер 7 січня у віці 96 років. Шістдесят років його бурхливої політичної діяльності були позначені провокативними заявами, численними звинуваченнями та судами, однак зрештою вивели ультраправих на авансцену політичного життя Франції. Що залишив по собі батько-засновник французьких ультраправих Жан-Марі Ле Пен?
Головування Канади у G7: чи вдасться зі слабкої позиції сформувати і сильну програму
З початком 2025 року Канада розпочала своє річне головування у Групі семи, отримавши можливість впливати на вирішення ключових глобальних викликів і просувати важливі міжнародні ініціативи. Проте внутрішньополітична ситуація може вплинути на здатність Оттави ефективно реалізувати свої амбіції у цій ролі. Читати далі
Відновлення Сирії: Туреччина бере на себе провідну роль
Сирія продовжує залишатися однією з найбільш складних і нестабільних країн Близького Сходу після більш ніж десятирічної громадянської війни та тривалого правління партії Баас. У турецькому зовнішньополітичному порядку денному вона зараз у безперечному пріоритеті. Анкара вже активно взялася за відновлення країни, сприяння поверненню біженців та посиленню власних позицій у Сирії. Читати
Злий клоун Путіна. Яку роль виконує Дмітрій Мєдвєдєв в системі російської пропаганди
Фактично опинившись на політичній пенсії, Мєдвєдєв почав сповзати у забуття, але з початком повномасштабної війни знайшов для себе несподіване амплуа. Якщо на початку свого президентства Мєдвєдєв вважався мало не «системним лібералом», то тепер він став рупором рашизму. Читати
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки продовжує збирати фейки та наративи пропаганди
Те, що Скабєєва погано розрізняє і часто плутає причини й наслідки, не новина. Якби росіян не було в Україні — ЗСУ не було б у Росії. Якби російська армія не зазнала колосальних втрат, Путіну не довелося б імпортувати гарматне м’ясо з КНДР.
Цікаво НАСПРАВДІ те, що полонені вояки Кіма брешуть, що нібито «їхали на навчання, але опинилися на війні». Ми пам’ятаємо ці казочки ще з початку повномасштабного вторгнення. Тоді російські полонені так само запевняли, що «їхали з навчання», «заблукали», що «командири їх обманули» й т.п.
Російська армія залишається продуктом радянської спадщини. Її структури базуються на вертикальних зв’язках, де будь-які дії можливі лише після команди «згори».
Про це розповів командир 411-го окремого полку безпілотних систем «Яструби» Андрій Сухін із позивним Атлас у новому випуску проєкту Укрінформу «Командири нашої перемоги».
Пілот Мі-24 у «Станції Краматорськ»: Повірили у початок війни, лише коли ракети вдарили по вертодрому
Про війну ходили розмови пів року до цього, але ніхто до останнього не міг повірити, що РФ насправді наважиться на відкрите вторгнення. Перші вибухи застали льотчиків зненацька, - пілот 11-ї окремої бригади армійської авіації сухопутних військ ЗСУ «Вікінг» у програмі «Станція Краматорськ».
З 2014-го року не всі переймалися війною, і це була наша велика помилка – диригент Назар Яцків
«Я й подумати не міг, що відкладу диригентську паличку і візьму в руки автомат. А ще за кілька місяців опинюся не на сцені, а в окопі. І буде зовсім інша музика», – зазначив гість програми «Нація непереможних» диригент, музикант і військовослужбовець ЗСУ Назар Яцків.
Штурмовик Микита Онисечко: Обрав «Лють», бо й сам трохи лютий
Уже майже два роки об'єднана штурмова бригада «Лють» виконує бойові завдання на найважчих ділянках фронту поруч із підрозділами ЗСУ. Спецпризначенці не приховують: горді бути штурмовиками.
Напередодні другої річниці заснування бригади кореспонденти Укрінформу зустрілися з капітаном поліції, інспектором штурмового батальйону “Луганськ -1” об'єднаної штурмової бригади “Лють” Микитою Онисечком.
Робота УДО під час війни має свої нюанси - Олексій Морозов, начальник Управління Державної охорони України
Багато тем, які стосуються УДО України, як і інших підрозділів сил безпеки й оборони не є публічними, їх не можна ані розголошувати, ані обговорювати зі зрозумілих причин, особливо, в умовах війни. Тому замість класичного інтерв’ю у нас вийшла жвава розмова не лише про УДО, а й про людські цінності у непрості часи.
Наразі фактів про підготовку замахів на Президента немає.
Ми підсилюємо контррозвідувальну складову, проводимо увесь особовий склад через поліграф і спілкування з психологом.
В Управлінні недостатньо броньованих автомобілів.
Раціон перемоги: український сухпай від борщу до веганських страв
Уявіть собі: французький солдат відкриває свій раціон і знаходить маленьку баночку сиру рокфор – символ домашнього затишку.
Американський військовий розгортає батончик спеціального армійського шоколаду, створеного витримувати екстремальні умови.
А українець десь на передовій може відчути смак борщу – така собі тепла згадка про домівку.
Знову триматися за руки. Історія подружжя, яке возз’єдналося після полону та окупації
Дружина, яка вирвалася з окупованої Каховки, та її чоловік, котрий провів майже три роки в полоні, розпочали нове життя в Коростені.
Колись пара зробила собі символічні татуювання на руках у вигляді зафіксованого на електрокардіограмі серцебиття. А під «хвилями серця» - напис, який можна прочитати, якщо скласти руки разом: «Моя сім’я – моя фортеця». У полоні чоловік нічого не знав про рідних, але його душу зігрівали спогади про сім’ю. Натомість Ірина вірила, що коханий повернеться і маленький Максимчик нарешті побачить тата.
Підступний удар по Запоріжжю: історії людей, які вижили після атаки 8 січня
Росіяни запустили авіабомби по прохідній запорізького підприємства саме тоді, коли там було найбільше працівників. Росіяни бʼють просто по центральній прохідній у час, коли звідти виходять близько двох сотень людей. Більша частина з них отримує осколкові поранення.
На місці гине 13 людей, ще понад 120 - отримують поранення різного ступеню тяжкості. Місцева влада вже назвала цю атаку наймасштабнішою за час великої війни за кількістю постраждалих. В одну з міських лікарень (в яку саме - не конкретизуємо з міркувань безпеки) було госпіталізовано 74 (!) поранених , з них 34 наразі залишаються у відділеннях. Постраждалі погодилися розповісти журналістам, які жахіття пережили тоді.
При повній втраті працездатності держава компенсуватиме людині до 100% її доходу
В Україні розпочалася комплексна реформа соціального захисту. Першими її «ластівками» стали реорганізовані МСЕКи, гучні скандали навколо яких певним чином і пришвидшили запровадження давно анонсованих, а головне – назрілих змін у застарілій системі. Медична складова цієї багатошарової реформи стартувала з 1 січня 2025 року. А з 1 січня 2026 року українців чекають зміни і у тій частині, що стосуються соціального страхування – підтримка осіб з інвалідністю, виплати лікарняних, регресів тощо.
Укрінформ розпитав у першої заступниці міністра соціальної політики України Дарії Марчак про майбутні зміни.
НМТ-2025: порівняно з НМТ-2024 мало що змінилося
Укрінформ поцікавився, чи відрізнятиметься НМТ-2025 від минулорічного? Чи є зміни стосовно предметів? Як і де учасники складатимуть тестування? Скільки очікують бажаючих ставати студентами? На запитання Укрінформу відповідають Тетяна Вакуленко і Богдан Томенчук – директори центрів оцінювання якості освіти - Українського і Регіонального. Читати
Масове поховання жертв Волинської трагедії: ексгумовані тіла ідентифікують і перепоховають
Останки загиблих були виявлені два роки тому. Тоді в пошукових роботах разом з польськими фахівцями брав участь історик, археолог, директор ТзОВ «Спеціалізована установа «Волинські старожитності» Олексій Златогорський. І саме він звернувся у Мінкульт, щоб отримати дозвіл на ексгумацію. Читати
У столиці з успіхом йде нова потужна вистава, присвячена боротьбі Ірландії за свою незалежність
Повертаємося в часи справжнього великого театру. У «Поромнику» в Національному театрі Лесі Українки глядач побачить паралелі з Україною і зануриться в давню ірландську міфологію.
Укрінформ ТБ
У коментарі Укрінформу Микола Маломуж, генерал армії, голова Служби зовнішньої розвідки України в 2005-2010 роках, розповів, для чого КНДР посилає солдатів воювати з Україною на Курщині і чи мають союзники засоби тиску на Кім Чен Ина?
Реабілітація захисників — те, на чому акцентує увагу Національна гвардія України. Відновлення після поранень і полону - як це відбувається дивіться у 40-хвилинному відеосюжеті Укрінформу.
У Любліні вже друга група добровольців з Українського легіону підписала контракти із ЗСУ. Серед підписантів є три жінки, які обрали медичні спеціальності та звʼязку.
Новини:
ГЕОПОЛІТИКА
Ухвалення рішень у Конгресі США за президентства Трампа не буде одностайним — експерт
Трамп не зможе скасувати санкції проти РФ чи вийти з НАТО без згоди Конгресу - експерт
Депутат Бундестагу застеріг від спекуляцій навколо допомоги Україні у передвиборчій боротьбі
Режим Лукашенка опиняється між трьох вогнів напередодні псевдовиборів у Білорусі - експерт
Польське головування в ЄС приділить значну увагу відповідальності Росії за злочини в Україні
ВІЙНА
Бої тривають: у Силах оборони спростували втрату контролю над Торецьком
На посилення кордону в межах Житомирщини торік спрямували майже ₴2,2 мільярда
Діаспора привітала додаткову військову допомогу Канади для України
Злочини проти довкілля: на Херсонщині відкрили 24 кримінальних справи проти військових РФ
ЕКОНОМІКА
Глава МЗС Нідерландів: Треба перекрити доступ Росії до іноземних компонентів для виробництва зброї
Співраця Росії та В’єтнаму в ядерній енергетиці має потенційні ризики для України та світу — експерт
Значно менше, ніж очікувалося: Нідерланди підтвердили замороження €97,2 мільйона активів РФ
ПОЛІТИКА
Голова комітету ВР вважає вторинні санкції дієвим механізмом проти Росії
Міноборони підготувало три варіанти законопроєкту про демобілізацію - депутат
Постанови про звільнення Галущенка немає у порядку денному ВР - джерело
У Раді пояснили, чому на відновлення роботи всіх реєстрів Мін’юсту потрібно близько 20 днів
ЗАКОН І ПОРЯДОК
У Мін’юсті очікують на відновлення роботи усіх реєстрів до кінця січня
Голова НАЗК виключає ймовірність витоку даних з реєстрів
Суд у справі про ДТП за участю ексдепутатки Київради Ар’євої дослідив письмові докази обвинувачення
РЕГІОНИ
Лисогор розповів, як зменшились власні доходи обласного бюджету Луганщини
В Одесі за рік капітально відремонтували три пошкоджені російськими ударами багатоповерхівки
Як працює бізнес на Житомирщині: начальник ОВА назвав найпопулярніші галузі
СУСПІЛЬСТВО
На водоймах України торік загинули 1100 людей
При захворюванні на ГРВІ не потрібно робити тести на метапневмовірус - Кузін
Отримав інсульт - вважай, що помер: експерт розповів про ситуацію з медициною на ТОТ Херсонщини
Планові щеплення: МОЗ збирається перейти на комбіновані вакцини
МОЗ планує запровадити вакцинацію від папіломавірусу для дівчат віком 12-13 років
КУЛЬТУРА
У Нідерландах під час фестивалю «Відкрийте Україну» зібрали майже 4 тис. євро
У Відні після п’ятирічної перерви пройде благодійний Український бал
Проєкт «Обличчя української мрії»: дітям в Україні потрібна перемога та зустріч з рідними
Кадочникова прокоментувала «мовний інцидент» на врученні премії імені Параджанова
До зустрічі наступної п’ятниці!