Огляд «Війна в Україні за тиждень»
Пропонуємо до вашої уваги огляд основних подій, які стосуються воєнних дій в Україні, з 18 по 22 грудня
БОЙОВІ ДІЇ
Штурмові підрозділи військ КНДР доукомплектовують новим особовим складом після втрат, яких вони зазнали 14 і 15 грудня в районах сіл Плєхово, Ворожба, Мартинівка Курської області РФ.
У Міноборони зазначили, що Сили оборони 14 грудня знищили рекордну кількість російської автотехніки – 181 автомобіль. Йдеться про вантажівки різного призначення та легку автомототехніку.
16 грудня
Десантники 77-ої окремої аеромобільної Наддніпрянської бригади разом з батальйоном ударних БПАК «АХІЛЛЕС» відбили масований наступ бронетехніки противника на Борівському напрямку.
Українські Сили оборони відновили позиції біля Колесниківки на Куп’янському напрямку у Харківській області.
Біля Успенівки на Донеччині Сили оборони проводять операцію, яка передбачає «максимальне вимотування ворога, знищення його ресурсу, збереження нашого особового складу».
Сили оборони України успішно відбили атаки російських військ біля Піщаного, що поблизу Покровська. Наразі у Покровську немає російських диверсантів, а бої на околицях міста припинилися.
17 грудня
Бійці прикордонної бригади «Помста» на Сіверському напрямку успішно відбили масштабну атаку ворога, який намагався прорватися в бік Сіверська. Ліквідовано 14 загарбників, ще 12 – важкопоранені.
Стало відомо, що воїни 8-го полку спеціального призначення ССО ім. Князя Ізяслава Мстиславича організували гарячий прийом північнокорейським військам у Курській області РФ. Протягом трьох днів оператори ССО знищили 50 ворожих військових та поранили ще 47. За даними ЦПД, росіяни кидають військових КНДР у бій біля Суджі без підтримки техніки.
18 грудня
Головком Сирський сказав, що кількість російських окупаційних військ в Україні постійно збільшується: у 2024 році на наших землях «перебувають додатково 100 тисяч російських солдатів».
Сили оборони ведуть бої з російськими загарбниками на південно-східній околиці та в міській забудові південної частини Курахового та в Часовому Ярі, укріплення на деяких позиціях ЗСУ зруйновано.
У ніч проти 18 грудня аналітики проєкту DeepState повідомили про окупацію росіянами села Сонцівка Донецької області.
19 грудня
На Куп’янському напрямку Сили оборони зупинили механізований наступ противника та уразили і знищили 21 одиницю бронетехніки ворога.
Ситуація загострюється на Оріхівському напрямку, де окупанти збільшили кількість артилерійських обстрілів. Біля Нестерянки ворог намагається захопити одну з панівних висот, однак це йому не вдається.
20 грудня
Сили оборони України відмінусували рекордну кількість окупантів – 2200.
12 російські диверсанти спробували просунутися в напрямку Херсона, але зазнали невдачі.
У ЗСУ спростували оточення українських бійців біля Успенівки та Трудового.
21 грудня
На найгарячіших напрямках фронту на сході (у Кураховому, Часовому Яру і Торецьку) бої тривають у міській забудові і є ознаки того, що Росія буде накопичувати війська.
Росіяни намагалися покращити положення, тому наступали з бронетехнікою біля Кучерівки та Синьківки, в напрямках Тернів та Зеленого Гаю. Українські військові знищили техніку росіян і відбили штурми. Водночас РФ намагалась атакувати українські позиції біля Великої Новосілки – теж безрезультатно.
22 грудня
На Куп’янському напрямку відбили потужний штурм ворога, знищили бронетанкову групу противника. Особовий склад противника через втрату техніки не зміг проводити маневри та наступ. Намагався сховатися у лісосмузі, де його було ліквідовано ударами дронів.
***
Атаки по Росії
Підрив начальника військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту збройних сил РФ генерал-лейтенанта Ігоря Кириллова є спецоперацією СБУ. З лютого 2022 року зафіксовано понад 4800 випадків використання ворогом за наказом російського генерала Ігоря Кіріллова хімбоєприпасів.
Вранці 21 грудня щонайменше 7 безпілотників вдарили по російській Казані, деякі влучили в житлові будинки, один з яких – 32-поверхова елітна будівля. Аеропорт Казані тимчасово закрили на прийом і випуск літаків – ЗМІ. Жителі столиці Татарстану повідомили про звуки вибухів, які лунають з місцевого порохового заводу. Керівник Центра протидії дезінформації Андрій Коваленко сказав, що дрони могли атакувати Казанський пороховий завод – одне із ключових підприємств російського військово-промислового комплексу.
У Генштабі ЗСУ підтвердили ураження ще одного стратегічного об’єкта російських загарбників АТ «Новошахтинський завод нафтопродуктів» у Ростовській області РФ і пожежу на установці каталітичного крекінгу ЕЛОУ-АВТ-2.5.
Дрони Служби безпеки влаштували пекельну «бавовну» на артилерійських та мінометних складах біля села Маркіне на тимчасово окупованій території Донецької області.
Ростовську область РФ атакували ракети, під ударом було місто Каменськ-Шахтинський – росЗМІ. Імовірно, атаковано Таганрозький металургійний завод. У місцевих пабліках опубліковано відео на яких видно вибухи і дим.
У тимчасово окупованому Донецьку зафіксували прильот – атаковано будівлю так званого «Міністерства державної безпеки ДНР».
У Московській області на аеродромі «Астафьево» 12 грудня вибухнув військово-транспортний літак Ан-72.
У ніч на 22 грудня в Орловській області РФ дрони атакували нафтобазу, внаслідок атаки знову сталося загоряння на об'єкті паливної інфраструктури у селищі Сталевий кінь. Нафтобаза в Орлі є важливим логістичним об’єктом, який підтримує угруповання російських військ у Курській, Брянській та Бєлгородській областях, а також ті, які ведуть бойові дії в Харківській області.
Український снайпер ГУР з позивним Лектор ліквідував російського солдата на відстані 2069 метрів. Це стало рекордом України з дальності ліквідації супротивника у калібрі 338 Lapua Magnum. Абсолютний рекорд дальності для цього калібру належить британському снайперу Крейґу Гаррісону, який у 2009 році ліквідував ворога на відстані 2475 метрів.
ДОПОМОГА: СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
Україна почала отримувати перші кошти із заморожених активів РФ – Світовий банк надає $2 мільярди.
Рада міністрів ЄС із закордонних справ в Брюсселі ухвалила 15-й пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів проти Росії, в який увійшли 54 людини та 30 організацій і в якому передбачено низку заходів для захисту європейських компаній і рекомендації якнайшвидше вийти з російського ринку. Вперше погоджено перелік осіб, на яких поширюються санкції ЄС за гібридні атаки та підривну діяльність проти європейських країн.
Уряд США оголосив санкції проти мережі банківських установ у КНДР, Росії й Китаї, а також російських нафтових компаній та північнокорейських високопосадовців, які дозволяють режиму в Пхеньяні отримувати незаконні прибутки в обхід обмежень.
Європейська комісія оголосила про рішення надати Україні макрофінансову допомогу у вигляді кредиту у 18,1 мільярда євро, який буде виплачуватися протягом 2025 року рівними частинами, перший транш очікується у січні.
Уряд Норвегії виділяє 2,7 млрд норвезьких крон (241 млн доларів США) на зміцнення Військово-морських сил України, розмінування, тренування українських солдатів та на захист людей від російських атак.
Уряд Італії схвалив 10-й пакет військової допомоги Україні. Вміст нового пакета військової допомоги Україні, як і в попередні рази, є засекреченим, також публічно не оголошуються терміни його відправлення – ANSA.
Україна отримала другий транш у 4,1 мільярда євро від Європейського Союзу за програмою Ukraine Facility. Виконали всі зобов'язання.
На саміті Об’єднаних експедиційних сил (Joint Expeditionary Force, JEF) у Таллінні лідери країн-учасниць узгодили, що їхня допомога Україні у 2025 році перевищить 12 млрд євро, обговорювали можливість миротворчої операції в Україні.
Німецький концерн Rheinmetall отримав замовлення на поставку в Україну ще 20 бойових машин піхоти Marder в рамках військової допомоги. Вартість замовлення не розголошують.
Уряд Великої Британії оголосив про нові санкції проти 20 танкерів, які незаконно перевозили російську нафту, та надання Україні допомоги для відновлення енергосистеми.
Південна Корея запровадила санкції проти 11 фізичних і 15 юридичних осіб, причетних до військового співробітництва між КНДР і Росією та підтримки війни РФ проти України.
Кандидат на посаду спецпредставника США з питань України і Росії в команді Дональда Трампа Кіт Келлог у січні планує відвідати Київ та ряд інших європейських столиць. У МЗС України сказали, що дата візиту в Україну Келлога з команди Трампа вже визначена.
Велика Британія передасть Україні пакет військової допомоги обсягом 225 мільйонів фунтів стерлінгів ($286 мільйонів), у тому числі на посилення ВМС та протиповітряної оборони.
Данія виділила 2,1 мільярда данських крон (більш як 281 мільйон євро) на зміцнення української протиповітряної оборони. До нього також входить фінансовий внесок у забезпечення українських винищувачів F-16 – Радіо Свобода.
Швейцарія виділяє майже 45 мільйонів швейцарських франків (48,3 мільйона євро) на допомогу Україні протягом зимового періоду.
Норвегія виділила $232 мільйони на військову підтримку України.
Польща надасть 2,5 млн злотих (близько 637 тис. дол. США) на підтримку проєктів з протимінної діяльності в Україні.
У польському Жешуві розгорнули системи NASAMS, які захищатимуть хаб допомоги для України.
Путін не отримає запрошення на саміт Групи 20 від Південно-Африканської Республіки через ордер Міжнародного кримінального суду на його арешт.
Сенат Чехії визнав масову депортацію кримських татар актом геноциду.
ВТРАТИ ВОРОГА
УКРАЇНА: ВТРАТИ
За час повномасштабного вторгнення Росії в Україну підтверджено 177 випадків страти українських військовополонених, 109 із них – цього року.
У російському полоні перебувають понад 16 тисяч цивільних громадян України, з яких вдалося звільнити 168.
110 ОМБР ім. генерал-хорунжого Марка Безручка поширила відео із черговим злочином росіян – розстрілом воїнів, які здалися у полон. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомить ООН та Міжнародний комітет Червоного Хреста про розстріл російськими військовими ще пʼятьох полонених захисників України.
Упродовж 2024 року Росія здійснила 12 масштабних ударів безпосередньо по енергетичній інфраструктурі України, випустивши при цьому близько 1100 крилатих і балістичних ракет по її об’єктах.
З початку повномасштабного вторгнення РФ внаслідок нещасних випадків, пов’язаних з мінами та вибухонебезпечними залишками війни, постраждали 1087 осіб. Серед них – 16 дітей, які загинули, ще 88 – дістали поранення.
Організація Об’єднаних Націй з лютого 2022 року офіційно зафіксувала загибель понад 12,3 тисячі осіб в Україні внаслідок російської агресії, а також понад 27,8 тисячі поранених.
Україна повернула з Росії тіла 503 полеглих захисників.
На війні загинула письменниця і волонтерка Євгенія Духопельнікова. Вічна пам'ять Героїні.
ВІДЕОСЮЖЕТИ
Країна-агресор застосувала 20 грудня по Києву балістичні та аеробалістичні ракети «Кинджал» та «Іскандер»/KN-23. Пошкоджені житлові, офісні приміщення, вогнем знищено автівки. Пошкоджень зазнав також Костел Святого Миколая – там повибивало вікна.
ФОТО
У Львові провели акцію « не мовчи! Полон вбиває!» аби нагадати про військових, які третє Різдво в полоні.
ПОЛІТИЧНІ РІШЕННЯ
Президент Зеленський
підписав закон, який розширює перелік отримувачів/набувачів гуманітарної допомоги на період воєнного стану та протягом 12 місяців після його припинення;
Верховна Рада
ухвалила закон про створення єдиного реєстру військовослужбовців;
ухвалила у другому читанні закон щодо формування та ведення переліку терористичних організацій (груп);
ухвалила за основу проєкт закону №9558 про внесення змін до деяких законів щодо удосконалення організації надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації;
прийняла у цілому законопроєкт про ліквідацію медико-санітарних експертних комісій (МСЕК), починаючи із наступного року;
виключила депутата Юрія Бойка з комітету з питань прав людини;
звернулась до Президента Зеленського із запитом позбавити депутата Юрія Бойка звання «Герой України»;
Кабінет міністрів
спрямував на будівництво фортифікацій у третій лінії оборони понад 37 млрд грн;
розподілив 41,429 млн грн субвенції з державного бюджету на облаштування укриттів у закладах середньої освіти Харкова;
призначив Юлію Гнатюк тимчасовою виконувачкою обов'язків голови Українського інституту національної пам’яті;
утворив Координаційний штаб з питань реалізації державної ветеранської політики;
схвалив проєкт закону «Про Єдиний державний реєстр ветеранів війни»;
урегулював порядок закупівлі безпілотних систем та РЕБ вітчизняного виробництва, що діє протягом воєнного стану.
Мінобороникодифікувало та допустило до використання у Силах оборони новий безпілотний літальний апарат SOVA-10 українського виробництва;
кодифікували і допустили до постачання універсальний наземний роботизований комплекс CRAB-LS вітчизняного виробництва.
У Збройних силах України створено підрозділ із захисту культурної спадщини. Це є черговим заходом імплементації положень частини другої статті 7 Конвенції про захист та збереження культурних цінностей у випадку збройного конфлікту.
У застосунку «Армія+» запрацював функціонал, який дозволить військовослужбовцю подати рапорт на поновлення на службі після самовільного залишення частини (СЗЧ).
Міністерство цифрової трансформації разом з українськими банками створили єдину Дія.Картку, на яку можна буде отримувати усі виплати від держави.
З повною версію військового огляду за тиждень можна ознайомитися за лінком.
Також пропонуємо до вашої уваги ранковий випуск новин. Підписуйтесь на безкоштовну щоденну розсилку