Огляд «Війна в Україні за тиждень»
Пропонуємо до вашої уваги огляд основних подій, які стосуються воєнних дій в Україні, з 2 по 8 грудня



Фото: Володимир Тарасов, Укрінформ
БОЙОВІ ДІЇ
Середньодобові втрати російських окупантів у війні проти України досягли у листопаді рекордного показника. 28 листопада був зафіксований новий рекорд втрат на війні – 2030 осіб за день – вперше втрати перевищили 2000 за добу. У листопаді 2024 року втрати Росії становили 45 680 осіб.
За тиждень у боях в Торецьку ворог втрачає у середньому 500 військових. Окупанти просуваються, однак просування рахують будинками.
За даними DeepState, на Покровському напрямку російські загарбники посилюють наступ, зокрема, через село Жовте, рухаючись у напрямку Новотроїцького та Шевченка. Також є ймовірність, що вони можуть вийти на вогневий контроль дороги з Павлограда до Покровська, що матиме неприємні наслідки.
Є вірогідність того, що Північна Корея може збільшити свій контингент на війні в Україні до 100 тисяч військових. Контингентом північнокорейських військ у РФ командують три генерали, і їх максимально приховують.
Станом на 03 грудня російські окупанти підтягують резерви для бойових дій на Курахівському, Времівському, Покровському напрямках. Залучаються жінки, які раніше були засуджені в РФ.
На Харківщині, в районі села Новомлинськ, Куп'янського району, 03 грудня противник намагався захопити та утримати плацдарм на правому березі річки Оскіл. Маючи перевагу в силах, ворог навіть переправився через водну перешкоду. Українські захисники, за підтримки артилерії та БпЛА, вибили противника з плацдарму.
Спроби вирівняти лінію фронту на Курахівському і Покровському напрямках даються ворогу великими втратами у живій силі та техніці, загарбники залучають для штурмів стратегічні резерви.
04 грудня на Курахівському напрямку ворог вдається до масових штурмів, що дає йому змогу просуватися вперед. ЗСУ проводять активну оборону, намагаючись відновити положення по лінії бойового зіткнення.
Російські окупанти планують розпочати наступ на Херсон і вже зібрали 300 човнів, щоб перетнути Дніпро.
Станом на 05 грудня населений пункт Новий Комар, що розташований у Волноваському районі Донецької області та входить до Великоновосілківської селищної громади, знаходиться під контролем Сил оборони. Ворога звідти вибили.
Російські окупанти проводять у Торецьку безперервні піхотні штурми, не шкодуючи своїх солдатів і намагаючись виснажити Сили оборони.
05 грудня Сили оборони провели вдалий контрштурм на Торецькому напрямку в селищі Неліпівка (Донецька область).
08 грудня Сили оборони зачистили один з кварталів у Часовому Яру від ворожої піхоти, якій вдалося пройти через Канал і закріпитися в руїнах.
***
Атаки по Росії
За даними ГУР, у Росії третина об'єктів паливного сектору уражена або пошкоджена внаслідок спецоперацій українських військових. У РФ є великі проблеми з їх відновленням, тому що йдеться про імпортне обладнання.
04 грудня у Росії дрони атакували авіабазу біля Рязані та порт у Новоросійську – Телеграм-канал Astra. На військовому аеродромі в Дягілєво за 500 кілометрів від лінії фронту дислоковані літаки-заправники Іл-76, бомбардувальники Ту-22МС. Поруч із базою розміщений завод, на якому обслуговуються бомбардувальники Ту-22М, ракетоносці Ту-95МС та військово-транспортні літаки Іл-76. Також атаковано порт у Новоросійську.
У чеченській столиці Грозному в ніч на середу прогриміли вибухи, був атакований один з об'єктів полку поліції спеціального призначення (ППСП) імені Ахмата Кадирова.
Морські безпілотники підрозділу Військово-морських сил ЗСУ завдали прицільних ударів по російських системах спостереження на захоплених газових платформах біля узбережжя тимчасово окупованого Криму. Системи спостереження противника знищено.
Кіберфахівці ГУР здійснили успішну масштабну кібератаку на системи російського підсанкційного «Газпромбанку», який входить до трійки найбільших банків РФ. Внаслідок потужної DDOS-атаки клієнти «Газпромбанку» втратили доступ до онлайн-банкінгу та мобільного кабінету користувача банку. Сотні тисячі росіян не змогли здійснити перекази коштів та онлайн-розрахунки через непрацюючі додатки «Газпромбанку».
Партизани «АТЕШ» влаштували диверсію на залізниці між Москвою та Курською областю. Була порушена логістика ворога: затримано постачання палива та військової техніки, призначених для російських військ на лінії фронту.
ДОПОМОГА: СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
Президент Зеленський у Парижі провів низку зустрічей з главами держав. У Єлисейському палаці у тристоронньому форматі відбулася зустріч президента Зеленського з президентом Франції Макроном та обраним президентом США Дональдом Трампом. Зустріч тривала 35 хвилин. Президент заявив, що всі учасники висловили прагнення, щоб війна закінчилася якнайшвидше і справедливо.
Новообраний президент США Дональд Трамп заявив про необхідність негайного припинення вогню в Україні та початку переговорів. «Зеленський і Україна хотіли б укласти угоду і зупинити божевілля», написав Трамп, додавши, що «вони (українці – ред.) безглуздо втратили 400 000 солдатів і набагато більше цивільних.
Президент Зеленський повідомив, що від початку повномасштабної війни Україна втратила 43 тисячі воїнів, які загинули на полі бою. 370 тисяч випадків надання допомоги пораненим, і це з урахуванням, що в нашій армії приблизно 50 відсотків поранених повертаються у стрій, і фіксуються всі поранення, зокрема легкі й повторні. Також від 24 лютого 2022 року Україні уже вдалося повернути з Росії 3935 людей: 3767 воїнів та 168 цивільних.
В Україну надійшла друга партія літаків F-16 від Данії. Наразі «повітряний щит» України посилений додатково.
Міністерство оборони США оголосило про виділення Україні нового пакета військової допомоги на суму 988 млн доларів. Він включає: ракети для HIMARS; безпілотники; обладнання, компоненти й запасні частини для обслуговування та ремонту артилерійських систем і бронетехніки.
3-4 грудня міністри закордонних справ країн Альянсу під час зустрічі у Брюсселі погодили активні заходи з протидії гібридним атакам та ворожій діяльності проти країн НАТО. Водночас генсек Рютте утримався від коментарів щодо можливості запрошення України до Альянсу, натомість наголосив, що союзники повинні посилити військову допомогу для України, щоб вона могла, якщо вирішить, вести переговори з Росією з позицій сили. Глава МЗС Андрій Сибіга під час зустрічі сказав, щоУкраїна просить країни Північноатлантичного альянсу знайти можливість передати щонайменше 20 систем протиповітряної оборони для того, щоб надалі ефективно відбивати повітряні атаки Росії.
Новий голова Європейської ради Антоніу Кошта скликає 19 грудня перший саміт під своїм керівництвом, на який він, зокрема, запросив Президента України Володимира Зеленського.
Компанія SpaceX уклала угоду з Пентагоном на розширення доступу України до більш захищеної, мілітаризованої версії своєї супутникової мережі Starlink – Starshield.
Українська делегація на чолі з Андрієм Єрмаком зустрілася з високопоставленими представниками обраного президента Дональда Трампа, відповідальними в новій команді за формування політики на українському напрямі.
Обраний президент США Дональд Трамп допустив, що американську допомогу Україні може бути зменшено після його вступу на посаду 20 січня.
Президент Фінляндії Александер Стубб ухвалив рішення про надання Україні нового пакета допомоги на суму 25 мільйонів євро, у який, зокрема, увійде зимове спорядження для українських військових.
Нідерланди нададуть Україні додаткові 22 мільйони євро на ініціативи, пов'язані з розвитком кіберстійкості та систем протиповітряної оборони.
Сполучені Штати ввели нові санкції, спрямовані на ліквідацію незаконної фінансової мережі, яка допомагала російській еліті обходити обмеження за допомогою цифрових активів.
Міністр оборони Нідерландів Рубен заявив, що дискусія в європейських країнах про відправлення військових в Україну почалася, але говорити про це зараз передчасно.
Спікер Палати представників Майк Джонсон заявив, що не буде ставити на голосування запит адміністрації 46 президена США Джо Байдена з додатковими 24 мільярдами на допомогу Україні.
Представники країн Європейського Союзу не змогли схвалити 15-й пакет санкцій проти Росії, спрямований проти її «тіньового флоту» – Reuters. Члени ЄС повернуться до розгляду пакета пізніше.
Чеські волонтери з групи Skupina D у рамках ініціативи Drony Nemesis зібрали понад 203,7 мільйона крон (більш як 8 млн євро) на дрони для України. Цієї суми достатньо для закупівлі 20 тисяч FPV-дронів. Придбано вже 15 тис., з яких 12 тис. уже передано українській армії, ще 3 тис. доставлять до Різдва.
Швеція і Данія підписали контракти зі шведським виробником військової техніки BAE Systems Hägglunds щодо закупівлі 205 БМП СV 90, з яких 40 одиниць – для України.
Генерал-лейтенант Кіт Келлог, якого новообраний президент США Дональд Трамп висунув на посаду спеціального представника з питань Росії та України, на запитання, що він думає щодо ідеї про те, щоб закінчити війну, прийнявши Україну до НАТО (маючи на увазі пропозицію Президента Зеленського про частковий вступ України до НАТО), Келлог сказав що не робитиме жодних заяв на цю тему, оскільки це залежить від рішень президента Трампа, коли він вступить на посаду – FoxNews. Водночас Келлог додав, що, хоча Трамп ніколи не викладав свої пропозиції на стіл, але він «дуже серйозно ставиться до обіцянки закінчити війну».
Канцлер ФРН Олаф Шольц не бачить потреби навчати українських військових застосувати ракети Taurus, адже не планує передавати їх Києву, а також не розглядає можливості відправляти солдатів Бундесверу в Україну після завершення війни. Глава МЗС Німеччини Анналена Бербок допустила участь німецьких військових у місії в Україні в разі перемир'я.
Уряд Китаю, у відповідь на обмеження Сполученими Штатами постачання до КНР передових чипів, заборонив експорт до США критично важливих для виробництва мікросхем та військової продукції мінералів галію, германію та сурми.
ВТРАТИ ВОРОГА
УКРАЇНА: ВТРАТИ
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець спростував інформацію російського омбудсмена Тетяни Москалькової про українських військовополонених, яких нібито не погоджуються забирати додому. У ЗМІ з’явилася інформація, що російський Омбудсмен Тетяна Москалькова опублікувала списки полонених, яких нібито «не хоче» забирати Україна. В опублікованому Москальковою списку 630 осіб. За даними ГУР, в оприлюдненому російською омбудсманом Тетяною Москальковою списку українських військовополонених, яких нібито Україна «не хоче», є семеро громадян, які вже повернулись на батьківщину.
Президент Зеленський сказав, що дослідники Єльського університету ідентифікували сотні українських дітей із Донецької та Луганської областей, яких викрала Росія з лютого 2022 року.
У російському полоні помер мер тимчасово окупованого Дніпрорудного Василівського району Запорізької області Євген Матвєєв, якого ворог захопив у полон майже три роки току. Його тіло повернули додому під час останнього обміну.
ВІДЕОСЮЖЕТИ
Підрозділи російської армії відпрацьовують на полігонах потенційне форсування Дніпра.
Про польові тренування, поповнення ворожих підрозділів та реакцію Сил оборони на такі дії ворога – розповів речник Української добровольчої армії – Південь Сергій Братчук.
ФОТО
Робота на 122-мм гаубиці Д-30 артилерійського розрахунку 110-й окремої бригади Сил територіальної оборони на Запорізькому напрямку.
ПОЛІТИЧНІ РІШЕННЯ
Парламент ухвалив звернення до парламентів, урядів іноземних держав, міжнародних організацій з нагоди 30-ї річниці підписання Будапештського меморандуму в якому, зокрема, закликала розглянути питання правових підстав перебування РФ у складі членів ООН.
МЗС України заявило, що маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО. Запрошення України до НАТО зараз стане дієвою протидією російському шантажу та позбавить Кремль ілюзій щодо можливості перешкодити євроатлантичній інтеграції України.
Президент Володимир Зеленський підписав указ про введення санкції проти проросійської влади Грузії, зокрема мільярдера експрем'єра Бідзіни Іванішвілі і його поплічників. Президент Грузії Саломе Зурабішвілі привітала запровадження Україною санкцій проти ряду грузинських посадовців.
Верховна Рада
призначила Олексія Чернишова на посаду віце-прем'єр-міністра України – міністра національної єдності України.
Кабінет міністрів
ухвалив рішення про перейменування Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій на Міністерство національної єдності України.
Під час Форуму з розмінування «Demine Ukraine Forum 2024» прем’єр-міністр Денис Шмигаль сказав, що сьогодні потенційно замінована територія становить близько 139 тис. км кв., що більше, ніж площа Греції, Болгарії чи Австрії. Вдалося повернути в експлуатацію майже 35,5 тис. кв. кілометрів української землі. Від російських мін постраждали понад 760 цивільних, серед них 86 дітей.
Міноборони у листопаді кодифікувало понад 120 зразків озброєння і техніки для Сил оборони. Близько 90% з них – нові зразки зброї та техніки вітчизняного виробництва.
В Україні відновлене та масштабоване серійне виробництво крилатих ракет Р-360 комплексу «Нептун». Модифіковані ракети здатні вражати цілі на більшій дальності. Також новий стартап реалізував проєкт ракети «Паляниця», яка вже вийшла у серійне виробництво.
Президент Зеленський передав Силам оборони України першу партію новітніх ракет-дронів «Пекло». «Пекло» український виробник створив з нуля в рекордні терміни – протягом року.
В Україні у 2024 році створили 10 нових батальйонів розмінування, а парк машин механізованого розмінування збільшився з двох одиниць до 52.
Під головуванням очільника ГУР МОУ Кирила Буданова відбулося перше засідання Ради Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.
У «Дії» з 1 грудня відновили бронювання працівників, яке займає до 20 хвилин. «Позитивний результат бронювання автоматично відобразиться в «Резерв+».
З повною версію військового огляду за тиждень можна ознайомитися за лінком.
Також пропонуємо до вашої уваги ранковий випуск новин. Підписуйтесь на безкоштовну щоденну розсилку