Огляд «Війна в Україні за тиждень»
Пропонуємо до вашої уваги огляд основних подій, які стосуються воєнних дій в Україні, з 23 по 29 грудня
БОЙОВІ ДІЇ
На території України перебувають близько 600 тисяч російських солдатів. Втрати російських військ є колосальними й демонструють тенденцію до зростання.
Щонайменше 60% боєприпасів, якими Росія обстрілює Україну, отримані від КНДР. Наразі майже 200 північнокорейських заводів з виробництва боєприпасів працюють на повну потужність, а Росія постачає Пхеньяну паливо й обладнання для підтримки виробництва зброї. Оцінка розвідданих засвідчує, що Північна Корея готується до ротації або збільшення чисельності військ (у Росії – ред.), а наразі постачає 240-міліметрові ракетні установки і 170-міліметрову самохідну артилерію.
За даними Defence Express, результат дослідження уламків балістичної ракети «Орєшнік», якою росіяни вдарили по Дніпру 21 листопада, не підтвердив заяву Путіна про те, що це найновіша розробка.
За останні декілька днів ворог вкотре активізував наступальні дії одночасно на декількох напрямках, тривають бої. Наразі найбільш складна ситуація: Покровському, Курахівському та Времівському напрямках.
23 грудня
Росіяни на Курахівському напрямку відмовилися від тактики лобових штурмів, натомість вони вигадали і застосовують таку тактику: знаходять «смертників», які беруть з собою протитанкові міни і, намагаючись прорватися крізь вогонь наших захисників, закидають ці міни у будівлі.
Ситуація на Времівському напрямку складна. Інформація про нібито оточення підрозділів Сил оборони в населеному пункті Макарівка в Донецької області не відповідає дійсності.
Окупанти на південному напрямку продовжують спроби висадитись на острів Козацький, активізувались і на острові Великий Потьомкінський. Жодна зі спроб ворога закріпитись на островах за декілька місяців не мала успіху.
Стало відомо, що військовослужбовців севастопольської 810 окремої бригади морської піхоти ЧФ РФ перекидають із Курської області РФ на окуповані території Херсонської області. Перекидання має завершитися до кінця грудня – початку січня.
Бійці 80-ї окремої десантно-штурмової Галицької бригади ДШВ Збройних сил України взяли в полон на Курщині чотирьох російських військових. Полонені розповіли, як воюють: «Штурмують корейці, а далі йдемо ми».
Противник під прикриттям дощу і туману здійснив спробу розширення плацдарму на лівому березі річки Оскіл (Куп’янський напрямок). Механізований накат відбувався у дві хвилі та тривав майже весь день, Сили оборони відбили атаку, екіпажі «Ахіллесу» зупинили 12 одиниць бойової броньованої техніки: знищили одну БМП-2 та два танки, уразили вісім БМП-2 і один танк. Знищено 18 окупантів, ще шестеро поранені.
24 грудня
Сили оборони України проводять стабілізаційні заходи та намагаються не допустити оточення в районі Макарівки поблизу Великої Новосілки у Донецькій області. Триває оборонна операція.
На Времівському напрямку поблизу населеного пункту Новий Комар українські захисники розбили колону російської бронетехніки та знищили особовий склад противника.
Українські військовослужбовці взяли в полон 11 окупантів, серед них – один громадянин Білорусі. Окупантів взяли в полон бійці 77 окремої аеромобільної Наддніпрянської бригади разом із суміжними підрозділами.
25 грудня
Ворог намагався прорвати оборону Покровська з флангів, уникаючи фронтального штурму, але при цьому зазнає значних втрат. Загарбники не полишають спроб прорватися до міста, але боїв та ворожих ДРГ у місті та на його околицях наразі немає.
За даними DeepState, росіяни на Донеччині окупували ще два населені пункти – Сторожеве та Новооленівку та просунулись поблизу Піщаного та Нововасилівки.
26 грудня
На Харківщині посилюють оборону міст Ізюм та Балаклія.
На Торецькому напрямку під час російського штурму бійці 28-ї окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу взяли у полон громадянина Єгипту.
27 грудня
У Запорізькій області ліквідували трьох російських офіцерів. Після початку польової наради загарбників по скупченню російських офіцерів та їхніх транспортних засобів було завдано високоточного удару із HIMARS.
29 грудня
У Часовому Яру основні боєзіткнення йдуть вздовж каналу «Сіверський Донець-Донбас», що розділяє місто. Однією із цілей противника на тому напрямку залишається завод вогнетривких матеріалів. Але там атаки ворога успіху не мають. У Торецьку ідуть зіткнення у міській забудові.
На Курахівському напрямку українські військові щодоби відбивають від 20 до 25 ворожих атак. Ворог намагається прорватися до околиць Покровська, загалом цей напрямок є найгарячішим. Загарбники минулої доби намагалися інфільтруватися в українські бойові порядки в районі Глушківки і Лозової – на Куп’янському напрямку та у Вовчанську – на Харківському напрямку.
Прикордонники із підрозділу РУБпАК «Фенікс» бригади «Помста» зупинили російський штурм у районі села Курдюмівка на Донеччині. Знищені три танки, зокрема два Т-72, ще чотири російські бойові машини піхоти знищені завдяки успішній роботі операторів важких бомберів Vampire та FPV-дронів.
***
Атаки по Росії
У тимчасово окупованому Криму у бухті біля селища Чорноморське український дрон уразив російське судно «Федір Урюпін». Сталося це в понеділок, 23 грудня, близько 17.00. Удар припав вище за ватерлінію, судно не затонуло, але збитків завдано.
Днями далекобійні дрони СБУ влаштували пекельну «бавовну» на складі боєприпасів полігону «Кадамовський». Цей полігон є одним із найбільших в РФ та розташований поблизу н.п. Новочеркаськ Ростовської області. На відео видно потужний вибух після влучання дронів та подальшу детонацію боєприпасів. Ворожий склад повністю знищено.
Дрони атакували Тамбовську область РФ, в результаті чого пошкоджено оборонне підприємство «Мічурінський завод «Прогрес»» та виникла пожежа на ТОВ «Транснафтопродукт».
Повітряні сили Збройних сил України разом з іншими складовими Сил оборони завдали удару по захищеному об’єкту Збройних сил РФ в Орловській області та знищили склад зберігання та обслуговування дронів-камікадзе Shahed.
Знищено чотири російські об’єкти із телекомунікаційним обладнанням на тимчасово захопленій території Донецької області. Йдеться про обладнання незаконного оператора зв’язку «Фєнікс», який використовують окупаційні війська – ГУР МОУ.
В Ярославській області РФ пожежа зруйнувала три залізничні релейні шафи управління залізничним рухом та пошкодила обладнання для стільникового зв’язку на території Ленінградської області.
Вночі 25 грудня ЗСУ завдали удару по розташуванню пункту управління 810-ї ОБРМП Збройних сил РФ в покинутій цивільній будівлі у Льгові Курської області . Внаслідок ураження ймовірно, загинув заступник командира бригади та ще 17 військових, більшість яких офіцери штабу.
На території економічної зони «Алабуга» в Росії спалахнув склад, де зберігали деталі до БПЛА типу Shahed-136. У приміщенні зберігались двигуни, навігаційні системи, тепловізійні відеокамери для виготовлення 400 одиниць Shahed-136. Все згоріло. Втрати оцінюються у 16 мільйонів доларів.
Безпілотники атакували військовий аеродром «Балтімор» у російському місті Воронеж. Відомо про пошкодження об’єкта.
Повітряні сили Збройних сил України вразили в у місті Кам’янськ -Шахтинський Ростовської області Російської Федерації підприємство з виробництва палива для балістичних ракет.
Сили безпілотних систем ЗСУ за останній час знищили вісім новітніх російських комплексів ППО завдали ворогу збитків на сотні мільйонів доларів.
27 грудня о першій ночі на залізничній станції Воскресенськ Московської області стався вибух, який знищив вагони вантажного поїзда. Масштаб завданих збитків встановлюється.
У тимчасово окупованому Бердянську на Запоріжжі в одному з дворів підірвали автомобіль так званого «голови ради міста» Василія Нечета, він отримав поранення.
ДОПОМОГА: СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
Міноборони США оголосило про надання компанії Williams International контракту на суму $253,7 млн на підставі закону про оборонне виробництво (DPA), щоб збільшити виробництво ракет, в тому числі в межах програм військової допомоги Україні.
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив що його країна розгляне дії у відповідь на припинення Україною транзиту російського газу з 1 січня 2025 року. Братислава у разі потреби припинить постачання електроенергії, яка вкрай потрібна Україні, або домовиться про інший напрямок дій. Президент Зеленський у відповідь на погрози Фіцо сказав, що погрози Словаччини перекрити електропостачання в Україну можуть коштувати їй щонайменше $200 мільйонів на рік, які сплачує Україна за імпорт. У МЗС України сказали, що прем'єр Словаччини Роберт Фіцо фактично стає на один бік із Путіним у бажанні залишити українців взимку без світла.
Єврокомісія не коментує візит прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо до Москви, але підтверджує, що Європа готова до припинення транзиту російського газу через Україну з 1 січня 2025 року. Словацька опозиційна партія «Свобода і солідарність» (SaS) розкритикувала зустріч прем’єр-міністра Роберта Фіцо з Путіним, назвавши ці переговори зрадою країни і союзників.
Уряд Греції погодився передати Україні 24 зенітних ракети «Sea Sparrow» – Ekathimerini. Sea Sparrow – це зенітна зброя малої дальності американського виробництва, Україна вже має необхідні пускові установки. Передача цих ракет є частиною ширшої грецької військової допомоги Україні, яка включає артилерійські снаряди, зброю та боєприпаси.
В Україну доставлено черговий пакет військової допомоги з Німеччини, до якого ввійшли, зокрема, засоби захисту неба. У списку система IRIS-T з боєприпасами, обладнання для ЗРК Patriot, танки Leopard. Також збройні самохідні установки Gepard з боєприпасами.
Перший підрозділ Українського легіону, який формують у Польщі, вже поїхав в Україну для продовження навчання.
Уряд Великої Британії оголосив про виділення 4,5 млн фунтів на підтримку зусиль України в пошуку правосуддя щодо воєнних злочинів, скоєних під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Кандидат у канцлери Німеччини та лідер опозиційного Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Фрідріх Мерц заявив, що Німеччина може розглянути участь у миротворчих силах в Україні лише за умови досягнення консенсусу з Росією щодо цього.
Угорський прем’єр Віктор Орбан переконаний, що війна Росії проти України закінчиться у 2025 році або мирними переговорами, або знищенням однієї з воюючих сторін.
Україні надають військову допомогу вісім міжнародних Коаліцій – Міноборони. Всі потреби Сил оборони в озброєнні, військовій техніці й підготовці особового складу розділені за вісьмома напрямами коаліцій: авіаційних спроможностей; морських спроможностей; інтегрованої протиповітряної та протиракетної оборони; артилерії; бронетанкової техніки та маневреності; дронів; розмінування; ІТ. До складу кожної входять від шести до 21 країни.
ВТРАТИ ВОРОГА
УКРАЇНА: ВТРАТИ
За час повномасштабної війни Росії проти України щонайменше 3,5 мільйона українців втратили житло.
Два роки тому росіяни, відступаючи з Херсона викрали 48 дітей. Жодній дитині із них не було й трьох років. Більшість цих дітей примусово перемістили вглиб окупованої території – до Криму, а решту – в Росію.
Від початку повномасштабної російської агресії в Україні загинули 596 дітей, ще 1723 – зазнали поранень.
Станом на кінець 2024 року відомо про загибель унаслідок повномасштабної агресії РФ проти України щонайменше 121 активіста, волонтера, правозахисника і журналіста.
Виконуючи бойове завдання у Харківській області, загинув поет і прозаїк Олексій Безпальцев. Близько року він воював на Покровському напрямку, а потім – на Куп’янському. Йому було 34 роки.
На фронті у віці 39 років загинув відеооператор телеканалу «Телебачення Громади» з міста Южне Андрій Андросович.
Війна вже забрала життя 143 українських митців та 94 медійників.
ВІДЕОСЮЖЕТИ
Українські військові розробники виготовили та запустили у серійне виробництво бюджетну крилату ракету «Трембіта», вдосконалена версія якої може досягти Москви. А наступний 2025-й рік, за словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, стане «роком української крилатої ракети».
ФОТО
Запорізькі поліцейські доставили Вифлеємський вогонь миру своїм колегам на прифронтових територіях.
ПОЛІТИЧНІ РІШЕННЯ
Президент Зеленський
На тлі погроз прем’єр-міністра Словаччини Фіцо доручив урядовцям робити все для збереження стабільності обʼєднаної європейської енергосистеми.
призначив Юрія Вітренка постійним представником України при міжнародних організаціях у Відні;
***
Кабінет міністрів
вніс зміни до постанови щодо виділення коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії, зменшивши фінансування для двох міністерств;
затвердив проєкт відновлення пошкоджених через агресію РФ об’єктів гідроенергетики;
надав бронь від мобілізації священнослужителям за переліком посад, затвердженим Державною службою України з етнополітики та свободи совісті.
Міноборони
кодифікувало і дозволило для використання в Силах оборони безпілотного авіаційного комплексу «Щедрик» українського виробництва;
кодифікувало і дозволило для використання в Силах оборони універсальну мобільну платформу «Равлик» українського виробництва.
Військовослужбовці ЗСУ проходитимуть курси з виживання, уникнення захоплення у полон, стійкості у полоні та евакуації (SERE) за новим військовим стандартом.
Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки не має на розгляді законопроєкту про зниження мобілізаційного віку. Оприлюднена у ЗМІ інформація про підготовку законодавчого підґрунтя для зниження мобілізаційного віку не відповідає дійсності. Раніше у медіа з’явилася інформація про те, що у парламенті начебто зареєстровано проєкт закону про зниження призовного віку з 25 до 18 років.
Міністерство оборони просить Комітет ВР з питань нацбезпеки, оборони і розвідки відтермінувати строки підготовки законопроєкту про умови демобілізації військовослужбовців під час воєнного стану до 18 березня 2025 року.
Із 1 січня на заміну МСЕК запроваджується повсякденне оцінювання функціонування людей, які отримали травми, поранення, або мають певні захворювання. Таке оцінювання базуватиметься на потребах кожної конкретної людини.
ГУР МОУ та Центр протидії дезінформації РНБО запустили на порталі War&Sanctions новий розділ «Рупори Кремля» та публікують перший список із 55 російських пропагандистів і медіа менеджерів.
У межах взаємодії Укрзалізниці, Міністерства оборони та Збройних сил України випущені ще кілька вагонів для медичної евакуації, обладнаних як мобільний госпіталь.
На сьогодні фонд захисних споруд налічує понад 62 600 об’єктів. Цього року їх кількість збільшилася на понад 2300 об’єктів.
З повною версію військового огляду за тиждень можна ознайомитися за лінком.
Також пропонуємо до вашої уваги ранковий випуск новин. Підписуйтесь на безкоштовну щоденну розсилку