Ексклюзивні матеріали Укрінформу
Пропонуємо до вашої уваги розсилку, де зібрані авторські публікації, ексклюзивні коментарі, інтерв’ю від журналістів агентства, а також наші фото та відеосюжети.
Фото тижня:
Собака з плакатом на шиї під час акції на підтримку військовополонених та зниклих безвісти "Не мовчи! Полон вбиває" біля станції метрополітену "Палац Україна", Київ, 8 вересня 2024 року.
Інтерв’ю
Військовослужбовець Віталій Литвин третину свого життя провів на фронті. Він пішов на фронт у 2014-му. А вже у червні 2022 року отримав звання Героя України й Золоту зірку – за особисту мужність і героїзм. Нині він – старший офіцер відділення розвідки бригади «Рубіж» Нацгвардії України.
З перших днів великої війни він та його особовий склад знаходилися у Гостомелі Київської області. Тоді вони поставили перед собою задачу – протриматися будь-якою ціною хоча б 8 годин. Саме такий час, на його думку, мало вистачити, аби дати змогу мобілізуватися країні. І цю задачу було виконано. У новому випуску проєкту «Командири нашої перемоги» – детально про те, чим особлива робота розвідника, як змінилася сучасна українська армія та своє ставлення до мобілізації.
Кожен публічний захід намагаюся використовувати для нагадування про військовополонених, - Дмитро Козацький, фотограф, військовослужбовець ЗСУ
Дмитро Козацький відомий тим, що під час боїв на металургійному комбінаті «Азовсталь» у Маріуполі він, тоді керівник пресслужби полку «Азов», фотографував те, що там відбувалося. Його світлини облетіли увесь світ. За спиною Дмитра – російський полон, повернення додому й нова сторінка життя. Жанр фотографії, який військовослужбовець любив раніше, він не покинув.
Кореспондентка Укрінформу поспілкувалася з Дмитром Козацьким про те, чим він зараз займається, як відбувалася його адаптація після полону, про що варто і про що не можна розмовляти зі звільненим полоненими та про те, чому важливо перетворювати свій травматичний досвід у пам’ять. Читати
29 місяців чекання: досвід матері полоненого
Як давати собі раду, очікуючи на повернення близької людини - читайте в матеріалі кореспондента Урінформі після зустрічі з пані Стефанії, син якої потрапив у полон. Йому було 19 років, 22-річний строковик повернувся в Україну 24 серпня і зараз проходить реабілітацію.
Упродовж найближчих років усі – і ми, й ворог – перейдемо до активного використання дронів для усіх завдань
У російсько-українській війні різного виду безпілотники відіграють украй важливу роль, особливо під час «позиційної» війни. Перший заступник командувача Національної гвардії Вадим Гладков дав своє перше інтерв'ю, у якому ми обговорили співвідношення дронів в українській і російській арміях, як наші воїни борються з ворожими БпЛА, як розвиваються системи РЕБ та якими стануть дрони за п'ять років.
Про зброю для України, дебати в США та прогноз на майбутнє
Чому знову ми бачимо затримки і вагання наших ключових партнерів щодо постачань зброї далекого радіусу дії й у наданні дозволу використовувати цю зброю по цілях за межами території України?
Обговорити ці важливі та складні процеси ми запросили до студії пана Богдана Ференса, громадського діяча, експерта з міжнародних питань, засновника й очільника Соціал-демократичної платформи України.
На двоїсту позицію Папи Римського щодо війни впливає його команда - експрезидент Латвії
Вейоніс був міністром оборони у 2014-2015 роках, президентом Латвії – у 2015-2019-му. Важливі та непрості часи не тільки для нас, а й для всієї Європи, коли тільки розпочиналася російська агресія проти України, тоді ще гібридна. І на таких посадах, від яких багато що залежить, опинилася людина з помірними центристським поглядами. При цьому він завжди заявляв і реалізовував принципову позицію підтримки України, за що наприкінці своєї каденції був нагороджений орденом Ярослава Мудрого.
Публікації
Путінська премія миру, російська кінопропаганда на канадські гроші та інше…Вибудова паралельного світу в Росії продовжується і, здається, пришвидшується. Що робить його все більш небезпечним для всього навколишнього світу. Чому?
Бюджет-2025: що пропонують в уряді
Проєкт держкошторису ще не оприлюднено. Але про його ключові положення відомо з презентації Міністерства фінансів та з коментарів урядовців.
РЕБ «Покрова»: як ця система вже «множить на нуль» ефективність Shahed-136
У воєнних зведеннях все частіше з’являється інформація про «посаджені», або «повернуті в рідну гавань» ворожі шахеди. Найімовірніше, йдеться саме про роботу сил РЕБ, а точніше – секретну загальнонаціональну систему радіоелектронної боротьби «Покрова».
Уперше публічно про неї, як важливий інструмент відбиття російських дронів-камікадзе, згадав у листопаді 2023 року колишній головком ЗСУ, а нині посол України у Великій Британії Валерій Залужний у своїй статті для The Economist.
Українські КАБи: що про них відомо?
Інформації про вітчизняні керовані авіабомби бракує, але їх розробляють, і вражатимуть вони на більші відстані з більшою ефективністю та надійністю.
Днями бійці підрозділу Khorne Group 116-ої окремої механізованої бригади показали результати спільної роботи з 225 ОШБ. На відео зафіксовано момент прицільного удару високоточною крилатою авіабомбою GBU-39/B SDB по будинку культури – місцю скупчення російських десантників та строковиків у селі Веселе на Курщині.
Питання: Це удар західною зброєю по території Росії, це вже перехід «червоної лінії»?
Я не мобілізована. Це мій усвідомлений крок, абсолютно усвідомлений, дуже усвідомлений
У художній книзі Доржа Бату про Франческу є героїня, яка до військової присяги і початку роботи на військовій базі була успішною балериною. Художня метафора, яка підкреслює непоєднуване або перетворення крихкої краси на сталеву, в реальному житті також можлива. Майже така ж історія і метаморфози відбулись і у житті Альони.
Репортаж
Релоковане свято: Бердянськ відзначає День міста
Українському Бердянську - 197 років. Через окупацію святкові заходи перенесли до інших міст. Святкування Дня Бердянська організували одразу в трьох великих містах – Києві, Львові та Запоріжжі. Як проходило святкування і чого найбільше бажають колишні мешканці міста, читайте в нашому репортажі.
Код клембівської квітки
Технологію створення унікальної клембівської сорочки «з квіткою» включили до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України
- Назву цього елемента – квітка – вигадали не ми, так його називають у селі. І хоча це радше геометричний орнамент, саме так його назву передають із покоління у покоління, – бо так казали мама, баба і прабаба. Із їхніх сорочок і перешивали цей візерунок. Якщо придивитися, у ньому можна помітити стилізовані елементи стебельця, квітки, прообраз нашого традиційного дерева життя і перегукування з іншими «кодами» традиційної подільської вишивки. Але їх комбінації в кожній клембівській квітці створюють оригінальні, особливі символи і значення. І ті далекі пращурки, які їх колись першими створювали, знали, що вони шиють, – каже дослідниця.
«Арсенал» Довженка в Берліні: Історія, яка резонує і через століття
Що пов’язує видатного українського режисера з Німеччиною, назву берлінського кінотеатру з його фільмом, та хто написав нову музику до «Арсеналу».
Джек і «Дім Лундіна»: Калуська громада третій рік приймає переселенців
У селі Мостище, що біля Калуша, вирішили віддати на потреби ВПО будівлю старої школи, яка вже кілька років стояла пусткою. Місцевих учнів на навчання до Калуша вправно возить шкільний автобус. Допомогти облаштувати сільську будівлю зголосився благодійний фонд MoveUkraine. Найбільшу пожертву для доброї справи тоді скерував підприємець Ян Лундін зі Швеції. Так у Калуській громаді з’явився «Дім Лундіна», який уже третій рік поспіль приймає переселенців. А зовсім недавно сюди евакуювали і чотирилапого Джека, який вижив під час російських обстрілів Харківщини.
Повітряне військо: на ворогів полює «Генерал Черешня»
Дрони – розвідники, бомбери, камікадзе... У Запоріжжі збирати БпЛА «на кухні» почали ще до того, як це стало мейнстрімом. Раніше відомий волонтер, а нині – заступник директора зі стратегічних комунікацій ТОВ “Центр досліджень безпілотних систем” Рудольф Акопян розповів, як ефективно повітряна армія здатна нищити ворога на землі й у небі.
Як музей у Кропивницькому став укриттям для художників
Художньо-меморіальний музей видатного українського художника першої половини ХХ сторіччя Олександра Осмьоркіна привертає увагу навіть тих, кому мистецтво не є близьким. Повномасштабна війна змінила життя, яке вирувало в музеї. Частину експозицій тепер показують в онлайн-форматі, довелося переформатовувати й підхід до організації подій. Одне не змінилося: музей залишився осередком творчих людей.
Новини:
Війна
Україна в ОБСЄ пояснила, для чого Силам оборони потрібна далекобійна зброя
У Міноборони Польщі підтвердили зобовʼязання Варшави щодо участі у чеській ініціативі
Від початку повномасштабної війни загинули 97 рятувальників
Військовий дав поради, як спілкуватися зі звільненими з полону
Політика
Удари України далекобійною зброєю по Росії: у МЗС Польщі прокоментували заяву Сікорського
Делегація Чернігівщини провела бізнес-зустрічі з німецькими колегами
Після реформи функціонал Міністерства реінтеграції буде підсилений - Стельмах
Світ
На двоїсту позицію Папи Римського щодо війни впливає його команда - експрезидент Латвії
Експрезидент Латвії пояснив побоювання Заходу щодо використання ЗСУ далекобійної зброї
Австрія засудила російські атаки на судно з зерном та автівки МКЧХ
Риторика Трампа викликає тривогу, але в разі перемоги він не сильно змінить вектор - експрезидент Латвії
Заходу треба ментально й технічно бути готовим до війни - експрезидент Латвії
Економіка
Україна може розпочати експорт біометану в листопаді - експерт
Гроші на соцвиплати полоненим вже закладені у бюджеті-2025 - Мінреінтеграції
Регіони
Харківським вишам дозволили провести вибори ректора в укриттях
У Харківському районі будують автономну підземну школу
На Закарпатті провели екозабіг на єдиній в Україні чайній плантації
В Сумах художник зареєстрував петицію та пропонує перенести День міста на Покрову
Карпатський гірський кінофест: «родзинками» будуть фільми про людей з інвалідністю, які підкорюють вершини
В Одесі туристичний збір під час курортного сезону наближається до показників 2022 року
Діаспора
На святі східноєвропейської культурної спадщини у Нью-Йорку мер найбільше говорив про Україну
Український «Культурний десант» розпочав тур по південних штатах США
У США 100 пекарень готували паляниці - збирали гроші на ремонт мобільних хлібопічок в Одесі
Культура
Після війни роспропаганда посилить атаки в інформаційній та культурній сферах - Миколай Сєрга
Зйомки фільму «Режисер» в Одесі почнуться навесні - кіностудія
До зустрічі наступної п’ятниці!