Фото тижня:
Евакуація з Вовчанська, демонтаж "храму-МАФу" й День вишиванки
Інтерв’ю та публікації:
Боротьба за права
Ольга Скрипник, голова правління Кримської правозахисної групи
Під час чергового ефіру програми «Василь Самохвалов запитує» ішлося про Крим та інші окуповані території України. Важко уявити розмах свавілля росіян на наших землях, які вони зайняли, де залишилися тисячі українських громадян. Про те, як поводяться з ними, як фабрикують проти них кримінальні справи, як шукають «шпигунів» та займаються відвертим кіднепінгом заради грошей та чи є на це все хоч якась рада говорили з Ольгою Скрипник, головою правління Кримської правозахисної групи.
Іноземний воїн
Маркус Сміт, британець, який рекрутувався до ЗСУ
Маркус Сміт – 32-річний англієць, який вирішив доєднатися до ЗСУ та воювати проти путінської армії. Тиждень тому він пішки дістався прикордонного містечка Чопа. Ішов із Будапешта, куди долетів літаком із Англії. Маркус хоче служити в Іноземному легіоні ЗСУ бойовим медиком, каже, що має для цього певні навички, які здобув у цивільному житті. Перед прибуттям до України він зістриг своє довге кучеряве волосся: зауважує, що поки добирався, уже трохи й відросло.
Маркус – дуже вмотивований, щиро захоплюється українськими військовими й наголошує, що пишається бути частиною української армії. Чоловік планує воювати, доки Україна не здобуде перемогу.
Життя в обороні
«Із Азовсталі ми виходили з гідністю - без піднятих рук»
Морський піхотинець Олександр Бондаренко захищав Маріуполь і пройшов російський полон
23 травня – День морської піхоти України. 47-річний Олександр Бондаренко із Черкащини в морській піхоті – з 2016 року. Нагороджений орденами «За мужність» ІІ та ІІІ ступенів і 11 медалями. Кореспондент Укрінформу поспілкувався з Олександром Бондаренком про оборону Маріуполя, про те, як йому вдалося вийти живим із табору для військовополонених в Оленівці.
Реакція світу
Загибель Раїсі: дипломатична «політкоректність» і найближчі прогнози
Деякі європейські лідери здивували, Литва вкотре продемонструвала відповідальність, а от прогнози загалом – в Україні та світі – різняться
Для початку зазначимо: В Ірані і у світі Ебрагіма Раїсі називали «тегеранським м’ясником», адже за його підписом у 1988 році (Раїсі був тоді прокурором) було страчено близько 30 тисяч осіб, підлітків вішали десятками на стрілі підйомного крана. Ставши президентом Раїсі, доклав надзусиль для розбудови терористичної мережі в Сирії, Лівані, Ємені, секторі Газа. Він благословив передачу іранських «Шахедів» Росії, якими ворог ледве не щоночі тероризує мирні міста України, це за його президентства Іран став невід’ємною ланкою всесвітньої «осі зла»… Ми тут про таке нагадали (це далеко не все!), щоб створити правильне тло для того, про що йтиметься далі – як хто зреагував у світі, в тому числі в тому, який називають цивілізованим, що хто сказав про Ебрагіма Раїсі в ці дні. На жаль, це все дуже точно характеризує сучасний нещирий та аморальний світ – деяких його лідерів і ключові міжнародні організації…
Тож як на загибель президента Ірану зреагував світ, що пишуть ЗМІ та які міркування в експертів, зокрема щодо того, чи зміниться щось у відносинах Тегерана і Москви та наскільки вплине на війну, передусім, в Україні – в огляді Укрінформу.
Важливі рішення
«Рамштайн-22»: союзники дискутували про зняття табу бити по Росії
Війна переходить на новий етап. Може, до кінця року буде знайдена формула й Україні дозволять бити зброєю партнерів по території РФ?
20 травня у віртуальному форматі пройшло чергове – двадцять друге – засідання Контактної групи з питань оборони України за участю представників понад 50 країн світу. Традиційно за його підсумками українців найбільше цікавить, яку ж зброю отримає наша держава. Детальніше про це – згодом. Втім, тут слід одразу наголосити, що на третьому році існування «Рамштайну» не варто очікувати якихось сенсацій. Цей формат давно перейшов у режим копіткої рутинної роботи. Уже нічого нового з номенклатури озброєнь партнери Україні не запропонують. Максимум про що може йтися – це нові назви. Приміром, навіть якщо ми почуємо заяву про передачу нам, скажімо, французьких Mirage 2000 або Rafale, чи шведських Gripen, то при всій важливості цього кроку це все одно будуть винищувачі того ж класу, які для України вже погоджені (американські F-16).
Нарешті, важливо звернути увагу й на тло зустрічі – загострення на Харківщині, якого вдалося б уникнути. Як? Та все просто: маючи американські ракетні установки HIMARS, ЗСУ могли зупинити ворога ще до початку атаки. Але оскільки росіяни накопичували війська і техніку за межами української території, вони були в безпеці, знаючи про заборону з боку США на використання поставленої зброї по території РФ.
Такий дозвіл уже є від Великої Британії. Такі питання обговорюють у французькому парламенті. Офіційний Київ звернувся до президента Джо Байдена з проханням дати «добро» хоча б на удари по прикордонню. Крім того, відомо, що напередодні «Рамштайну» це питання обговорювалося й на рівні міністрів оборони України та США – Рустемом Умєровим та Ллойдом Остіном.
Скажемо одне: історія війн таких прецедентів не знає. Тож наскільки високі шанси на те, що нарешті зміниться позиція/підхід партнерів щодо використання наданої нам зброї?
Озброєння для військових
ЗСУ в очікуванні західної зброї: зможемо не тільки зупинити ворога
Невдовзі Україна нарешті почне отримувати від партнерів основну масу озброєння, яке Київ називав пріоритетним упродовж останніх зустрічей у форматі «Рамштайн». Йдеться про першу партію боєприпасів різних калібрів (180 тисяч) у межах чеської ініціативи, які будуть поставлені в червні. Крім того, очікуються додаткові артилерійські системи, ППО HIMARS, Patriot, IRIS-T, SAMP/T і ракети до них, бронетехніка, далекобійні засоби, як от ATACMS.
Втім, наскільки ця допомога в цілому може/здатна змінити ситуацію на фронті на нашу користь, чи існують реальні перспективи для того, що в ЗСУ відкриється «вікно можливостей» для переходу від оборони до наступу, хай і локального для початку?
Топ відео:
Історії захисників
Два роки виходу з Азовсталі. Як це було?
Два роки тому захисники Маріуполя вийшли з Азовсталі. Героїчна оборона міста тривала 82 дні. Українським воїнам під час виходу з майже зруйнованого комбінату і "добровільної" здачі полон обіцяли надати міжнародні гарантії безпеки, чого так і не сталося. Аби нагадати про ті події, Укрінформ поспілкувався із "азовцем" Максимом "Прагою", який обороняв Маріуполь і пройшов крізь полон. А також із дружиною полоненого Сергія Алєксєєвича — Марією, з якою вони побралися на самій Азовсталі.
Закон про мобілізацію
З якими проблемами військовозобов'язані та правники зіштовхнулися на практиці — про це говорили з адвокатом Сергієм Стареньким.
Культура
"Азову" присвятили нову марку на честь їхнього 10-річчя
В Укрпошті презентували лімітований набір марок на честь бригади "Азов" - "Азов. 10 років. Вільні обирають боротьбу". Тираж набору склав 900 примірників — саме стільки "азовців" зараз перебувають у російському полоні. У церемонії спецпогашення взяли участь бійці батальону "Азов": підполковник Святослав Паламар (Калина), молодший лейтенант Петро Садов'як (Гросер) та майор Віталій Мурдза (Мурзік).
Новини, які можуть вплинути на події в країні:
Оборона
На платформі Brave1 зареєстровано вже понад 1600 розробок - Мінцифри
Політика
Метою візиту Блінкена в Київ було показати, що США зацікавлені в перемозі України - експерт
Енергія
NEFCO включила до ініціативи відновлення інфраструктури у громадах 5 додаткових проєктів
Державний енерготрейдер ЕКУ обрав юридичну фірму для реєстрації офісу у Словаччині
Економіка
Українці в Польщі за два роки зареєстрували понад 48 тисяч ФОПів
Українці за допомогою Дія.Бізнес зареєстрували у Варшаві понад 9000 фірм
Українці у Польщі намагаються реєструвати бізнес, який потребує найменше витрат
Латвія прагне сприяти економічному розвитку України для наближення перемоги - міністр Валайніс
Регіони
На Вінниччині сільгосппідприємства збільшили виробництво молока
У Мукачеві малий бізнес та школярі зібрали понад пів мільйона гривень на дрони
Миколаївські аграрії нарощують виробництво овочів та налагоджують їх експорт
У регіонах є 44 вакансії для інтернів за спеціальністю «судово-медична експертиза» - МОЗ
До кінця року 50 центрів «первинки» у селах обладнають сонячними панелями - Кузін
Супсільтво
Майже 90% випадків карткового шахрайства стається через розголошення даних - експерт
У чергах на кордоні з Польщею - майже 850 автівок: прикордонники назвали причину
Роботи з демонтажу «храму-МАФу» УПЦ МП у Києві триватимуть ще наступного тижня
Із Лондона на Луганщину: пластуни пробігли 3000 кілометрів віртуального марафону
До зустрічі наступної п’ятниці!