Огляд «Війна в Україні за тиждень»
Пропонуємо до вашої уваги огляд основних подій, які стосуються воєнних дій в Україні, з 23 по 29 вересня
СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
Президент США Джо Байден оголосив про виділення оборонної допомоги Україні на суму 7,9 мільярда доларів та запровадження нових санкцій проти Росії. Вирішено передати Україні тактичні плануючі керовані авіаційні бомби Joint Standoff Weapon (JSOW). Також у 2025 року Америка підтримає підготовку ще 18 українських пілотів винищувачів F-16.
79-а сесія Генеральної Асамблеї ООН
Президент США Джо Байден закликав країни-члени ООН бути невтомними у підтримці України, щоби допомогти їй перемогти у війні та зберегти свою свободу.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш закликав протистояти трьом основним чинникам нестійкості, з якими стикається людство, – безкарності, нерівності та невизначеності.
Глава МЗС Китаю сказав, що позиція Китаю щодо врегулювання війни РФ проти України продовжує полягати в тому, щоби негайно припинити вогонь та сісти за стіл переговорів, а також утриматися від санкцій та економічного тиску проти однієї зі сторін конфлікту.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Сполучені Штати та інші держави НАТО не хочуть бачити Україну членом Альянсу, тож Туреччина буде враховувати позицію союзників при ухваленні власного рішення щодо цього – NBC. News.
***
Лідери «Групи семи» та країн-партнерів ухвалили Спільну декларацію з підтримки відновлення та відбудови України, яка передбачає військову, економічну й гуманітарну допомогу як у короткій перспективі, так і на повоєнний період.
Адміністрація Джо Байдена «ретельно вивчає» План перемоги, який Президент Зеленський представив під час зустрічі у Білому домі у Вашингтоні і, за потреби, розглянуть «додаткові дії», щоб допомогти українцям досягти перемоги.
Міністерська група G7+ закликала світову спільноту терміново активізувати підтримку енергетичного сектору України напередодні зими.
Нідерланди виділяють Україні 209,5 млн євро на відновлення критичної інфраструктури.
Міністр закордонних справ Нової Зеландії Вінстон Пітерс 24 вересня оголосив про введення додаткових санкцій проти Росії та Білорусі у зв'язку із вторгненням Росії в Україну.
Велика Британія запровадила нові санкції проти п’яти кораблів та двох судноплавних організацій залучених до російського сектору зрідженого природного газу (СПГ).
Литва 28 вересня оголосила про надання нового пакету військової допомоги Україні.
Бундестаг погодив пропозицію уряду ФРН щодо збільшення фінансування військової підтримки України на приблизно 400 млн євро.
Речник ЄС Петер Стано на брифінгу для преси заявив, що нові погрози Путіна щодо застосування ядерної зброї проти неядерних країн – це ще одне свідчення його безвідповідальної поведінки й вони не змінять позицію Євросоюзу щодо продовження підтримки України.
Глава МЗС Великої Британії Девід Леммі очікує, що рішення щодо скасування обмежень для України застосовувати західну далекобійну зброю по військових цілях на території РФ буде прийняте до початку зими.
Китай і Бразилія виступили зі спільною заявою, у якій застерегли від погроз застосування ядерної зброї проти України.
Західні чиновники вважають, що є чіткі докази того, що китайські компанії таємно постачали зброю в Росію для використання у війні проти України.
Шведська компанія Saab планує налагодити виробництво в Україні, щоб підтримати розвиток незалежної оборонної спроможності країни.
Швейцарський парламент визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.
БОЙОВІ ДІЇ
1 180 бойових зіткнень зафіксовано на фронті з 23 по 29 вересня за даними Генштабу. Сили оборони стримують натиск. Найгарячіше – на Лиманському, Времівському, Покровському та Курахівському напрямках, де відбулося більше половини боєзіткнень.
***
Підрозділи ГУР МОУ 24 вересня в результаті надзвичайно складної та успішної операції повністю звільнили територію Вовчанського агрегатного заводу та знищили загарбників в усіх будівлях підприємства. Розвідники взяли в полон близько 20 російських загарбників.
Аеророзвідники 15-ї бригади оперативного призначення «Кара-Даг» Нацгвардії 25 вересня виявили та знищили великий склад беєприпасів російських військ на Покровському напрямку.
Українські військові станом на 26 вересня не залишали Вугледар Донецької області, незважаючи на постійні тяжкі штурми окупантів – 72-а ОМбр ім. Чорних Запорожців. Раніше Deep State повідомив, що ситуація навколо міста критична.
27 вересня росіяни на 50 одиницях техніки намагалися штурмувати на Куп’янському напрямку в районі Піщаного. Захисники ворожу атаку відбили, знищивши і пошкодивши 40 одиниць техніки.
28 вересня росіяни продовжують перекидати резерви в бік Вугледара. Активізувалось переміщення колонами з території Росії через Маріуполь у бік Волноваха/Вугледар. Загалом може йтися про переміщення до 5 тисяч російських військових у бік Вугледара.
ВТРАТИ ВОРОГА
Загальні бойові втрати російської армії в Україні з 16 по 22 вересня 2024 року становлять:
9 390 загарбників
101 танк
254 бойові броньовані машини
462 артилерійські системи
9 РСЗВ
13 засобів ППО
556 БПЛА оперативно-тактичного рівня
6 крилатих ракет
472 одиниці автомобільної техніки й автоцистерн
153 одиниці спеціальної техніки РФ.
Атаки по Росії
У Єйську Краснодарського краю РФ 29 вересня внаслідок атаки безпілотників пролунали вибухи поблизу військового містечка та військового аеродрому.
Сили оборони України 29 вересня завдали ураження по арсеналу російських загарбників поблизу селища Котлубань Волгоградської області РФ куди напередодні удару до арсеналу прибув ешелон з іранськими ракетами. Відстань до цілі – понад 600 кілометрів.
Підрозділи 95-ї окремої десантно-штурмової Поліської бригади 23 вересня прорвали ще одну з ділянок російського кордону у Курській області.
Кіберфахівці ГУР МОУ 23 вересня атакували АТ «Россільгоспбанк» і ПАТ «Московський кредитний банк». Порушено роботу сайтів, немає доступу до послуг інтернет-банкінгу, не працюють мобільні додатки. Технічні служби банків навіть приблизно не можуть визначити, коли відновиться стабільна робота сервісів.
27 вересня 2024 року у місті Коломна Московської області РФ ліквідовано полковника російської армії Коломєйцева. 51-річний Коломєйцев керував 924 державним центром (в/ч 20924) безпілотної авіації Міністерства оборони РФ, який займається підготовкою фахівців із бойового застосування БПЛА.
У місті Кам’янськ-Шахтинський Ростовської області РФ у ніч проти 23 вересня був атакований хімічний комбінат «Кам’янський», який, серед іншого, виробляє паливо для ракет.
Кіберфахівці Головного управління розвідки Міністерства оборони України у період з 23 по 26 вересня атакували понад 800 серверів у різних регіонах Росії – ГУР.
УКРАЇНА: ВТРАТИ
Російські окупанти упродовж тижня застосували проти України майже 900 авіаційних бомб, більш як 300 «Шахедів» і понад 40 ракет.
З 23 по 29 вересня Сили ППО знищили 256 із 300 ударних безпілотників типу Shahed-131/136, 10 керовані авіаційні ракети Х-59/69. 30 БПЛА локаційно втрачені у кількох регіонах України, 2 полетіли назад на територію РФ, ще один залетів на територію Румунії. Пошкоджено цивільну та енергетичну інфраструктуру у Полтавській, Рівненській, Одеській, Хмельницькій, Івано-Франківській, Миколаївській, Київській областях та м. Києві; 4 людини загинуло, 17 отримали поранення.
Внаслідок обстрілів російськими окупантами з 22 по 29 вересня. Донецької, Херсонської, Запорізької, Сумської, Харківської областей 29 людей загинуло, 176 отримали поранення.
29 вересня російські окупанти завдали по Запоріжжю наймасованіших авіаційних ударів – скинули 13 авіабомб, поранення дістали 16 людей, руйнувань зазнали багатоповерховий та 6 приватних будинків, пошкоджень зазнала будівля залізничного вокзалу.
Ворог 28 вересня застосувавши БпЛА типу «Шахед» завдав 2 авіаційні удари по лікарні у Сумах, 10 людей загинуло, 22 отримали поранення.
Росія 24 вересня завдала ударів КАБами по багатоповерхівках Харкова у Київському та Салтівському районах, 3 людини загинуло, 31 отримали поранення. У найбільш пошкодженому російським авіаударом під’їзді харківської багатоповерхівки мешкали 82 людини, їх зараз розшукують.
Росіяни 27 вересня завдали удару по поліцейському управлінню у Кривому Розі, 3 людини загинули, 6 отримали поранення.
ВІДЕОСЮЖЕТИ
На Курщині ЗСУ створили концтабір! Принаймні такі гучні заяви робить російська влада
Замість концтабору ми бачимо приклад того, як українські військові дотримуються норм міжнародного гуманітарного права, допомагають цивільному населенню, особливо тим, хто найбільше потребує підтримки — пораненим, людям з хронічними захворюваннями, літнім людям та дітям. Це яскраво свідчить про контраст між пропагандистськими звинуваченнями та реальністю.
ФОТО
24 вересня 2024 року. Російські війська завдали чергового удару КАБами по Харкову. Фото: В’ячеслав Мадієвський, Укрінформ
ПОЛІТИЧНІ РІШЕННЯ
Візит Президента України до США
Президент Зеленський під час візиту у США провів майже три десятки зустрічей – на Генеральній Асамблеї ООН та у Вашингтоні. У Вашингтоні Зеленський зустрівся з представниками обох партій Сенату й Палати представників США. 26 вересня глава української держави зустрівся з главою Білого дому Джо Байденом і представив йому План перемоги нашої держави. Пізніше він зустрівся віцепрезиденткою США і кандидаткою в президенти від Демократичної партії Камалою Гарріс, яку теж ознайомив з деталями Плану перемоги. 27 вересня Зеленський у Нью-Йорку представив План перемоги кандидату у президенти США від Республіканської партії Дональду Трампу.
Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак і міністр закордонних справ Андрій Сибіга зустрілись із міністром закордонних справ Китаю Ван Ї. Співрозмовники обговорили перспективи подальших контактів на найвищому рівні. Міністр закордонних справ КНР запевнив, що Китай готовий надавати Україні гуманітарну допомогу відповідно до її потреб.
Міністр закордонних справ Андрій Сибіга обговорив із генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі шляхи перешкоджання планам Росії завдати удару по ядерній енергетичній системі України.
***
Закон «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій», який передбачає припинення діяльності на території України релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою, набув чинності 23 вересня.
МЗС України
вважає неприпустимим використання в політичній рекламі Грузії зображень наслідків війни Росії проти України;
відреагували на заяву президента Чехії щодо окупації території України після закінчення війни і сказали, що тимчасові рішення щодо завершення війни Росії проти України не відновлять повноцінний мир, а лише відтермінують війну.
***
Кабінет міністрів
ухвалив рішення про реалізацію експериментального проєкту, який передбачає часткову компенсацію вартості техніки та обладнання вітчизняного виробництва в межах платформи «Зроблено в Україні»;
спростив процедуру призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі чи інвалідності військовослужбовця;
утворив Державне агентство з управління резервами України; до повноважень нової структури не входить управління мобілізаційним резервом;
призначив колишнього міського голову Житомира Сергія Сухомлина головою Держагентства з відновлення.
З повною версію військового огляду за тиждень можна ознайомитися за лінком.
Також пропонуємо до вашої уваги ранковий випуск новин. Підписуйтесь на безкоштовну щоденну розсилку