Огляд «Війна в Україні за тиждень»
Пропонуємо до вашої уваги огляд основних подій, які стосуються воєнних дій в Україні, з 9 по 15 грудня

БОЙОВІ ДІЇ
Кількість російських військ на російсько-українській війні останнім часом практично не змінювалася. Але після листопада пішла тенденція спаду. Тобто за рахунок мобілізації і контрактів, вони можуть долучити людей менше, ніж ми знищуємо. Вони долучають десь 25-40 тисяч, а в листопаді ми знищили більше 45 тисяч.
Російські окупаційні війська, які мали перевагу над ЗСУ в артснарядах 5 до 1, наразі втрачають її. Станом на сьогодні на різних напрямках перевага противника у використанні артилерійських снарядів складає орієнтовно півтора до одного, а на деяких – становить один до трьох.
Водночас, Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вважає, що Покровський напрямок залишається одним з найскладніших у контексті протистояння з російськими окупантами.
Станом на 10 грудня у наступальних діях на трьох тактичних напрямках – Покровському, Курахівському та Времівському – беруть участь близько 150 тисяч окупантів.
11 грудня ворог намагається прорватись до Курахового, взяти під контроль панівні і висоти, і шляхи, які ведуть до нього. Підрозділи ЗСУ контролюють Курахове, а диверсійні і розвідувальні групи противника, яким все ж таки вдається прорватися, оперативно знищуються.
11 грудня противник атакував наші укріплення на Покровському напрямку, внаслідок тривалих боєзіткнень було знищено дві наші позиції і одну втрачено, наразі проводяться заходи з відновлення позицій. Тривають бої на південно-західній околиці населеного пункту Шевченко. Сили оборони стримують наступ противника, завдають йому втрат у живій селі та техніці.
Активність загарбників не спадає і на Запорізькому напрямку та Времівському, де ворог прагне, не рахуючись із втратами, вийти на кордон Донецької і Дніпропетровської областей, взявши під контроль один з найбільших населених пунктів – Велику Новосілку. Сили оборони України продовжують активну оборону, завдаючи ударів ворогу, знищуючи його бронетехніку і живу силу.
Станом на 14 грудня вже є попередні дані про те, що росіяни почали застосовувати в штурмах солдатів з Північної Кореї. Росіяни включають їх у зведені підрозділи та використовують в операціях у районах Курської області. Втрати серед цієї категорії вже теж помітні. 15 грудня українські військові оприлюднили фото та відео вбитих російських та північнокорейських військових. Командир 414-го окремого полку ударних безпілотних авіаційних систем (позивний Мадяр) зазначив, що «це злагоджена та насичена сумісна робота пілотів-фпв Птахів 414 оп, Магури, 95-ої десантників, 36-ої морпіхів, Першоі та 17-ї танкових (бригад)».
Оператори роти ударних БПЛА «Pentagon» знищили механізовану штурмову групу російських військ, яка намагалася зайняти плацдарм на підконтрольному Силам оборони березі річки Снагость на Курщині.
На околицях Часового Яру і в самому місті вже майже рік намагається штурмувати російська 98 повітряно-десантна дивізія, яку свого часу наші захисники вже двічі розбили. Вони, звісно, доукомплектувалися, поповнилися і особовим складом, і технікою.Тактика російських десантників не змінюється, каже підполковник Волошин. Вони намагаються перетнути канал Сіверський Донецьк – Донбас, накопичуватися в розбитих будинках та підвалах, а потім атакувати.
13 грудня у Торецьку на Донеччині нацгвардійці підірвали будівлю з росіянами, знешкодивши 114 російських піхотинців.
14 грудня російські загарбники покращили своє положення в районі Пушкіного, Піщаного, а також західніше і східніше населеного пункту Шевченко на Донеччині. Підрозділами наших військ проводяться заходи з відновлення тактичного положення. Також протягом дня росіяни намагались покращити тактичне положення в районі Благодатного, західніше Дальнього та в районі Єлізаветівки, проте успіху не мали, зазнали втрат і відійшли.
15 грудня бійці 10-ї гірсько-штурмової бригади «Едельвейс» відбили масований штурм російських загарбників на Сіверському напрямку та знищили чотири бойові машини піхоти, 13 мотоциклів та МТЛБ ворога. В результаті бойової роботи захисників ліквідовані 52 загарбники, ще 37 поранені. Також знищені 4 БМП, 13 мотоциклів, 4 багі, 1 МТЛБ, 28 FPV-дронів, міномет калібру 120 мм та дрон-камікадзе «Привіт 82».
15 грудня ЗСУ звільнили від ворога Колесниківський ліс у Харківській області. Цю інформацію підтвердив командир безпілотних авіаційних комплексів «Ахіллес» 92-ї окремої механізованої бригади імені кошового отамана Івана Сірка Юрій Федоренко.
15 грудня біля села Піщане на Донеччині відбувся великий зустрічний бій, в результаті якого ЗСУ вдалося змусити ворога втекти до посадок біля селища Шевченко. Вперше за останні щоденні оновлення карти в актуальній версії «DeepState» не фіксується найменшого просування окупантів на Покровському напрямку.
У Держприкордонслужбі не фіксували спроб заходу військ РФ на територію Сумщини. Інформація про прорив росіянами кордону на Сумщині – це фейк. Це ворожа дезінформація, яка не відповідає дійсності.
За даними розвідки США, Росія має намір запустити ще одну балістичну ракету середньої дальності найближчими днями. Але точна дата, коли це може статися, невідома.
***
Атаки по Росії
ГУР спільно із Службою безпеки України та іншими складовими Сил оборони знищили поїзд із 40 цистернами пального та пошкодили залізничну гілку з тимчасово окупованого Криму на Запоріжжя.
У російському місті Ульяновск 14 грудня вибух зруйнував залізничне полотно, логістика армії Російської Федерації зазнала чергового ускладнення.
Вночі 11 грудня підрозділи Сил безпілотних систем ЗСУ та ГУР МОУ завдали удару по нафтобазі «Брянськ». Це наливний пункт нафтопроводу «Дружба», основною функцією якого є прийом, зберігання, розподіл та відвантаження дизельного пального на автоцистерни та залізничний транспорт. Активно використовується для постачання російської армії.
У Москві ліквідували заступника генерального конструктора, керівника відділу програмного забезпечення конструкторського бюро «Марс» Михайла Шатського, який займався модернізацією крилатих ракет X-59 до рівня X-69 та впроваджував нові БПЛА.
Кіберфахівці ГУР МОУ встановили контроль над вебсерверами офіційних урядових порталів РФ – сайтом Державної думи і Конституційного суду РФ. Кіберспеціалісти ГУР на сайті Держдуми РФ вивісили банер зі словами «Страны Россия не существует», а сайт Конституційного суду РФ взагалі був заблокований.
В окупованому армією РФ місті Єнакієво Донецької області ракетним ударом уражено склад боєприпасів загарбників.
Внаслідок удару ЗСУ по Таганрогу Ростовської області РФ 11 грудня було поранено 41 військовослужбовця РФ, ще один військовий загинув.
У чеченській столиці Грозному дрон атакував один з об'єктів полку поліції спеціального призначення (ППСП) імені Ахмата Кадирова – ЗМІ.
14 грудня підрозділи Сил спеціальних операцій ЗСУ у взаємодії з іншими складовими Сил оборони завдали ураження по диспетчерській станції «Стальной конь». Це один з найбільших терміналів нафтопродуктів у передмісті Орла – Генштаб. Розпочалася потужна пожежа.
14 грудня 2024 року у місті Кримськ Краснодарського краю Росії прямо на аеродромі згорів ворожий винищувач Су-30. А днем раніше, 13 грудня, пожежа у місті Краснодар вивела з ладу три російські залізничні локомотиви.
У чеченській столиці Грозному вранці у неділю безпілотники атакували базу ОМОНу та другого полку Патрульно-постової служби поліції особливого призначення. Дрон також впав на військову базу, звідки зазвичай відправляють в Україну людей.
У центрі тимчасово окупованого Донецька підірвали ексначальника Оленівської колонії, в якій стався теракт проти полонених бійців ЗСУ. Сергій Євсюков від вибуху загинув. Його дружина перебуває у важкому стані в лікарні.
ДОПОМОГА: СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
Трамп виступив проти далекобійних ударів України по РФ але сказав, що використає американську підтримку України як важіль впливу на РФ для припинення війни.
Президент США Джо Байден 12 грудня затвердив новий пакет допомоги Україні, який міститиме додаткові засоби протиповітряної оборони, спроможності для артилерії та інші види озброєнь. Вартість нового пакета оцінюється в 500 мільйонів доларів.
Держдепартамент США схвалив рішення про надання послуг Україні щодо технічного обслуговування літаків F-16 та відповідного обладнання на суму $266,4 мільйона.
США і Британія запровадили нові санкції проти незаконної торгівлі золотом, яка, за заявами британського уряду, фінансує війну РФ проти України та підживлює корупцію.
У 2025 році Норвегія фінансуватиме навчання українських льотчиків та наземних спеціалістів F-16 у Португалії. Раніше навчання проходили в Данії.
Посли Європейського Союзу 11 грудня погодили новий пакет санкцій щодо Росії. 15-й пакет включатиме нові заходи проти російського «тіньового флоту».
Рада ЄС схвалила чергову виплату Україні в межах ініціативи Ukraine Facility на суму 4,2 млрд євро.
Міністерство фінансів США у вівторок, 10 грудня, оголосило про виділення Україні позики на $20 мільярдів в рамках ініціативи G7 на суму у $50 мільярдів щодо використання заморожених російських активів.
Палата громад парламенту Канади затвердила виділення 764 млн канадських доларів (близько 587 млн доларів США) на військову допомогу Україні.
Нижня палата Конгресу США ухвалила законопроєкт, який визначає бюджет на оборонні потреби держави наступного року в розмірі $883,7 мільярда. Посол України в США Оксана Маркарова повідомила, що у схваленому Палатою представників США оборонному бюджеті на 2025 рік немає положення про можливість лендлізу для України.
Лідер німецького опозиційного блоку ХДС/ХСС Фрідріх Мерц, який претендує на посаду канцлера, заявив, що поставив би Україні далекобійні ракети Taurus лише після консультацій зі США.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила про виділення шести європейським державам, які межують із Росією та Білоруссю, 170 мільйонів євро на захист кордонів.
Маршалок нижньої палати польського парламенту, кандидат у президенти РП від партії «Польща 2050» Шимон Головня не виключив участі польських військ у миротворчій місії в Україні, але це має бути під егідою і в межах структури НАТО. Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заперечив чутки про відправку польських військ в Україну.
Угорський прем'єр-міністр Віктор Орбан провів телефонну розмову з Путіним, яка тривала годину. Орбан стверджує, що Угорщина вживає «усіх можливих дипломатичних кроків», аби виступити на користь припинення вогню та мирних переговорів. Президент Володимир Зеленський відреагував на телефонну розмову і сказав, що для досягнення миру потрібні рішучість США, єдність Європи та налаштованість усіх партнерів на дотримання принципів Статуту ООН.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що готовий продовжувати переговори з Путіним, хоч і вважає телефонний дзвінок між ними у листопаді «розчаруванням».
ВТРАТИ ВОРОГА
УКРАЇНА: ВТРАТИ
Експертні установи працюють над ідентифікацією останків, переданих з Росії під час останніх репатріаційних заходів, чи дійсно ці останки належать українським військовослужбовцям, які загинули під час авіатрощі літака ІЛ-76.
Понад 2000 українських військових зазнали отруєння хімічними речовинами, які застосовує РФ.
Під час виконання бойового завдання загинув льотчик 299-ї бригади тактичної авіації Повітряних сил Збройних сил України. Ім’я і прізвище Героя не повідомляється.
На фронті загинув військовослужбовець, режисер монтажу проєкту «Реальна історія» Олег Сарело.
У листопаді в Україні загинули щонайменше 165 цивільних і ще 887 отримали поранення, з них восьмеро дітей загинули та 57 отримали поранення.
В Україні загинув білоруський доброволець із позивним «Газ», який служив в Інтернаціональному легіоні. Йому було 25 років.
Станом на грудень 2024 року 301 цивільна українка перебуває у російському полоні. Щонайменше 25 з них позбавили волі ще до початку повномасштабного вторгнення, а 276 – після.
У тимчасово окупованому Криму з 2014 року вважаються зниклими безвісти 24 людини, з них 18 – представники корінного кримськотатарського народу.
ВІДЕОСЮЖЕТИ
Анатолій Леоненко з позивним «Буйвол» з Азову про бої в Маріуполі у програмі “Станція Краматорськ”
ФОТО
Рятувальники деблокують тіло жертви з-під завалів приватної клініки, зруйнованої внаслідок російського ракетного удару, Запоріжжя, 11 грудня 2024 року.
ПОЛІТИЧНІ РІШЕННЯ
Президент Зеленський використав свою першу зустріч з Дональдом Трампом після виборів у США, щоб пояснити потребу України в гарантіях безпеки в будь-якому переговорному процесі щодо припинення війни з Росією. На зустрічі у Парижі троє лідерів не обговорювали конкретні деталі, але обраний президент США повторив, що хоче негайного припинення вогню і переговорів для швидкого завершення війни.
На 18 грудня анонсується зустріч у Брюсселі, участь в якій братимуть європейські лідери, генсек НАТО і Президент України Володимир Зеленський. Лідери нібито планують обговорити можливі формати завершення війни та потенційне створення європейської миротворчої місії як одного із запобіжників від нового нападу Росії на Україну.
Президент України заявив, що зниження призовного віку не є пріоритетом. Він додав, що ми повинні зосередитися на забезпеченні наявних бригад технікою та на підготовці особового складу для використання цієї техніки. Ми не повинні компенсувати брак обладнання й підготовки молодістю солдатів. Метою повинно бути збереження якомога більшої кількості життів, а не збереження зброї на складах.
Міністр фінансів Сергій Марченко вважає, що Україна має зброю та фінансування, щоб тримати оборону «принаймні протягом першої половини 2025 року», навіть без допомоги США.
Європейський суд з прав людини визнав заборону публічного носіння «георгіївської стрічки» в Україні законною. У рішенні у справі «Борзих проти України» 2017 року суд підтвердив право держави притягувати до відповідальності за використання цього символу.
У Міністерстві закордонних справ України чекають на вибачення від ФІФА, яка під час жеребкування на чемпіонат світу 2026 року показала карту України без Криму.
В Україні на одному із підприємств АТ «Українська оборонна промисловість» почали виробництво штурмових гвинтівок стандарту НАТО за ліцензією Česká zbrojovka.
Завдяки новому сервісу в застосунку «Армія+» військовослужбовці зможуть подати електронний рапорт на отримання винагороди за знищену техніку та упродовж 72 годин з моменту погодження рапорту отримати винагороду.
З повною версію військового огляду за тиждень можна ознайомитися за лінком.
Також пропонуємо до вашої уваги ранковий випуск новин. Підписуйтесь на безкоштовну щоденну розсилку