Огляд «Війна в Україні за тиждень»
Пропонуємо до вашої уваги огляд основних подій, які стосуються воєнних дій в Україні, з 12 по 18 серпня.
СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
Європейський Союз виділяє 2 мільйони євро на фінансування нової ініціативи з гуманітарного розмінування України, яку здійснюватимуть жінки-інструктори разом із мінно-пошуковими собаками.
Україна може застосовувати надану Естонією зброю по військових об'єктах у Росії.
Міноборони ФРН заявило, що зброя, надана Німеччиною українській стороні, з моменту її передачі стає власністю України та може бути використана нею так, як Київ вважає за потрібне та правильне.
Британська зброя може бути використана українськими силами в ході операцій на території Росії, проте обмеження щодо використання ракет великої дальності Storm Shadow залишаються.
У канадському Міністерстві оборони заявили, що українські військові можуть використовувати надані Канадою танки та бронетехніку на території Росії.
Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський заявив, що відповідно до міжнародного права Україна може оборонятися на території країни-агресора.
Президент Фінляндії Александер Стубб, заявив, що Україна має право оборонятися і може використовувати надану Фінляндією зброю на території РФ.
Державний секретаріат з економічних питань Швейцарії (SECO) попередньо заморозив 1,25 мільярда франків (1,3 млрд євро) на тлі розслідування щодо чотирьох осіб, пов'язаних із російським олігархом Сулейманом Керімовим.
БОЙОВІ ДІЇ
Курська операція
12 серпня Головнокомандуючий ЗСУ Сирський повідомив, що Збройні сили України контролюють близько 1000 квадратних кілометрів території РФ. Тимчасово виконуючий обов'язки губернатора Курської області РФ Олексій Смирнов під час наради з Путіним заявив, що під контролем ЗСУ наразі перебувають 28 населених пунктів регіону.
На 13 серпня українські Збройні сили упродовж тижня взяли у Росії під контроль таку ж територію, яку РФ окупувала з початку цього року.
Білий дім порадив Путіну вивести свої війська з України, якщо його непокоїть ситуація в Курській області.
Речник МЗС Георгій Тихий сказав, що метою операції Сил оборони України в Курській області РФ є не захоплення чужих територій, а збереження життя наших людей і захист території України від російських ударів. Дії України є абсолютно легітимними, а ЗСУ не порушують міжнародного гуманітарного права.
14 серпня Росія виводить частину своїх збройних сил з України у відповідь на наступ українських військ на російську територію.
Учасники наради у Президента України обговорили доступ представників Міжнародного комітету Червоного Хреста, ООН та інших неупереджених міжнародних організацій до сформованої ЗСУ «буферної (санітарної) зони» на території Курської області.
Уповноважений Верховної Ради із прав людини Дмитро Лубінець провів розмову (ініціатором була російська сторона, – ред.) із російською омбудсменкою Тетяною Москальковою з приводу обміну полоненими на тлі наступу ЗСУ в Курській області.
15 серпня ЗСУ вже контролюють 82 населені пункти.
Головком Сирський повідомив, що для підтримання правопорядку та забезпечення першочергових потреб населення на підконтрольних територіях у Курській області створено військову комендатуру та призначено її керівника генерал-майора Москальова.
Цивільних із Курської області можуть евакуювати гуманітарним коридором до Сум.
16 серпня Росія почала стягувати сили у Курську область, щоб запобігти просуванню українських підрозділів углиб території РФ.
Українські війська наступального угрупування мають просування на деяких напрямках від 1 км до 3 км у бік противника.
ЗСУ зруйнували міст через ріку Сейм у селищі Глушкове Курської області.
17 серпня Головнокомандувач ЗСУ доповів Президенту Зеленському про зміцнення позицій українських сил у Курській області та розширення стабілізованої території.
18 серпня У Курській області РФ авіація Повітряних сил Збройних сил України уразила ще один міст.
Загалом, за даними Генштабу, протягом тижня на фронті сталося 972 бойових зіткнень.
ВІЙНА: ВТРАТИ ВОРОГА
Загальні бойові втрати російської армії в Україні 12 за тиждень становлять:
8 430 загарбників
61 танк
117 бойових броньованих машин
393 артилерійські системи
18 РСЗВ
5 засобів ППО
1 літак
353 БПЛА оперативно-тактичного рівня
6 крилатих ракет
468 одиниць автомобільної техніки й автоцистерн
46 одиниць спеціальної техніки РФ.
Далекобійні дрони СБУ та Сил оборони (ПС, ССО, Центру безпілотних систем ЗСУ, ГУР МО та інших родів військ) здійснили найбільшу атаку на російські військові аеродроми за всю війну. У ніч на 14 серпня пбули атаковані чотири аеродроми у Воронезькій, Курській та Нижньогородській областях РФ. Уражено військові летовища «Халіно», «Саваслєйка», «Борисоглєбськ» та «Балтимор». Наслідки уточнюються.
На Кінбурнській косі майорить український прапор, який встановили спецпризначенці ГУР у результаті операції 9 серпня.
Українські розвідники за півтора року завдяки безекіпажним морським дронам MAGURA V5 вітчизняного виробництва завдали уражень 18 російським суднам.
Головне управління розвідки внаслідок кібератаки на російське підприємство, яке розробляє ядерні боєприпаси, отримало великий масив інформації та спричинило збої в роботі підприємства.
Сили оборони України завдали удару по комбінату «Кавказ» у Ростовській області РФ, де зберігалися нафта та нафтопродукти для російської армії. Зафіксовано щонайменше два осередки займання на території об’єкта. Дрони-камікадзе, якими уразили нафтобазу були українського виробництва.
Військові контррозвідники Служби безпеки України у співпраці із Силами оборони знищили російську РЛС «Каста» в Запорізькій області.
У тимчасово захопленому російською армією Маріупольському районі ударом БПЛА уражено полігон окупантів – поранено 15 російських військових.
УКРАЇНА: ВТРАТИ
Внаслідок обстрілів російськими окупантами Донецької, Херсонської, Запорізької, Одеської, Миколаївської, Сумської, Дніпропетровської, Харківської областей 16 людей загинуло, 84 отримали поранення.
Цього тижня російські загарбники вдарили по Україні понад 40 ракетами різних типів, 750 керованими авіаційними бомбами і 200 ударними БПЛА різних типів.
Викидів радіоактивних речовин внаслідок пожежі на градирні тимчасово окупованої ЗАЕС не зафіксували. Україна постійно контролює ситуацію щодо радіоаційного фону за допомогою моніторингових систем. 11 серпня 2024 року близько 20:00 на території ЗАЕС сталася пожежа на обʼєкті технічного водопостачання. В результаті цієї події сталося загоряння градирні номер один та пошкодження іншого технологічного обладнання. Ймовірна причина пожежі на Запорізькій атомній електростанції – недбалість російських загарбників або свідомий підпал градирні.
У російському полоні наразі перебуває 1917 працівників Міністерства внутрішніх справ України.
За понад 900 днів повномасштабної війни внаслідок атак російських окупантів пошкоджені 1646 українських медичних закладів та ще 215 повністю знищені.
Атака по Україні 13 серпня
росіяни атакували Україну двома балістичними ракетами «Іскандер-М»/KN-23 із Воронезької області та 38 ударними БПЛА типу Shahed із районів Приморсько-Ахтарська і Курська. Сили ППО збили 30 ударних БПЛА.
Ворог атакував Чернігівщину, є влучання в інфраструктуру, без постраждалих.
Атака «Шахедів» 14 серпня
Сили оборони України вночі 14 серпня знищили 17 із 23 російських ударних безпілотників типу Shahed.
росіяни атакували об'єкт системи передачі електроенергії на півдні України.
на Житомирщині під удар росіян потрапив інфраструктурний об'єкт
У Ніжинському районі Чернігівської області російський безпілотник влучив в обʼєкт інфраструктури.
Атака по Україні 18 серпня
Сил оборони України вночі та зранку 18 серпня збили всі 8 російських ударних безпілотників типу Shahed і 5 із 8 ракет. Решта ракет, які не потрапили до статистики збитих, не досягли бажаних цілей
У Київській області через падіння уламків збитих російських ракет зазнали руйнувань і пошкоджень 18 будинків, лінії електропередач та автомобілі.
В селищі Білий Колодязь Харківської області 14 серпня росіяни атакували FPV-дроном машину медичного батальйону «Госпітальєри», двоє волонтерів загинули, ще три людини – поранено.
ВІДЕОСЮЖЕТИ
На Донбасі тривають важкі бої на Покровському напрямку. Яку ініціативу має ворог та що відбувається по всій лінії фронту – Укрінформ розпитав у речника Української добровольчої армії – Південь Сергія Братчука.
Хто потрапив у полон під час Курської операції, що це дає Україні та для чого створюють військові комендатури на тих територіях, які нині контролюють наші Сили оборони – аналізував військовий оглядач Василь Пехньо.
ФОТО
Напівзруйнований контрольний пункт в’їзду-виїзду "Суджа". Суджа, Курська область, Росія, 16 серпня 2024 року.
ПОЛІТИЧНІ РІШЕННЯ
Президент України зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього.
Призначив Владислава Власюка на посаду радника-уповноваженого Президента України з питань санкційної політики.
***
Кабінет міністрів:
затвердив три варіанти облаштування наземних укриттів, що дозволить близько тисячі шкіл вже цього навчального року розпочати очне навчання.
погодив пропозицію Міністерства енергетики щодо проведення конкурсу на будівництво нових генеруючих потужностей.
затвердив Національний план дій з відновлюваної енергетики, щоб до 2030 року довести частку «зеленої» енергетики у валовому кінцевому споживанні до 27%.
ухвалив документ, відповідно до якого українцям-чоловікам віком 18-60 років, які перебувають за кордоном і не оновили військово-облікові дані, посвідчення водія, виготовлене на бланку і замовлене онлайн, не пересилається.
***
Державний та гарантований державою борг України протягом ІІ кварталу 2024 року збільшився у гривневому еквіваленті на 243,7 млрд грн, а у доларовому еквіваленті – на 1,1 млрд дол. США. Водночас, з початку року вартість обслуговування боргу знизилась на понад 10%.
Генеральний директор Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» Володимир Жовнір відсторонений від виконання обов’язків до завершення перевірок Національною поліцією України, іншими правоохоронними органами та комісією Міністерства охорони здоров’я.
Вищий антикорупційний суд ухвалив рішення про застосування до заступника міністра енергетики Олександра Хейла запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до 8 жовтня 2024 року і можливістю внесення застави у розмірі 25 мільйонів гривень. СБУ та НАБУ за сприяння міністра енергетики України затримали його заступника на хабарі у пів мільйона доларів. Кабінет міністрів ухвалив рішення звільнити з посади заступника міністра енергетики Олександра Хейла.
З повною версію військового огляду за тиждень можна ознайомитися за лінком.
Також пропонуємо до вашої уваги ранковий випуск новин. Підписуйтесь на безкоштовну щоденну розсилку