Ексклюзивні матеріали Укрінформу
Пропонуємо до вашої уваги розсилку, де зібрані авторські публікації, ексклюзивні коментарі, інтерв’ю від журналістів агентства, а також наші фото та відеосюжети.
Фото тижня
Трамп: у Зеленського «4% рейтингу», він «почав війну»? Українці відповіли як треба
Як відреагувало на те українське суспільство? Схоже, так як і мало відреагувати, якщо суспільство демократичне та прагне у важкі часи Великої війни зберегти свою державу і власну суб’єктність. Це можна простежити, наприклад, по стрічці Фейсбуку, по її саме патріотичному сегменту, традиційно налаштованому критично до діяльності чинної влади. Пости на підтримку українського Президента, відкидання брехливих цифр і очевидних маніпуляцій, які покликані принизити й обеззброїти Україну, меми та жарти на адресу адміністрації Трампа викладають навіть люди, про яких уявити таке ще вчора було неможливо. Читати
Скандал з відео у школі №309: питань більше, ніж відповідей
Історія з імпровізаційною сценкою старшокласників київської школи №309, де ніби співробітника ТЦК, що розлучає закоханих і якого вбивають та відтягають зі сцени під окремі смішки із залу, викликала небезпідставне збурення значної частини української спільноти.
Що приховано за невдалим учнівським «жартом» та як працювати із суспільними викликами?
«Трамп завжди може змінити свою думку», – Джон Гербст, директор Євразійського центру «Атлантичної ради»
Переговори американської делегації та представників РФ у столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді завершилися. В Європі, яка серйозно побоюється, що залишиться «за бортом» процесу, відчувається нервозність
Укрінформ поспілкувався з експосолом США в Україні, директором Євразійського центру «Атлантичної ради» Джоном Гербстом, який розповів, що президент США любить компліменти на свою адресу, але дуже не любить, коли думає, що його хтось використовує. Що Трамп сприйме як удар по своєму іміджу, якщо мир, який він так прагне встановити якнайскоріше, виявиться хитким. Про те, що мирний план США навряд чи є, але наявні «елементи підходу» американської адміністрації. І про сумніви стосовно того, що зустріч лідерів України, США та Росії може відбутися найближчим часом.
Підсумок Мюнхена: Європа просинається і в Парижі обіцяє не заснути знову
Україна остаточно набула суб'єктності, закріпила свій статус як геополітичний драйвер змін на континенті
Переговори про завершення російсько-української війни фактично стартували, а розкол між США та ЄС поглиблюється. Вкотре повторювати, хто і що сказав – немає сенсу (про це уже писано-переписано). Тож одразу перейдемо до центрального питання: які загалом підсумки, а головне – що Мюнхен Україні дав і чого її позбавив? Звісно, оминути ще одну тему, яка, по суті, є логічним продовженням попередньої – екстрений саміт європейських лідерів у Парижі – теж не випадає. Тож давайте про все по черзі. Читати далі
Протистояння 2.0 – куди рухаються відносини Китаю зі США
Дві найбільші економіки світу фактично вступили в «тарифну війну», що може стати тригером масштабних змін у світі
Із другим приходом Дональда Трампа в Білий дім Америка і світ ніби різко пересіли з респектабельного ретролімузина в ультрасучасний спорткар. Щодня впродовж трохи більше двох тижнів новий господар Овального кабінету підписує укази, які стрясають не лише Штати, а й увесь світ.
Нелегальна міграція, наркотики, Панама, Близький Схід, російська війна проти України, Газа – по кожному з цих напрямів у Трампа щодня є що сказати нового. Та його найулюбленіша тема – тарифи, якими 47-й президент погрожує шмагати усіх, хто, на його думку, завдає шкоди Америці.
Візит Зеленського до Анкари: Ердоган пропонує посередництво у мирних переговорах
Територіальна цілісність і суверенітет України є обов'язковою умовою, заявив президент Туреччини
За кілька днів розпочнеться відлік четвертого року широкомасштабного вторгнення Росії в Україну. Із приходом до влади в США Дональда Трампа рівень турбулентності у світі зашкалює, а нестримне бажання Трампа припинити російсько-українську війну «за 24 години» не зникає. Мюнхенська безпекова конференція не внесла у цей процес – іззовні більше схожий на хаос, аніж на стратегію, – більше ясності. Достатньо навести кілька прикладів заголовків: «Америка та Трамп живуть на іншій планеті», «Холодний душ для Європи», «Спільні цінності вже не є такими цінними», «Переломний момент» тощо. І якщо європейці після цього «холодного душу» повернулися у свої мирні країни без війни, то потужна українська делегація на чолі з Президентом України Володимиром Зеленським вирушила на схід – в Об’єднані Арабські Емірати, Туреччину та Саудівську Аравію. Щоправда, візит до Ер-Ріяда Зеленський скасував та відтермінував за кілька годин до вильоту президентського літака з Анкари. Читати далі
10 друзів Макрона
У Парижі європейські лідери били на сполох та демонстрували рішучість, далеку від єдності
Петля часу для Європи почала стягуватися. Під американським пресингом, побоюючись залишитися на «пташиних правах» у переговорах щодо безпеки на власному ж континенті, європейські лідери екстрено з’їхалися в Париж на неформальну, як підкреслили у господаря Єлисейського палацу, зустріч. Президент Макрон – головний натхненник подібних зібрань – запросив до себе 10 «друзів»: вісім глав держав, а також президенти Євроради та Єврокомісії мали вирішити, як Європа може протистояти «прискоренню» адміністрації США в українському питанні, та визначити спільну відповідь для зміцнення безпеки. Канцелярія Макрона одразу попередила, що спільного документа за результатами зустрічі не буде. Однак завжди є публічна частина зустрічей і така ж публічна частина заяв, які проаналізувала власний кореспондент Укрінформу у Франції.
Володимир Палагнюк, автор ініціативи про побратимство між містами України й Канади: «Втома від України реальна, і цьому варто всіляко протистояти»
За даними останнього перепису населення, проведеного в 2021-му році, понад 1,3 млн канадців мають українське походження. Відтоді українська громада зросла щонайменше на 300 тис. людей, які перебралися до Канади після початку повномасштабного російського вторгнення. Враховуючи міцні звʼязки цієї останньої хвилі мігрантів із Україною, в Канаді почали втілювати численні проєкти, покликані заохотити культурні та інші обміни. Один із таких проєктів під назвою “Міста-побратими” намагається розвивати звʼязки між громадами на муніципальному рівні. Укрінформ поговорив із автором цієї ініціативи Володимиром Палагнюком, який уже багато років активно просуває в Канаді українську культуру, лобіює інтереси України за океаном та зміцнює міжособистісні звʼязки.
Удар по ЧАЕС: головне – щоб діра не була над саркофагом 4-го блоку
Пошкодження ще обстежують, але вже зрозуміло: зусилля 40 країн світу зійшли нанівець в одну мить. Росія легко актуалізує радіаційні загрози
У ніч на 14 лютого російський ударний дрон влучив у захисну оболонку Арки Нового Безпечного Конфайнменту об’єкта «Укриття» 4 енергоблоку ЧАЕС. Ту оболонку, яка, як ідеться в повідомленні Держагентства з управління зоною відчуження, береже світ від радіації і була побудована спільними зусиллями України та багатьох країн Європи та світу. «Пожежу загасили. На даний час радіаційний фон не підвищувався, і за цим постійно стежать. За першими оцінками, пошкодження укриття суттєві», повідомляли в ДАЗВ. Українська делегація негайно ознайомила з цим учасників безпекової конференції у Мюнхені і там на новину відреагували. І доби не минуло, як американський президент Дональд Трамп оголосив про позитивні результати початку перемовин з Москвою, як та відповіла вогнем по трагічно відомому на весь світ радіаційному об’єкту.
Українців наразі найбільше хвилює, чи станеться тепер витік радіації. Під НБК та «Укриттям» все ще є небезпечні матеріали і через щілини в «Укритті» просочуються радіоактивні аерозолі. ДАЗВ називає ситуацію контрольованою, але спробуємо дізнатися більше про запас міцності арки. Як слушно відповів нам черговий на ДСП «ЧАЕС» – про конструкцію все добре розписано, та ніхто не робив розрахунків на випадок ударів «шахедами»…
Андрій Даник: «Найцінніше в рятувальній службі - люди, які там працюють»
Рятувальників часто називають «героями без зброї». Щодня вони рятують життя людей, ліквідують пожежі, розбирають завали після російських обстрілів, знешкоджують вибухонебезпечні «подарунки» окупантів. Самі вони не думають, що є героями, але їхня буденна робота є неймовірно важкою, і це – справжній подвиг. Укрінформ поговорив із головою Державної служби України з надзвичайних ситуацій Андрієм Даником про здобутки служби, психологічну підтримку рятувальників, напрями розвитку ДСНС та проведення робіт із розмінування територій української держави. Читати далі
Володимир Єрмоленко: «Українську незалежність нам треба буде захищати все ХХІ століття»
Не раз і не два 45-й і 47-й американський президент і під час передвиборчої кампанії, і протягом останніх тижнів називав російсько-українську війну безглуздою. «Настав час зупинити цю безглузду війну, де були масові й абсолютно непотрібні смерть і руйнування», «молодих людей убивають у таких кількостях, яких ніхто не бачив із часів Другої світової війни, і це безглузда війна» – безліч разів висловлювався в такому дусі. Безумовно, важко назвати смерть і руйнування потрібними… Але навряд чи самого Дональда Трампа вчили колись у школі, що захист своєї Батьківщини – безглузда дурниця. Чому ж тепер він так легко кидається цим словом і чи під силу Трампу припинити війну, яку він охрестив безглуздою, хоч вона такою не є, пояснив Володимир Єрмоленко – філософ, доктор політичних студій, головний редактор UkraineWorld, президент Українського ПЕН (культурна і правозахисна громадська організація).
Мирослава Барчук: документалістка та телеведуча
Ми домовляємось про розмову із журналісткою, документалісткою та телеведучою Мирославою Барчук саме напередодні гучних заяв, які лунають з американської сторони. Зокрема, блогера Такера Карлсона із його «російськими» заявами про перепродаж Україною американської зброї, повідомлень про розмову Дональда Трампа із російським «президентом» злочинцем та агресором Путіним. Далі більше – наступного дня в коментарі про війну, американський президент заявляє: «Я думаю, що це була непотрібна війна, в неї не потрібно було входити»…
На цьому тлі виходить в ефір Суспільного новий епізод документального серіалу Мирослави Барчук «Остання війна». Йдеться про епізод «СВО «Війна і мир», який розповідає історію створення міфу «загадкової російської душі», про особливе захоплення Заходом цією «дикунською, але прекрасною» культурою, яка й досі працює на користь агресора. Чи є шанси в цього фільму вплинути одномоментно, реально посприяти деконструкції у головах стійкого уявлення про культуру поза політикою? Читати далі
ТРИ ЛЮТИХ РОКИ
Олександр Биков: «Хочу, щоб люди, яких люблю, жили добре й у безпеці. Для цього вбиваю росіян»
Олександр Биков виїхав із рідного Луганська в 2014 р. і вступив до лав міліції (пізніше – поліції) із мрією звільнити окуповане місто. На початку повномасштабного вторгнення не схотів стояти на блокпостах і потрапив до артилерії. Попри суворі обставини війни, він завжди привітний та усміхнений. Здається, ніщо не може вивести його з рівноваги. Вважає, це завдяки захопленню… стоїцизмом – доволі, скажемо так, похмурою течією в давній філософії. Він запросто цитує Епіктета, Біблію та особливо поважає дихотомію контролю. Читати далі
«Летять КАБи, працює арта і починається хаос». Морпіхи 38-ї ОБрМП розповіли, як виживали в Кринках
Восени 2023 року ЗСУ розпочали наступальну операцію в селі Кринки на Херсонщині. Морпіхи 38 бригади одними з перших зайняли плацдарм на лівому березі. Спочатку бійці форсували Дніпро, а потім упродовж багатьох місяців утримували позиції в населеному пункті. Попри чисельну перевагу ворога, морпіхи не тільки утримували позиції, а й проводили успішні атаки в тилу російських військ. Утім, у липні 2024-го Збройні сили України покинули Кринки.
Чи був шанс прорвати оборону противника і виконати наказ військового командування? Що пішло не так під час наступу? У новому відео від Ukrainian Witness морпіхи 38-ї окремої бригади морської піхоти поділилися моторошними подробицями операції в Кринках в 2023-2024 роках. Читати далі
«Бабусі Костенка»: Як харківець три роки опікується пенсіонерами
Від початку повномасштабної війни медіатехнолог (у минулому – журналіст і викладач) Олександр Костенко разом із дружиною Анастасією почав розвозити продукти та ліки літнім містянам, що залишилися самі. Подружжя під вибухами «полювало» на товари, які розпродували магазини, та формувало харчові набори. Завдяки фінансовій підтримці небайдужих допомогли сотням людей.
Тепер Сашко опікується кількома десятками стареньких. Його підтримують у цьому друзі та підписники в соцмережах. Про «продуману гуманітарку» та волонтерство, яке неможливо припинити, Костенки розповіли Укрінформу.
Злочини Росії в об’єктиві військового журналіста Дмитра Лабуткіна
Потрапивши в засідку, він відстрілювався та продовжував вести зйомку подій до останнього
16 лютого в Україні вшановують мужність та професійність військових журналістів, які від перших днів російської агресії фіксують злочини росармії та розповідають про події на фронті й українських захисників. Професійне свято було започатковано у 2018 році за наказом міністра оборони України.
Дату 16 лютого обрали невипадково. Саме цього дня, 10 років тому, у 2015-му, неподалік Дебальцевого загинув редактор редакції телебачення телерадіостудії Міноборони "Бриз", капітан 3-го рангу 28-річний Дмитро Лабуткін. Він став першою втратою серед військових журналістів у російсько-українській війні. Читати далі
Відкриття центру JATEC у Бидгощі: пряма відповідь на війну
Днями у польському місті Бидгощ сталася, без перебільшення, видатна подія: НАТО, як військово-політичний блок, уперше в своїй історії створив у межах власної структури інституцію співпраці з країною, яка не є членом Альянсу. Деталі
Нести вантаж війни легше удвох: історії любові й боротьби
У День закоханих Укрінформ розповів про подружжя, які обрали бути разом «і в радості, і в горі»
Одна з героїнь цієї публікації порівняла виклики, які постали перед нами в часи війни, з ношею в наплічнику: якщо чоловік обрав нести цей тягар за двох, жінка має допомогти чим може. Якщо в шлюбі є любов і повага, можна витримати все, що приготувала доля: і розлуку, і повернення до життя після важких поранень, і суворі фронтові будні.
Ukrainian Fashion Week FW25-26: Чим надихалися учасники
Ukrainian Fashion Week FW25-26, який попри війну пройшов у Мистецькому арсеналі в Києві з 14 по 17 лютого, мав гасло «Віра в майбутнє» і став платформою для підтримки молодих українських брендів, а також продовжив розмову з дизайнерами про важливість розпочатих ними соціальних ініціатив. Зокрема, втілення ідеї засновників UFW щодо започаткування кожним вітчизняним брендом лінійки функціонального одягу для ветеранів та ветеранок.
У рамках New Names відбулися покази молодих брендів – La Spilla, Shev Studios, Kate Brilliant, E17 та ATLAN.TYDA. У партнерстві з найбільшим fashion-ритейлером INTERTOP Ukraine було оголошено переможця The Culture of Design – проєкту, спрямованого на підтримку молодих українських дизайнерів. Переможницею стала Лілія Олійник – дизайнерка, яка вже заявила про себе в українській модній індустрії, здобувши Гран-прі 22-го Всеукраїнського конкурсу молодих дизайнерів «Погляд у майбутнє».
Ігри Нескорених - 2025: Для української збірної змагання стали історією успіху
У зимових видах спорту, які були вперше включені до програми Ігор, українці вибороли аж 16 медалей
Ігри Нескорених заснував у 2014 році британський принц Гаррі, і відтоді вони стали важливим майданчиком для підтримки ветеранів через спорт. Основна мета цих змагань – не медалі чи рекорди, а психологічна та фізична реабілітація учасників. Цьогорічний формат змагань містив зимові види спорту, що стало викликом для багатьох учасників. Проте це нововведення дало змогу ще більшій кількості ветеранів знайти себе у спорті та відчути силу підтримки світової спільноти.
Репортаж
Прифронтовий Оріхів та його люди
Звідси виїжджають і повертаються, але місто, яке ворог знищує від перших днів війни, живе далі
Прифронтовий Оріхів Запорізької області – наче важкий пацієнт, підключений до апарата штучного дихання: біля нього постійно має хтось чергувати. Скоро вже три роки, як російська армія намагається стерти місто зі землі й мапи, та воно живе. Принаймні ще має сили боротися. Читати далі
Одеса завжди була частиною європейського простору, до Катерини тут не «вовки вили» – науковиця
Одеський археологічний музей НАН України заснований 1825 року, і це – найстаріший археологічний музей нашої держави. До повномасштабної війни у його виставкових залах розміщувалося близько шести тисяч експонатів. Опісля Одеський археологічний зачинив двері для відвідувачів, «скарби» перемістили у фондосховище. Влітку 2024-го співробітники музею все ж вирішили поновити виставкову роботу і створили експозицію, присвячену острову Зміїний. На її відкритті був аншлаг. Науковці зрозуміли, що попит на відвідування музею нікуди не зник, та почали думати, як організовувати виставки, щоб експонати не постраждали від російських обстрілів. Вихід знайшовся доволі швидко – музейники взялися за створення віртуальних тематичних виставок. Про те, як у Одеському археологічному оцифровують експонати, – у репортажі Укрінформу.
Фактчеки
Росія продовжує «радянізацію» ТОТ України
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки продовжує збирати фейки та наративи пропаганди
Морпіхи Путіна гинуть під «прапором перемоги»
Окупанти відкрили в Маріуполі музей «великого упиря»
Хто стоїть за «дітьми Донбасу» у ФРН
Міноборони РФ викрило брехню Лаврова
Укрінформ ТБ
«Я втрачав свідомість просто в магазинах, на вулиці, за кермом», – «Дронго» про ПТСР і його наслідки
У черговій програмі нового проєкту Укрінформу «За спиною» – Дмитро Курилович на позивний «Дронго». У студії він поділився історією свого тяжкого шляху воїна, що розпочався у 19 років із прагнення помститися за втрату батька, а завершився боротьбою за збереження себе як людини — щоденним протистоянням ПТСР, адреналіновій залежності та болючим спогадам, які не дають спокою й позбавляють шансів повернутися до мирного життя. Дмитро «Дронго» Курилович за час війни пережив 20 контузій та більше десятка поранень. Нині проходить лікування та реабілітацію, але не полишає думки про повернення на фронт – до побратимів. Ведуча – Ольга Марченко, психологиня та громадська діячка.
Ветеран війни про айдарівців, психологічну реабілітацію, ветеранський бізнес і допомогу британців
Станіслав Дехтяр – ветеран 24-го окремого штурмового батальйону «Айдар» розповів про життя до і після поранення та ампутації, про психологічну реабілітацію, адаптацію цивільних до повернення воїнів, ветеранський бізнес, масштабний проєкт двох українців і двох британців для допомоги фронту. Про це і не тільки – у новій програмі проєкту Укрінформу «Нація Непереможних».
«Вибухові пастки російська армія робить усюди і протидіяти цьому складно», – Данило Покидін
Росіяни двічі зруйнували його дім. Лейтенант ДПСУ Данило Покидін, позивний «Пакет», народився і виріс на Луганщині. Ще в дитинстві він побачив, як російські окупанти поводяться на українській землі. Після закінчення школи обрав військову спеціальність, а у 2023 році вступив до лав Збройних сил України. У 22 роки став командиром підрозділу інженерного забезпечення. До його обов’язків входили розмінування територій, зведення фортифікаційних споруд та виконання інших завдань, важливих для безпеки на передовій. Під час одного з них Данило натрапив на вибухівку, яку росіяни заклали під тілом загиблого українського воїна. Він втратив око, проте не сили боротися далі. Про шлях військового, ризики, з якими щодня стикаються сапери, особливості фортифікаційних робіт та ситуацію в окупованих Донецькій і Луганській областях – у новому випуску проєкту «Командири нашої перемоги».
Новини:
Війна
Вашингтон у переговорах з Москвою заходить занадто далеко й занадто швидко – Пайфер
Україна розраховує на підтримку Китаю у Радбезі ООН – Сибіга
Сибіга: Зустрічі української делегації у Мюнхені переконують, що Україна не на самоті
Глава спецштабу щодо України при Міноборони ФРН: Спільно напрацьовуємо контрзаходи на фронті
Допомога Україні триватиме і до, і після припинення вогню – глава Міноборони Естонії
Волкер: Адміністрація Трампа збирає інформацію для мирного плану щодо України
Захід не надав Україні достатньо підтримки, але ще не пізно – Годжес
Європі досі не вистачає політичної волі допомогти Україні в повному обсязі - ексглава МЗС Литви
Снайдер: Ідея США говорити про Україну з Росією нагадує Мюнхен 1938 року
Гербст вважає малоймовірною зустріч Зеленського, Трампа та Путіна найближчим часом
Наступні місяці будуть вирішальними для війни й майбутнього України - міністр оборони Нідерландів
Політика
Вступ до ЄС: Стефанішина каже, що Україна готова до відкриття трьох переговорних кластерів
Політики в Канаді дуже відкриті до підтримки України - українсько-канадський волонтер
Снайдер попередив про небезпеку появи у Німеччині «партії міжнародного олігархічного фронту»
Суспільство
Українська діаспора в Канаді обурилася заявами Трампа щодо України
У Вашингтоні готують масштабний мітинг та марш на підтримку України
Замість медалей: у Міносвіти розповіли, як відзначатимуть успіхи школярів із 2025 року
До судів передали справи проти 19 коригувальників ворожого вогню на Херсонщині
У Каховській громаді в січні окупанти затримували близько 30 людей
Глава ДСНС розповів, скільки медичних розрахунків працюють у системі рятувальної служби
Туреччина допомогла відновити університет Шевченка після атаки РФ у жовтні 2022 року – ректор
У Нідерландах ультраправа Партія свободи більше не виключає виділення Україні додаткових коштів
Культура
Документальний серіал «Остання війна» має розвінчати міф про «велику російську культуру» - Барчук
Фінальний епізод серіалу «Остання війна» розповість, як українці створили Російську імперію
До зустрічі наступної п’ятниці!