Огляд «Війна в Україні за тиждень»
Пропонуємо до вашої уваги огляд основних подій, які стосуються воєнних дій в Україні, з 6 по 12 травня.
СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
Президент США Джо Байден 10 травня видав розпорядження про виділення Україні нового пакета оборонної допомоги на загальну суму до 400 млн доларів, який включатиме розширений перелік систем протиповітряної оборони, додаткові системи HIMARS, бронетехніку, протитанкові засоби, патрульні катери, а також інші озброєння.
Посли ЄС вже погодили проєкт двосторонньої безпекової угоди між Україною та Євросоюзом у продовження декларації G7 про «гарантії безпеки», її планують фіналізувати до кінця червня.
Велика Британія надсилає Україні найбільший в історії пакет військової допомоги. У рамках 500 млн фунтів стерлінгів на військові потреби країна надає: 4 млн набоїв, понад 1600 ракет та 400 транспортних засобів, серед яких 160 автомобілів типу «Хаскі».
Держдеп США схвалив терміновий продаж Україні трьох РСЗВ HIMARS за приблизно 30 млн доларів.
Постійні представники ЄС 8 травня погодили використання прибутків від заморожених російських активів на підтримку відновлення України та її військового захисту від агресії РФ.
Сполучені Штати запровадили пакет санкцій стосовно понад 280 фізичних та юридичних осіб, пов’язаних з Росією.
У Брюсселі 6 травня відбувся Форум оборонної промисловості ЄС-Україна. На ньому присутні понад 140 компаній з 25 країн-членів ЄС. Основні тези:
Для Євросоюзу важливо інтегрувати український ОПК з європейською оборонною промисловістю та налагодити виробництво військового обладнання безпосередньо в Україні.
Країни Євросоюзу могли б закуповувати озброєння для України в українських оборонних компаній та швидко передавати його для військової підтримки Києву.
Українська сторона розраховує знайти додаткове фінансування для забезпечення Сил оборони та долучити європейські кошти для розвитку оборонного виробництва в Україні. Вже дві перші країни – Данія та Канада – погодилися профінансувати виробництво в Україні.
ЄС відкриє у Києві офіс з інновацій наприкінці року, щоб сприяти зростанню українських стартапів та оборонних компаній.
Глава МЗС Італії Антоніо Таяні заявив, що зброя, яку Італія передає Україні для відсічі російським військам, має на меті застосування лише в межах країни.
Євросоюз чітко засудив антидемократичну природу президентських «виборів» у Росії, але не має єдиної позиції у невизнанні легітимності Путіна, хоча такі рішення ЄС раніше ухвалював щодо інших лідерів, зокрема диктаторів у Сирії, Венесуелі та Білорусі.
Литва готова направити свої війська для проведення навчань на території України, але офіційний Київ ще не скеровував відповідне прохання. Литва не збирається шукати чи депортувати українських чоловіків мобілізаційного віку, тому що це було б незаконно.
Президент Чехії Петр Павел розповів, що першу партію 180 тис. боєприпасів для артилерії, які партнери придбали для України в рамках ініційованого Прагою проєкту, ЗСУ отримають вже наступного місяця.
Фінляндія, Естонія, Литва, Латвія та Польща 10 травня підписали у Вільнюсі угоду про посилення контролю за дотриманням санкцій ЄС проти Росії. Найближчим часом до угоди має приєднатися ще більше країн.
Чехія передала перший тренажер винищувача F-16 в одну із бригад тактичної авіації, його основний модуль уже тестують та готують до експлуатації українські спеціалісти.
Канада виділяє 76 млн канадських доларів (55,7 млн доларів США) на ініціативу під керівництвом Німеччини, спрямовану на швидке постачання систем протиповітряної оборони в Україну для відбиття російських атак.
Латвія надаватиме Україні дрони й радіолокаційні системи власного виробництва.
БОЙОВІ ДІЇ
806 бойових зіткнень відбулося на фронті за тиждень з 6 по 12 травня за даними Генштабу.
6 травня у тимчасово окупованому Криму у бухті Вузька завдяки операції ГУР Міноборони Group знищено швидкісний катер російських загарбників новітнього проєкту «Мангуст», який оцінюється в 3 млн доларів.
6 травня головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вирішив посилити оборону на Покровському та Курахівському напрямках резервами.
У місті Часів Яр немає жодного бійця російської армії (станом на 7 травня).
Російські загарбники 10 травня спробували під прикриттям бронетехніки прорвати лінію оборони на Вовчанському напрямку – усі атаки відбиті, тривають бої різної інтенсивності. Для посилення оборони на цій ділянці фронту спрямовано резервні підрозділи.
Станом на 11 травня «Сіра зона» у Харківській області не розширюється, ЗСУ не дають росіянам просунутися вглиб області. Тривають оборонні бої у районі населених пунктів Липці та Вовчанськ. Широкомасштабного наступу ворога на півночі Харківщини немає, а спроба наступу російських військ в прикордонні Харківщині спрямована на відтягування Сил оборони з інших напрямків та є класичною ІПСО.
Станом на 12 травня обстановка, за даними Олександра Сирського, у Харківській області загострилася, наразі там тривають бої у прикордонних районах вздовж державного кордону з РФ.
ІНФОГРАФІКА. Зброя перемоги: патрульний катер Patrol 18 WP
Станом на 7 травня на Лиманському напрямку Сили оборони мають певні успіхи в районі Серебрянського лісництва, дещо вдалось покращити тактичні положення.
На даний час росіяни бояться перевантажувати Кримський міст, бо він може обвалитися. Ешелони з броньованою технікою там спостерігалися дуже давно.
Бої у районі Роботиного Запорізької області тривають, підтвердженої інформації про захоплення ворогом цього населеного пункту немає (станом на 8 травня).
Підрозділи Сил оборони 9 травня ліквідували частину штурмових груп ворога, яким вдалося прорватися на вогнетривкий завод у місті Красногорівка Донецької області. Решта окупантів опинилися в пастці, оскільки практично відрізані від постачання боєкомплектом і підтримки бронетехніки.
У квітні російські атаки на сході України збільшилися на 17% порівняно із березнем. Понад три чверті з них припали на ділянки фронту в районі Авдіївки, Часового Яру та Мар’їнки. На цьому напрямку Росія досягла лише незначних тактичних успіхів і майже напевно зазнала великих втрат.
ІНФОГРАФІКА. Зброя перемоги: ударні дрони Felon
У чеченських підрозділах, які воюють в Україні на боці РФ, на сьогодні служать близько 9 000 осіб.
ІНФОГРАФІКА. Зброя перемоги: протикорабельна крилата ракета «Довгий Нептун»
Станом на 10 травня окупанти не припиняють штурми біля Невського на Луганщині та у Серебрянському лісі, а також обстрілюють Макіївку з реактивної артилерії. Ворог намагається прорвати лінію оборони українських захисників у районі населених пунктів Терни та Невське, успіху не має.
ВІЙНА: ВТРАТИ ВОРОГА
Загальні бойові втрати російської армії в Україні з 6 по 12 травня 2024 року становлять:
8033 загарбники
79 ворожих танків
196 бойових броньованих машин
260 артилерійських систем
9 РСЗВ
7 засобів ППО
1 літак
274 БПЛА оперативно-тактичного рівня
47 крилатих ракет
1 корабль
493 одиниці автомобільної техніки й автоцистерн
40 одиниць спеціальної техніки РФ.
Близько половини із запущених по Україні Росією північнокорейських ракет KN-23 (Hwasong-11) вибухнули в повітрі.
Кіберфахівцям ГУР Міноборони України 7 травня вдалося вивести з ладу російські онлайн-сервіси компанії 1С.
Зранку 9 травня український далекобійний дрон, подолавши відстань у 1500 км уразив НПЗ «Газпром нафтохім Салават». Він влучив в установку каталітичного крекінгу нафти.
У ніч на 9 травня у Краснодарському краї безпілотники СБУ уразили дві перевалочні нафтобази – у селі Юрівка під Анапою Краснодарського краю РФ і Слов'янський нафтопереробний завод.
У ніч на 10 травня в Калузькій області Росії дрони ГУР атакували НПЗ «Перший завод», розташований приблизно за 300 кілометрів від українського кордону.
У ніч на суботу 11 травня безпілотники ГУР МОУ атакували Волгоградський НПЗ, який належить ПАТ «Лукойл-Волгограднєфтєпереробка», постраждали установки первинної переробки нафти АВТ-1 і АВТ-6 та димова труба печі П-1.
ГУР у ніч на 12 травня провело успішну спецоперацію на території Російської Федерації – уражено «Калуганєфтєпродукт», Новолипецький металургійний комбінат та Волгоградський нафтопереробний завод. На підприємстві виникла пожежа.
УКРАЇНА: ОБСТРІЛИ І НАСЛІДКИ
За минулий тиждень внаслідок обстрілів російськими окупантами Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Київської, Сумської, Харківської, Херсонської області 15 людей загинули, 60 отримали поранення, серед яких 8 дітей.
Російські загарбники від початку повномасштабного вторгнення станом на 9 травня вбили в Україні 546 дітей і ще 1330 дітям завдали поранень.
За даними Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, у квітні внаслідок бойових дій загинули щонайменше 129 мирних жителів, ще 574 були поранені.
***
Наслідки ракетної атаки по Україні 8 травня
Ворог завдав удару по об'єктах енергетичної інфраструктури у Вінницькій, Запорізькій, Івано-Франківській, Кіровоградській, Полтавській областях. Пошкоджено обладнання на одному з об'єктів Укренерго в центральному регіоні.
Орієнтовна сума збитків довкіллю у чотирьох областях України від збройної атаки Росії 8 травня становить понад 325 млн грн.
Київщина
падіння уламків зафіксовано в чотирьох районах області.
2 людини постраждали
Львівщина
атаковано «Кинджалами» два обʼєкти критичної енергетичної інфраструктури у Львівській області.
Кіровоградщина
пошкоджено об’єкт критичної інфраструктури
зруйновано 13 житлових будинків та десятків гаражів
Запоріжжя
поцілили по об’єктах критичної та цивільної інфраструктури, пошкоджено 15 житлових будинків та 6 нежитлових; 3 заклади освіти; заклад охорони здоровʼя, пожежна частина.
***
Україна поінформувала Організацію із заборони хімзброї про системні порушення Росії та використання боєприпасів, споряджених токсичними хімічними речовинами, проти українських військовослужбовців. Водночас ОЗХЗ заявила, що наявна у розпорядженні організації інформація про можливе застосування отруйних речовин в Україні є недостатньо обґрунтованою.
Урядові та неурядові оператори протимінної діяльності з початку року обстежили понад 115 тис. га земель сільгосппризначення, з яких повернули в господарську експлуатацію 108 тис. га.
ВІДЕОСЮЖЕТИ
МИХАЙЛО САМУСЬ, директор New Geopolitics Research Network: ЧОМУ СВІТОВИЙ ВПК ТАКИЙ, ЯКИЙ Є
ВОЛОДИМИР ГОРБАЧ, виконавчий директор інституту трансформації Північної Євразії: ІНАВГУРАЦІЯ ТА ЯДЕРНІ ПОГРОЗИ
ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН, військовий експерт, майор запасу ЗСУ: ТРАВНЕВИЙ НАСТУП ВОРОГА ПОЧАВСЯ?
ЧЕРГА ПІД ОДНИМ ІЗ із ТЦК У КИЄВІ
ФОТО
Ветеран Сергій Храпко здійснив піший марафон на підтримку пораненого побратима
Алея героїв у Корсуні-Шевченківському
У Дніпрі відбулося спецпогашення марки «Русскій воєнний флот – до дна!»
Наслідки російського обстрілу Харкова
Прощання з військовим Іваном Будником в Ірпені
ПОЛІТИЧНІ РІШЕННЯ
Президент Володимир Зеленський підписав закони про продовження в Україні воєнного стану та загальної мобілізації ще на 90 днів;
обговорив з прем’єр-міністеркою Естонії Каєю Каллас фіналізацію двосторонньої безпекової угоди в межах Вільнюської декларації G7, ситуацію на полі бою та нагальну потребу України в засобах ППО;
звільнив ексголовнокомандувача Збройних сил України генерала Валерія Залужного з військової служби і підписав указ про призначення Залужного Надзвичайним і Повноважним Послом України у Сполученому Королівстві Великої Британії і Північної Ірландії;
Звільнив Сергія Лупанчука з посади командувача Сил спеціальних операцій Збройних сил України і призначив на цю посаду Олександра Трепака; призначив Дмитра Герегу на посаду командувача Сил підтримки Збройних сил України;
***
Візити до України
Віцепрем’єр-міністр – міністр цифровізації Польщі Кшиштоф Гавковський відвідав з візитом Україну, де говорив про допомогу Києву у сфері кіберзахисту та систем зв’язку, Польща продовжить абонплату терміналів Starlink для України.
Президентка Європарламенту Роберта Мецола завітала до Києва. Зеленський і Мецола взяли участь у Другому Міжнародному саміті міст і регіонів, що проходив у Києві.
Головне з спільної пресконференції:
Сили оборони зупинять наступальні дії російських окупантів після надходження в Україну нових партій озброєння, зокрема, із ухваленого США військового пакета – Зеленський.
Україна наближається до членства в Європейському Союзі. Шлях буде складним, але нашу обіцянку буде виконано. Європейський парламент усебічно підтримуватиме Україну на всіх етапах її шляху до членства в ЄС – Мецола.
Президент Зеленський нагородив президентку Європейського парламенту орденом «За заслуги» І ступеня під час спільної пресконференції
Під час Саміту миру у Швейцарії країни-учасниці розглянуть можливість повернення полонених у форматі «всіх на всіх», цивільних українців, яких незаконно утримує Росія, а також питання ядерної і продовольчої безпеки – Зеленський.
Президентка Європейського парламенту Роберта Мецола дала інтерв’ю Укрінформу, з яким можна ознайомитися на сайті агентства.
***
Кабінет міністрів
затвердив порядок прийняття, утримання, обслуговування та ведення обліку фортифікаційних споруд;
продовжив на місяць термін всіх чинних бронювань від мобілізації;
затвердив порядок утримання в належному стані та охорони Національного військового меморіального кладовища;
створив Штаб підготовки до наступного опалювального сезону, що координуватиме роботи з подолання наслідків російського енергетичного терору;
виділив 7,168 млрд гривень на відбудову енергосистеми;
виділив Мінреінтеграції та центральним органам влади 71 млн гривень на компенсацію витрат за розміщення в січні внутрішньо переміщених осіб;
виділив ГУР Міноборони 749,7 млн гривень із резервного фонду держбюджету.
***
МЗС 6 травня у своїй заяві повідомило, що Україна не бачить правових підстав для визнання Путіна демократично обраним і легітимним президентом РФ і закликає світ не визнавати результати російських псевдовиборів.
СБУ 7 травня заявила про зрив планів ФСБ РФ із ліквідації президента України та інших представників вищого військово-політичного керівництва держави. Затримали двох полковників Управління держохорони.
Міністр юстиції України Денис Малюська заявив, що немає сенсу звертатися до Конституційного Суду щодо легітимності Президента. Президент Зеленський не втратить свою легітимність після закінчення його п’ятирічного строку повноважень 21 травня, його повноваження триватимуть до обрання наступного глави держави.
Співробітники СБУ запобігли терактам, які російське ГРУ планувало на 9 травня в Києві. Зібрано доказову базу, яка беззаперечно підтверджує російський слід.
ПУБЛІКАЦІЇ ТА ІНТЕРВ’Ю
Наталія Калмикова, заступниця міністра оборони України: Доплата 70 тис. грн військовим на передовій – це не заміна 100 тисяч «бойових», а додаткова виплата.
Зброя і штучний інтелект: у світі занепокоєні збереженням людського контролю.
РЕПОРТАЖ. Три могили для одного сина.
9 Травня – символ перемоги для ворога? То для нас – це інша дата!
«Завдання всіх волонтерських фондів зробити так, щоб в нас не було потреби після Перемоги».
Енергетичний терор ворога і наша відповідь на нього: факти, прогнози, перспективи
Пам’ять про війну може перетворитися на пародію, замість застереження – Майоров
Математика FPV-дронів: 105 кг провіанту бійцям та 8 бойових уражень за день
Роберта Мецола, президентка Європейського парламенту: Конструктивна проєвропейська більшість в ЄП і після виборів допомагатиме Україні
Півтори тисячі джипів для ЗСУ від однієї київської СТО
САМОХВАЛОВ ЗАПИТУЄ/ Ця війна обов’язково перейде на територію Росії, як би того не хотів Путін – В’ятрович
Ярослав Гузи, посол Польщі в Україні: Єдиний спосіб досягти миру – не допустити вакууму безпеки, тому важливе членство в НАТО і ЄС
Анатолій Куцевол, посол України в Латвії: Латвія на максимальний відсоток підтримує Україну в усіх її починаннях.
День матері. «Якщо я жива, то це для чогось потрібно»
З повною версію огляду можна ознайомитися за лінком.