Огляд «Війна в Україні за тиждень»
Пропонуємо до вашої уваги огляд основних подій, які стосуються воєнних дій в Україні, з 31 грудня по 05 січня
БОЙОВІ ДІЇ
Упродовж 2024 року Сили оборони України зменшили чисельність армії РФ на 430 790 військових. Умовно, це чисельність майже 36 мотострілецьких дивізій сухопутних військ російської армії. Воїни ЗСУ знищили та підбили 3 689 російських танків, 8 956 бойових броньованих машин, 13 050 одиниць артилерійських засобів РФ, 313 одиниць реактивних систем залпового вогню росіян та 407 засобів протиповітряної оборони.
У 2024 році російські окупанти на війні з Україною захопили 4 168 кв. км, серед яких переважно поля і невеликі населені пункти в Україні та Курській області РФ, втративши при цьому понад 420 тис. своїх військових.
На трасі Василівка-Токмак воїни розрахунку FPV підрозділу активних дій ГУР МО України «Кракен» ліквідували начальника штабу батальйону «Шторм.Осетія» (штурмовий підрозділ в складі 429 мотострілецького полку ЗС РФ) Сергія «Кама» Мельникова та його водія.
02 січня
Окупанти не дійшли до межі міста Покровськ, але намагаються його охопити. Міських боїв немає. Місто достатньо велике й укріплене, тому війська РФ не йдуть у лобовий штурм. Водночас противник зав'яз у міських боях на низці інших напрямків, зокрема у Часовому Ярі та Кураховому.
Ситуація в Часовому Ярі залишається стабільною, ворог намагається перейти канал Сіверський Донецьк-Донбас і знизив інтенсивність спроб захопити комбінат вогнетривких матеріалів.
Ворог продовжує наступальні дії у напрямку траси Курахове-Запоріжжя. Ситуація складна.
03 січня
Покровський напрямок є точкою зосередження головних зусиль противника, а також ключовою лінією оборони для українських захисників.
Загарбники двічі намагалися штурмувати наші позиції в Білогорівці на Луганщині, проте вкотре зазнали невдачі.
04 січня
Бійці 37 бригади морської піхоти відбили чергову спробу прориву ворога на Курахівському напрямку. Штурм закінчився для росіян втратою до двох відділень піхоти та трьох одиниць броньованої техніки.
Російські окупанти знищили деякі позиції Сил оборони на сході України: йдеться про позиції у районі Часового Яру та Торецька Донецької області. Українські захисники вживають заходи для недопущення погіршення тактичного положення на вказаних напрямках.
Бійці 41-ої окремої механізованої бригади Збройних сил України знищили штурмову броньовану групу з десантом російських військових на території Курської області РФ.
3 і 4 січня в районі села Махновка Курської області російські окупанти втратили до батальйону піхоти північнокорейських солдатів і російських десантників.
05 січня
У Торецьку тривають запеклі бої, а лінія фронту розділила місто навпіл. Ворог використовує тактику «випаленої землі», намагаючись знищити міську інфраструктуру та позиції українських військових.
05 січня у Курській області Сили оборони атакували ворога з кількох напрямків. ЗСУ начебто вже взяли під контроль щонайменше два села – Новосотницьке та Бердин. Окрім району Суджі, ЗСУ ведуть наступ на різних ділянках фронту на території РФ, зокрема і в районі селища Тьоткіне та з території України в напрямку райцентру Глухове. Відволікаючий контрудар путінських вояк в бік підконтрольної Силам оборони Малої Локні наші захисники відбили.
Україна отримала від росіян запити про 50 тисяч зниклих безвісти загарбників. Загальна чисельність російських військових, які здалися у полон у рамках проєкту «Хочу жить», становить майже батальйон.
***
Атаки по Росії
ГУР оновило рекорд – ракетні «Магури» у Чорному морі 31 грудня 2024 року знищили два російські гелікоптери Мі-8. За попередньою інформацією, екіпажі вказаних ворожих бортів також ліквідовані. Ще один російський вертоліт зазнав вогневого ураження, але зміг приземлитись – ГУР МОУ.
ЗСУ 2 січня здійснили високоточний удар по командному пункту ворога у населеному пункті Мар’їне Курської області – Генштаб ЗСУ.
Сили оборони завдали ракетного удару по російських військових у селі Іванівське на Курщині. Є значні втрати серед севастопольської 810 бригади морської піхоти Чорноморського флоту Росії.
У Ленінградській області в ніч на 4 січня невідомі безпілотники атакували найбільший у Росії морський торгівельний порт Усть-Луга, який відіграє ключову роль для Росії в умовах війни проти України та загальної геополітичної напруженості – Андрій Коваленко, керівник Центру протидії дезінформації при РНБО.
Кіберфахівці Головного управління розвідки здійснили чергову кібератаку на інфраструктурні сервіси держави-агресора. Цього разу під удар потрапило ТОВ «РегіонТрансСервіс» – провідна сервісна компанія, яка забезпечує діяльність окупаційної армії РФ. Виведено з ладу всі сервери – Укрінформу повідомило джерело у розвідці.
У Росії після атаки безпілотників повідомили про пожежу на нафтобазі у Смоленській області та закриття аеропорту «Владикавказ».
Українські партизани в Московській області на станції Дмитров і в депо Лобня завдали безповоротної шкоди двом локомотивам росіян, які мали бути відправлені на тимчасово окуповані території України.
З 30 грудня по 1 січня 2025 року фахівці ГУР Міноборони здійснили кібератаку на ресурси нафтової компанії «Лукойл», яка бере участь у забезпеченні російських військ. Унаслідок кібератаки зазнали ураження цифрові ресурси компанії, у зв'язку з чим її клієнти не мали можливості оплачувати на АЗС через мобільний застосунок.
ДОПОМОГА: СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
Наступне засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі «Рамштайн» відбудеться у Німеччині 7 січня під головуванням міністра оборони США Ллойда Остіна.
Україна отримає від Франції перші 3 винищувачі Mirage 2000-5F вже у січні. Загалом Україна може отримати близько 10 винищувачів Mirage.
Польща 1 січня прийняла від Угорщини головування в Раді ЄС, ключовим пріоритетом якого визначила посилення безпеки Європи в усіх вимірах.
«Трійка ОБСЄ», до якої належить чинне, колишнє та майбутнє головування в цій організації – Мальта, Північна Македонія та Фінляндія – закликали РФ негайно і беззастережно вивести війська з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів, включаючи Крим.
Президент США Джо Байден оголосив про виділення майже 2,5 мільйонів доларів на безпекову допомогу Україні. Сполучені Штати передають, зокрема, ракети HIMARS, боєприпаси для ППО, системи протидії безпілотникам, артилерійські снаряди, протитанкові системи.
США нададуть Україні 15 млрд доларів, що забезпечені майбутніми доходами від заморожених російських активів.
Уряд Сполучених Штатів оголосив про виділення Україні $3,4 мільярда прямої бюджетної підтримки.
Росія серйозно розглядала застосування ядерної зброї в Україні, але Китай відмовив її від цього, розповів держсекретар США Ентоні Блінкен.
Дональд Трамп пом'якшив свою риторику щодо ключових передвиборчих обіцянок після перемоги на виборах. Обраний президент визнав складність швидкого завершення війни в Україні.
Німецький гігант оборонної промисловості Rheinmetall та дві литовські державні компанії підписали угоду про створення спільного підприємства, яка реалізовуватиме проєкт заводу з виробництва 155-міліметрових артилерійських боєприпасів у литовському місті Байсогалі.
Угорщина втратила право на отримання допомоги Євросоюзу на суму 1,04 млрд євро через порушення верховенства права та непроведення реформ.
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо сказав, що припинення транзиту російського газу через Україну матиме серйозні наслідки для членів Європейського Союзу, але не для Росії. Оператор електромереж Словаччини SEPS запевнив, що попри погрози Фіцо, експорт електроенергії в Україну не буде зупинено – DW.
Увечері 3 січня біля будівлі уряду в столиці Словаччини Братиславі тисячі людей протестували проти проросійської політики прем’єр-міністра Роберта Фіцо і висловлювали підтримку Україні.
Польща розгорнула виробництво безпілотників для України на своїй території. Триває співробітництво між країнами у сфері виробництва зброї та боєприпасів.
ВТРАТИ ВОРОГА
УКРАЇНА: ВТРАТИ
З вересня по листопад 2024 року внаслідок російських атак зафіксовано 574 загиблих і 3 082 поранених серед цивільного населення в Україні.
В Україні на війні проти Росії загинув фінський боєць-доброволець Алексі Лісандер. Вічна пам'ять Герою.
На російсько-українській війні загинув музичний редактор кулінарного шоу «МастерШеф» та низки інших проєктів Антон Вовк. Вічна пам'ять Герою.
70 захисників ЧАЕС досі залишаються в полоні росіян.
Унаслідок російських обстрілів цивільної інфраструктури в Україні пошкоджено 1222 дитячих садочки, 121 – повністю зруйнований.
У Харкові за 2024 рік зафіксували 318 російських обстрілів, загинули 94 людини, понад 1100 зазнали поранень.
У Київській області від початку повномасштабної війни 4791 людина вважається безвісти зниклою. Поліція Київської області, починаючи з 24 лютого 2022 року, зареєструвала понад 28,6 тис. кримінальних правопорушень, пов’язаних з воєнними злочинами, з них торік було зафіксовано 851 таке порушення.
ВІДЕОСЮЖЕТИ
Китайські виробники знову заговорили про обмеження продажів у США та Європі ключових компонентів, що використовуються для створення безпілотних літальних апаратів, на які покладаються і виробники в Україні.
ФОТО
Робота мінометного розрахунку спецпідрозділу поліції "Хижак" під Торецьком.
ПОЛІТИЧНІ РІШЕННЯ
Україна 1 січня в інтересах національної безпеки зупинила транспортування російського природного газу своєю територією. Україна в установленому порядку проінформувала про це міжнародних партнерів. У Єврокомісії повідомили, що Європейський Союз готував свою енергоінфраструктуру до припинення транзиту російського газу і це не вплине на енергетичну безпеку ЄС.
Україна стала 125-ю державою-учасницею Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС) та від 1 січня 2025 року отримує такі ж права, як інші держави, тобто стає повноцінним членом МКС, зокрема, може брати участь у виборах, пропонувати поправки тощо.
Між Україною і Росією відбувся черговий обмін полоненими – 30 грудня додому повернулись 187 українських військових, зокрема «азовців», та двоє цивільних.У 2024 році загалом з російського полону вдалось повернути 1358 полонених.
УКРАЇНСЬКИЙ ТИЛ
Президент Зеленський
підписав закон, що передбачає ліквідацію МСЕК;
призначив на посаду військового омбудсмана правозахисницю Ольгу Решетилову;
підписав закон щодо продовження пільг на ввезення комплектуючих для виробництва безпілотників, боєприпасів, снарядів та іншого оборонного обладнання;
підписав закон який передбачає підтримку благодійників та волонтерських організацій;
Звільнив голів Київської і Полтавської обласних державних адміністрацій;
Призначив Андрія Тупікова начальником Департаменту контррозвідки Служби безпеки України;
підписав указ, за яким солдати, сержанти та старшини з управлінським досвідом і вищою освітою можуть отримувати офіцерські звання та призначатися на керівні посади в Збройних силах України;
підписав закон, що надає право військовослужбовцям звільнятися зі служби під час воєнного стану у разі загибелі або зникнення безвісти їхніх неповнорідних брата чи сестри.
***
Кабінет міністрів
ухвалив рішення про внесення змін до правил перетину державного кордону чоловіками віком від 18 до 25 років під час дії воєнного стану.
Міноборони
Головна інспекція Міноборони України проведе комплексний аналіз Командування Сухопутних військ ЗСУ для запровадження реформи у системі управління та кадрової політики в КСВ.
В Україні замість МСЕКів працюють понад тисяча експертних команд, яких працюють понад 4,5 тисячі лікарів. Медико-соціальні комісії передадуть незавершені справи зі встановлення інвалідності експертним комісіям у лікарнях.
Українські захисники, які зазнали травм під час військової служби, отримуватимуть «Пакунки пораненого». Ініціатива запрацює з 2025 року. Наразі не відомо, що увійде до набору та яким буде порядок отримання «пакунка пораненого».
У Міноборони затвердили антикорупційну програму на 2025-2026 роки. Передбачено системні зміни у ключових сферах діяльності відомства, що ґрунтуються на культурі доброчесності та відповідальності серед військових посадовців і держслужбовців.
З повною версію військового огляду за тиждень можна ознайомитися за лінком.
Також пропонуємо до вашої уваги ранковий випуск новин. Підписуйтесь на безкоштовну щоденну розсилку