ВІДБУДОВА УКРАЇНИ 2024
Як на Ізюмщині обробляють землю попри смертельну небезпеку. Як залучити діаспору до відновлення: репортаж з Берліну. Сонячна електростанція на даху ліцею в Ірпені.
РЕПОРТАЖ УКРІНФОРМУ
Посівна: там, де проходив «нуль»
Вірнопілля – село на понівеченій росіянами Ізюмщині. У 2022-му тут точилися важкі бої. Населений пункт майже зруйновано, сільськогосподарські землі вважаються потенційно замінованими. Попри смертельну небезпеку люди виїздять у поля – бо треба.
Як очищають угіддя від залишків боєприпасів та мін і що сіють цього року, кореспондентам Укрінформу показав і розповів власник місцевого підприємства “Старт” Рамзан Алієв.
Вже тричі техніка на його полях підривалася – на щастя, без постраждалих. Один із тракторів – новенький – надав фонд американського бізнесмена та благодійника Говарда Баффета.
Кататися у ковші – значить дивитися, що у трактора попереду, вишукувати очима небезпечні предмети. Смуга за смугою чоловіки їдуть полем. Коли аграрії виявляють міни, викликають ДСНС. Уламки, залишки боєприпасів – на свій страх і ризик – стягують з полів. Алієв придбав два металошукачі, якими постійно користуються. Та, звісно, це не панацея.
Понад 570 тис. га сільськогосподарських земель потребують розмінування. За час повномасштабного вторгнення 28 механізаторів під час польових робіт підірвалися на вибухонебезпечних предметах, із них четверо – загинули, 22 – дістали поранення. Збитки, завдані російською агресією сільськогосподарським підприємствам і землям області, за попередніми оцінками, становлять 18,1 млрд грн.
ЛЮДСЬКИЙ КАПІТАЛ
Як залучити глобальну українську спільноту до відновлення України
Для початку активної відбудови вже сьогодні нашій державі бракує 5,4 млн осіб. До цього процесу мають активно долучитися не лише наші західні партнери, які збирають гроші та ламають голову над тим, як ліпше використати для цього вже заморожені російські фінанси, а й українці за кордоном.
Українська діаспора була завжди чимала та дуже потужна, однак після початку повномасштабного вторгнення Росії за кордоном опинилися мільйони українців. Лише в Європі – щонайменше 4,2 млн (за даними Агентства ЄС з питань притулку, на осінь 2023 року), чверть із них – у Німеччині. Отже, не випадково, що конференція «Діаспора та глобальна українська спільнота – сильні партнерки у відновленні України» відбулася наприкінці минулого тижня саме в Берліні.
Дискутували не просто так: усі висновки та рекомендації будуть ретельно зібрані в так званий Policy Paper, аналітичну записку, яку буде представлено до Ukraine Recovery conference – великої Конференції з відбудови України в Берліні 11–12 червня.
ЕНЕРГОНЕЗАЛЕЖНІ
Сонячна станція на даху Ірпінського ліцею – чому це не тільки про енергоефективність
В Ірпені на Київщині урочисто презентували результати принципово нової відбудови місцевих навчальних закладів, що постраждали на початку широкомасштабного вторгнення два роки тому. Тут на даху відновленого Ірпінського ліцею №1 встановили сонячну електростанцію із системою зберігання енергії, яка дозволить скоротити щорічне споживання електроенергії в закладі на 30-40%, а в разі блекаутів – підтримувати живлення та продовжувати роботу школи.
Проєкт реалізували завдяки міжнародним партнерам, зокрема важливий внесок здійснила німецька сонячна асоціація BSW Solar. За їхньої допомоги Ірпінський ліцей №1 тепер може обслуговувати громаду навіть у разі блекауту. І це наочний приклад того, як місцеві громади можуть співпрацювати з благодійниками, дотримуючись у ході відбудови принципу “краще, ніж було”.
ВІДБУДОВАНЕ ЖИТЛО
У запорізькому будинку, в який влучила ракета, частково завершили кладку стін
У будинку по вул. Незалежної України, 67, завершили цегляну кладку стін на першому, другому і третьому поверхах, розпочали роботи на четвертому поверсі. Змонтували плити перекриття, сходові марші.
Крім того, будівельники влаштували монолітний пояс з першого по третій поверх зруйнованої частини 2-го, 3-го, 4-го під’їздів.
Про це кореспонденту Укрінформу повідомили в Службі відновлення та розвитку інфраструктури у Запорізькій області.
Харків є лідером за кількістю заяв за програмою єВідновлення
Харків на сьогодні є сумним лідером за кількістю заяв, поданих за програмою єВідновлення на відшкодування збитків, яких завдали росіяни житлу (37%), поінформувала голова Комітету ВР із питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.
Якщо в особи було зруйновано житло в одному місті, то витрачати держкошти на придбання нового вона можна у будь-якому іншому населеному пункті у будь-якому регіоні.
«Але програма єВідновлення працює для тих, хто всю інформацію вніс до Держреєстру речових прав. Для всіх українців потрібно взяти правовстановлюючі документи, піти до нотаріуса, ЦНАПу, держреєстратора і обов’язково щоб дані були внесені до Держрєстру речових прав».
За програмою єВідновлення погодили виплати для понад 65 тис. українців
Виплати компенсацій за пошкоджене та знищене житло за програмою "єВідновлення" погоджено для понад 65 тис. українців, з них майже 13 тис. подали заяви на отримання житлових сертифікатів.
Ще майже 13 тис. українців подали заяви на отримання житлових сертифікатів за повністю знищене житло загальною сумою на 10,1 млрд грн. Вже 2 402 заявники успішно реалізували житлові сертифікати, придбавши нове житло замість знищеного.
Опендатабот запускає сервіс для перевірки забудовників
Новий сервіс стане в пригоді покупцям житла, які зможуть контролювати надійність забудовника, а також журналістам-розслідувачам та громадським активістам, які зможуть стежити за належним містобудуванням і вчасно виявляти правопорушення.
Для аналізу братимуть відкриті дані з Реєстру будівельної діяльності, Єдиного державного реєстру судових рішень, Державного земельного кадастру, Єдиного державного реєстру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
ФОТОРЕПОРТАЖ
Учасниці Євробачення від України розпочали благодійну кампанію «Мій голос відбудовує»
Цьогорічні учасниці Євробачення від України – alyona alyona та Jerry Heil разом з Ощадбанком, Visa та UNITED24 розпочали кампанію «Мій голос відбудовує», метою якої є збір коштів для відновлення Великокостромської гімназії, що на Дніпропетровщині.
Стежте за новинами про відбудову – підпишіться на нашу щотижневу розсилку. Щопонеділка ви будете отримувати усі головні тексти, фото та відео про відновлення України. Якщо вам сподобалося, порекомендуйте нас друзям, щоб спільнота зацікавлених людей зростала.
Наступний лист з новинами відбудови України очікуйте 7 травня.