Огляд «Війна в Україні за тиждень»
Пропонуємо до вашої уваги огляд основних подій, які стосуються воєнних дій в Україні, з 23 серпня по 1 вересня.
НАШІ ЗДОБУТКИ
Україна успішно випробувала першу власну балістичну ракету
"Було випробування - позитивне - першої балістичної української ракети. Я з цим вітаю наш оборонно-промисловий комплекс", - сказав він, додавши, що "деталями про цю ракету поділитися не можу", - Володимир Зеленський.
Українська ракета-дрон «Паляниця», про застосування якої 24 серпня оголосив глава держави, коштує менше 1 мільйона доларів. Цю інформацію надав міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.
Очільник Мінцифри наголосив, що український приватний бізнес “дуже швидко продукує ідеї” та наразі є основним постачальником дронів для ЗСУ, в тому числі водних. “Україна матиме усі типи ракет. Якщо у нас буде таке власне озброєння, ми почуватимемося більш упевненими й незалежними”, - зазначив міністр.
СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
Учасники надзвичайної Ради Україна-НАТО після ще однієї хвилі російських масованих обстрілів підтвердили 28 серпня непохитну підтримку та солідарність союзників по Альянсу з Україною.
Про зняття обмежень на застосування зброї партнерами:
Міністри оборони країн-членів ЄС дійшли згоди, що зняття обмежень на використання наданої Україні зброї для ударів по військових об'єктах на території РФ має вирішуватися на двосторонній основі між Україною і державою-постачальником.
Нідерланди не обмежують застосування переданих Україні винищувачів F-16 і передають Україні 28 бронетранспортерів-амфібій.
Міноборони Швеції: Україна має право захищатися як на своїй території, так і за її межами.
Глава МЗС Латвії: Самооборона України, згідно з положеннями ООН, включає право Києва завдавати ударів по військових обʼєктах на території Росії, тому українська операція у Курській області є елементом самозахисту.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг вважає, що операція ЗСУ у Курській області відповідає праву на самооборону.
У Міноборони Польщі заявили, що не збиватимуть російські ракети та дрони над Україною.
Армія США уклала контракт на виробництво ракет Javelin на суму 1,3 мільярда доларів, понад 4000 ракет з цього контракту будуть передані Україні для поповнення запасів.
Американський завод збільшив на 50% виробництво снарядів для України і планує ввести в експлуатацію додаткові потужності.
Литва передала Україні новий пакет військової допомоги. До України доставлені навантажувачі, системи протидії безпілотникам, розкладні ліжка та інша важлива допомога.
Україна передала США список цілей у Росії для ураження ATACMS.
БОЙОВІ ДІЇ
1233 бойових зіткнень зафіксовано на фронті за тиждень з 26 серпня по 1 вересня за даними Генштабу.
Президент Володимир Зеленський заявив, що найбільше штурмів на фронті зараз відбувається на Покровському напрямку, непросто також на Краматорському, Торецькому та Купʼянському напрямках.
"Ми обговорили також з головкомом деталі наших наступальних операцій – активні дії в Курській області. Ми продовжуємо поповнювати обмінний фонд для України та витискаємо війну на російську територію", - наголосив Зеленський.
Олександр Сирський: Сили оборони у ході створення в Курській області зони безпеки вже взяли під контроль 100 населених пунктів у регіоні та захопили в полон 594 російських військових (станом на 27 серпня).
30 серпня головнокомандувач ЗСУ генерал Олександр Сирський призначив тимчасово виконуючим обов’язки командувача Повітряних сил генерал-лейтенанта Анатолія Кривоножка.
Капітана 1-го рангу Романа Гладкого призначено начальником штабу командування Сил безпілотних систем.
ВІЙНА: ВТРАТИ ВОРОГА
Загальні бойові втрати російської армії в Україні за тиждень становлять:
8620 загарбників
45 танків
179 бойових броньованих машин
276 артилерійських систем
5 РСЗВ
4 засоби ППО
1 літак
412 БПЛА оперативно-тактичного рівня
113 крилатих ракет
406 одиниць автомобільної техніки й автоцистерн
63 одиниці спеціальної техніки РФ.
На Краматорському напрямку зенітники 28-ї окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу збили російський літак Су-25.
У результаті спільної операції ГУР разом із ССО Збройних Сил за допомогою ударних БПЛА українського виробництва було уражено нафтобазу ФДКУ «Атлас» управління Федеральної агенції держрезервів в районі н.п. Каменськ-Шахтинський Ростовської області РФ.
У Котельничі Кіровській області РФ (понад 1400 км від кордону з Україною) безпілотники успішно вразили резервуари на території комбінату «Зеніт» Росрезерву. Загорілися два резервуари з паливом та артилерійському складу угруповання російських військ «Запад» у Воронезькій області РФ.
01 вересня одразу дві електростанції у Росії – Каширська в Тверській області та Конаковська у Московській області – цієї ночі зазнали атак безпілотників. Виникли потужні пожежі. Напередодні уночі безпілотники атакували Москву та низку інших регіонів Росії, внаслідок чого виникла потужна пожежа на Московському НПЗ, якій надано максимальний номер складності. Також від атаки БПЛА відбивалися у Рязанській, Воронезькій та Тверській областях.
З березня по серпень відбулося щонайменше 35 атак на російські авіабази і 5 - на військові аеродроми тимчасово окупованого Криму. Більшість із них було завдано внаслідок операцій ГУР Міноборони.
Українські захисники за допомогою бойової системи DELTA знищили ворожу техніку загальною вартістю понад 15 млрд доларів (станом на 26 серпня).
Втрати російських загарбників в Україні за серпень становлять 36 810 військових, 193 танки, 557 бойових броньованих машин, 1517 артилерійських систем, 44 РСЗВ, 33 засоби ППО, 2065 одиниць автотехніки, 278 одиниць спецтехніки.
УКРАЇНА: ВТРАТИ
Володимир Зеленський: Росія за тиждень запустила по Україні понад 160 ракет, 780 КАБів і 400 дронів.
Внаслідок обстрілів російськими окупантами Донецької, Дніпропетровської, Житомирській, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської областей 46 людей загинули, 301 отримала поранення.
Білорусь уперше задіяла авіацію для збиття «Шахеда», який залетів на територію Єльського району Гомельської області Білорусі під час атаки Росії по Україні.
Зазнав авіакатастрофи винищувач F-16. Льотчик Олексій Месь загинув. Для зʼясування причин аварії призначена спеціальна комісія Міноборони. США долучились до розслідування причин катастрофи літака F-16.
На фронті загинули військовий та артист Дніпровського національного академічного українського музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка Андрій Касьянов, артист-вокаліст Київського академічного театру українського фольклору «Берегиня» Олександр Сердюк, активістка «Правого сектору» та військова 67-ї окремої механізованої бригади (67 ОМБр) Наталя Кузнєцова (Іранка), колишній член національної збірної команди України з боксу Денис Ящук, всесвітньовідомий спортсмен з Кам'янця-Подільського, кікбоксер Роман Головатюк.
У боях за Україну загинув доброволець із Грузії Віктор Кіпрітіді, який служив у «Грузинському легіоні».
Станом на 27 серпня щонайменше 20 добровольців з країн Балтії та Скандинавії загинули в Україні від початку повномасштабного вторгнення РФ.
ВІДЕОСЮЖЕТИ
Ворог має стратегічну ціль – повністю захопити Донбас. Найгарячіше зараз на Покровському напрямку, там росіяни просуваються щодня. Про оперативну ситуацію на сході – розповів Дмитро Жмайло, виконавчий директор Українського центру безпеки та співпраці.
Генеральний штаб ЗСУ підтвердив втрату літака F-16 та загибель пілота Олексія Меся під час наймасштабнішого обстрілу України 26 серпня. Про можливі причини авіакатастрофи та подібні втрати під час війни – Укрінформ розпитав генерал-лейтенанта у відставці, військового експерта Ігоря Романенка.
25 серпня МЗС України повідомило про накопичення армії білорусі поблизу українського кордону. Яка мета передислокації війська – “гра м’язів” чи реальна небезпека? Про це Укрінформ поспілкувався з військовим експертом Дмитром Снєгирьовим.
ФОТО
26 серпня 2024 року. Київ. Люди ховаються від російського ракетного обстрілу в метро. Фото: Олександр Кліменко
ПОЛІТИЧНІ РІШЕННЯ
Президент України Володимир Зеленський
утворив дві міські військові адміністрації у Запорізькій області.
звільнив Миколу Олещука з посади командувача Повітряних сил Збройних сил України.
Кабінет міністрів:
виділив 175,42 млн грн на будівництво та ремонт укриттів у трьох школах - це стало можливим завдяки підтримці Литви через платформу United24.
доповнив перелік медичних засобів, які ввозяться до України та використовуються для лікування травм, отриманих захисниками внаслідок бойових дій.
припинив дію угоди від 1998 року між Україною та Росією щодо організації лінії прямого засекреченого телефонного звʼязку між Києвом і Москвою.
Протягом липня 2024 року сума державного та гарантованого державою боргу України збільшилась у гривневому еквіваленті на 206,16 млрд грн, у доларовому еквіваленті – на 3,20 млрд дол. США.
У серпні 2024 року до бюджету України надійшло близько 8,4 млрд дол. США зовнішньої підтримки, з яких понад 5,5 млрд дол. становили гранти, а решту 2,9 млрд дол. – пільгове фінансування.
З повною версію військового огляду за тиждень можна ознайомитися за лінком.
Також пропонуємо до вашої уваги ранковий випуск новин. Підписуйтесь на безкоштовну щоденну розсилку