Огляд «Війна в Україні за тиждень»
Пропонуємо до вашої уваги огляд основних подій, які стосуються воєнних дій в Україні, з 14 по 20 жовтня
СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
Президент Зеленський взяв участь у засіданні Ради Україна – НАТО на рівні міністрів оборони у Брюсселі:
- Україна заслуговує на те, щоб стати 33-м членом Альянсу
- Україна не створює ядерну зброю, але прагне безпекових гарантій від НАТО - Зеленський
Головне - це запрошення України до НАТО, в жодному іншому випадку війна не закінчиться. Про це керівник Офісу Президента Андрій Єрмак заявив під час виступу у Європейському політичному центрі в Брюсселі. «Технічно Захід не є стороною, що воює. Але фактично він перебуває у стані війни. Саме тому перемога України – критична. Найкращий час завершити цю війну справедливим миром був у 2014-му. Другий найкращий час – зараз», – зазначив керівник ОП.
Пресконференція за підсумками участі Президента України в засіданні Європейської ради:
План перемоги з лідерами ЄС був обговорений на закритій зустрічі
Зеленський: Офіцери з Північної Кореї вже тренують російських солдатів на ТОТ України
Нагадаємо, до Плану перемоги входять п’ять пунктів: перший – геополітичний, другий і третій – військові, четвертий – економічний, п’ятий – безпековий. Керівники фракцій і груп Верховної Ради одностайно підтримали План.
Глави держав та урядів ЄС, які зустрілися у Брюсселі в форматі Європейської Ради, у прийнятому підсумковому документі засудили російську агресію проти України, підтвердили підтримку суверенітету та територіальної цілісності України, та наголосили, що Росія не має перемогти у своїй загарбницькій війні.
“Адміністрація президента США Джо Байдена вже не має принципових заперечень проти запрошення України вступити у НАТО й у випадку перемоги Камали Гарріс 5 листопада, ймовірно, могла б почати рух у цьому напрямку” – Le Monde.
Проведення зустрічі Контактної групи з питань оборони України на рівні глав держав та урядів відбудеться у листопаді у віртуальному режимі. США планують представити додаткові зобов’язання щодо безпеки нашої країни.
США оголосили про виділення нового пакету допомоги Україні у сфері безпеки на суму 425 мільйонів доларів, який включає засоби ППО, боєприпаси, військову техніку та інші озброєння.
Лідери країн ЄС підтримали виділення Україні кредиту у 35 мільярдів євро в рамках ініціативи G7 з надання Україні кредиту в обсязі 50 мільярдів доларів за рахунок надходжень від заморожених російських активів.
Україна і Греція підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки, що підтверджує готовність Греції і надалі забезпечувати найбільш нагальні оборонні потреби України.
Німеччина доставила в Україну черговий пакет військової техніки та матеріалів, серед яких засоби ППО, броньовані машини, боєприпаси та інше.
Нідерланди передадуть Україні розвідувальні дрони виробництва компанії DeltaQuad на загальну суму понад 42 мільйони євро.
Франція передасть Україні 12 додаткових колісних артилерійських систем Caesar за гроші із заморожених активів Російської Федерації.
Десятки австралійських танків Abrams будуть відправлені в Україну в рамках нового пакету військової допомоги від Австралії на суму 245 мільйонів доларів.
Перші французькі дрони-камікадзе надійдуть в Україну упродовж наступних кількох тижнів.
Мінфін США оголосив про введення санкцій проти мережі компаній з Китаю й Росії, причетних до розробки та виробництва далекобійних дронів «Гарпія», які РФ застосовує у війні проти України.
Уряд Великої Британії, запровадив обмежувальні заходи проти 18 російських нафтових танкерів та чотирьох СПГ-танкерів.
Міжнародний валютний фонд прийняв рішення виділити Україні черговий транш у розмірі $1,1 мільярда в рамках Програми розширеного фінансування (EFF).
Парламент Естонської Республіки (Riigikogu) схвалив Заяву про визнання депортації кримськотатарського народу радянським режимом у 1944 році – актом геноциду.
Україна і Фінляндія створили коаліцію цивільного захисту для розбудови системи сучасних укриттів.
БОЙОВІ ДІЇ
Глава розвідки України Буданов заявив, що близько 11 000 військових із Північної Кореї навчаються на сході Росії, щоб почати воювати проти України вже з листопада.
Спецпризначенці ГУР МОУ за підтримки побратимів зі ЗСУ 18 жовтня звільнили та зачистили від російських загарбників село Кругляківка Харківської області та його околиці. Операція з повернення контролю над важливим для оборони Куп’янська населеним пунктом тривала з 7 по 14 жовтня.
ЗСУ вдалося зупинити просування російських окупантів у районі міста Селидове Донецької області. Там оборону успішно тримає 15-та бригада Нацгвардії «Кара-Даг».
Вранці 18 жовтня росіяни знищили міст через річку Конка в Херсонській області. Це може бути пов'язано з ймовірним наступом українських сил на Херсонському напрямку.
Десантники 95 окремої десантно-штурмової Поліської бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ 20 жовтня знищили підрозділ російських морських піхотинців у Курській області.
На Куп'янському напрямку 20 жовтня бійці Національної гвардії України зупинили наступ росіян, які намагались захопити переправу через річку Оскіл і розрізати плацдарм Збройних сил України на лівому березі.
Окупанти контролюють східні та південно-східні райони Торецька, штурмують малими піхотними групами під прикриттям артилерії, мінометів, FPV-дронів, броньовану техніку на цьому напрямку поки що не використовують. Росіяни буквально випалюють Торецьк, ситуація складна. Станом на 17 жовтня РФ зібрала значне угруповання на Торецькому напрямку.
На Курахівському напрямку 17 жовтня десантники відбили масовану атаку російських окупантів, знищивши 33 одиниці бронетехніки ворога.
На Харківському напрямку оперативна обстановка залишається складною (15.10), протягом минулої доби відбулося два бойових зіткнення в районі Тихого. Втрати ворога за минулу добу склали 95 окупантів, з них безповоротні – 44, санітарні – 51.
На Запорізькому напрямку загарбники РФ штурмують у районах Левадного та Новодаріївки. Тут тривають активні бойові дії (станом на 16.10). Говорити, що щось захопили, просунулися чи їх відбили – не можна, тому що дуже висока динаміка.
Російські окупанти посилили свою присутність на Кінбурнській косі (16.10). Це саме той плацдарм, звідки зручно вести обстріли і Очакова, і прибережних територій, але здійснювати звідти якісь наступи, форсування, доволі проблематично.
17 жовтня росіяни намагалися прорвати оборону в районі Часового Яру. Тактика українських військових у тому, щоб перерізати ворожі логістичні шляхи та залишити ворога без поповнення.
***
Атаки по Росії
Головне управління розвідки Міністерства оборони України заявляє про знищення на військовому аеродромі «Орєнбурґ-2» військово-транспортного літака Ту-134, що належав до 117-го військово-транспортного авіаполку Збройних сил РФ.
У ніч проти 20 жовтня завдано вогневого ураження по інфраструктурі військового аеродрому «Липецьк-2» в Липецькій області РФ. Ціллю були склади боєкомплекту, місця зберігання паливно-мастильних матеріалів та авіаційної техніки. Відомо, що на аеродромі базуються літаки Су-34, Су-35 та МіГ-31 повітряно-космічних сил ворога. Також, Сили оборони України атакували федеральне казенне підприємство «Завод ім. Я.М. Свердлова» в місті Дзержинськ Нижньогородської області РФ. Тут виробляються хімічні речовини для артилерійських боєприпасів та фугасних авіабомб. За наявною інформацією на території заводу зберігалися керовані авіаційні бомби Відстань від українського кордону до заводу складає 900 км.
У ніч на 19 жовтня дрони атакували Брянськ. Ймовірно, поцілили у завод «Кремний ЭЛ». Продукцію «Кремній Ел» ворог використовує, крім іншого, у військовій промисловості, наприклад при створенні систем ППО «Панцир» і ракетних комплексів «Іскандер».
19 жовтня у двох північних районах російського Санкт-Петербурга приблизно у 300 будинках зникла електрика. До цього над містом помітили БПЛА, а місцеві жителі чули вибухи.
Фахівці ГУР МОУ 18 жовтня завдали кіберудару по IT-інфраструктурі національного оператора системи рухомого супутникового звʼязку «Морсвязьспутник». Також під удар потрапила транспортна-логістична компанія «Fesco», підприємства «Росморпорт» та «Росморречпорт».
ВТРАТИ ВОРОГА
УКРАЇНА: ВТРАТИ
Військові злочини
Українські правоохоронні органи мають інформацію про страту російськими окупантами щонайменше 102 українських військовополонених. Страти переважним чином відбувалися на полі бою.
18 жовтня стало відомо, що на Бахмутському напрямку російські загарбники розстріляли, імовірно, пораненого військовослужбовця ЗСУ, який потрапив до них у полон, правоохоронці почали розслідування.
В Україну за результатами репатріаційних заходів повернули тіла 501 полеглого оборонця.
Тіло журналістки Вікторії Рощиної, яка померла в російському полоні, не повернули в Україну в межах обміну, що відбувся 18 жовтня - Коордштаб.
ВІДЕОСЮЖЕТИ
Євгеній Громадський (позивний “Гром”), майор бригади НГУ, Герой України, нагороджений орденами “Золота Зірка, “За оборону Харкова” та орденом Івана Сірка ІІІ ступеня. Командував розвідувальним взводом «Бешкетники Сірка» в складі 92-ї окремої механізованої бригади. Під час інтерв’ю “Гром” розповів, від чого найчастіше гинуть новобранці, яка нині найбільша проблема в армії і людей яких професій не вистачає нині в його підрозділі.
ФОТО
14 жовтня 2024 року. Урочиста передача машини для розмінування, яку Укрпошта придбала за кошти з продажу благодійної марки “Пес Патрон”. Фото: Володимир Тарасов, Укрінформ
ПОЛІТИЧНІ РІШЕННЯ
З російського полону загалом повернули 3 767 українців та українок
Україні вдалося повернути з російського полону ще 95 військових, 20 з яких були засуджені у РФ до довічного ув'язнення за захист власної землі від агресора. Серед звільнених захисників України в межах обміну, що відбувся 18 жовтня - 34 військовослужбовців «Азову», які майже три місяці обороняли Маріуполь.
МКСК про звільнення Буткевича: журналісти лишаються ціллю для Росії. У Міністерстві культури та стратегічних комунікацій заявили, що журналісти лишаються ціллю для Російської Федерації.
Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук підписав закон щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану. Тепер документ має бути направлений на підпис Президенту України. Закон набуде чинності на наступний день після публікації.
Кабмін повернув до резервного фонду державного бюджету 923,98 тис. грн невикористаних коштів, які раніше були виділені на покриття витрат об'єктів державної, комунальної та приватної власності.
Кабінет міністрів вніс зміни до Порядку утилізації ракет, боєприпасів і вибухових речовин, дозволивши залучати мобільні комплекси з утилізації боєприпасів у визначених районах розмінування.
Міністерство оборони кодифікувало й допустило до постачання мультифункціональний дрон вітчизняного виробництва «Чаклун», який збудований за літаковою схемою і ефективно працює навіть за поганих погодних умов.
У МЗС України офіційно спростували інсинуації неназваних джерел у виданні BILD щодо нібито планів України з розробки зброї масового знищення.
З повною версію військового огляду за тиждень можна ознайомитися за лінком.
Також пропонуємо до вашої уваги ранковий випуск новин. Підписуйтесь на безкоштовну щоденну розсилку