Огляд «Війна в Україні за тиждень»
Пропонуємо до вашої уваги огляд основних подій, які стосуються воєнних дій в Україні, з 20 по 26 травня.
СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
США 24 травня оголосили новий пакет військової допомоги Україні на 275 млн доларів.
Велика Британія направила Україні пакет військової допомоги на суму 150 млн фунтів стерлінгів (понад 190 млн дол.) для посилення протиповітряної та морської оборони.
Десять українських військових пройшли навчання в Нідерландах з обслуговування винищувачів F-16. Перша група бойових пілотів з України завершила навчання на літаках F-16, які проходили на військовій базі в Арізоні США.
Німеччина передала Україні черговий великий пакет військової допомоги, до якого увійшли танки, машини та запчастини, боєприпаси тощо.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав союзників зняти обмеження на використання Україною зброї для завдання ударів по військових цілях на території Росії.
На 22-му засіданні «Рамштайну» 20 травня:
Ллойд Остін заявив, що країни формату «Рамштайн» загалом виділили 95 млрд доларів військової підтримки Україні.
Нідерланди прийняли рішення найближчим часом передати Україні бойові машини піхоти YPR-765.
Низка країн долучилася до ініціативи Німеччини стосовно посилення ППО України: Бельгія, Данія, Нідерланди, Норвегія, Канада – допомагати матеріально, США, Велика Британія, Франція, Іспанія, Румунія, Бельгія, Литва – матеріалами й ракетами.
Уряд Японії 24 травня вирішив запровадити санкції проти дев'яти організацій, що базуються в Росії, і громадянина РФ, а також дві кіпрські фірми, через які Москва закуповує зброю з Північної Кореї на тлі її триваючого вторгнення в Україну.
Південна Корея 24 травня запровадила санкції проти семи громадян КНДР та двох російських суден за участь у незаконній торгівлі зброєю та пальним з Росією та інші дії, що порушують санкції ООН.
Союзники по НАТО не повинні побоюватися, що відправлення інструкторів в Україну для навчання українських військових може втягнути Північноатлантичний альянс у війну з Росією.
У Польщі з технічної та юридичної точок зору розглядаються питання щодо можливого залучення систем ППО країни до збиття російських ракет поблизу кордонів країни, але жодних рішень з цього приводу не прийнято.
Рада міністрів ЄС ухвалила формальне рішення щодо використання прибутків від заморожених на території ЄС активів російського центробанку для допомоги Україні.
Федеральний уряд Австрії виділить 5 млн євро у Фонд енергетичної підтримки України з метою відновлення пошкодженої російськими ударами української енергетичної інфраструктури.
Заступник постпреда США при ООН Роберт Вуд заявив, що Росія не мала б можливості продовжувати свою війну в Україні без зовнішньої підтримки з боку КНДР, Ірану та Китаю.
Двопартійна група конгресменів, членів Постійного комітету Палати представників США з питань розвідки, закликала міністра оборони Ллойда Остіна дозволити Україні завдавати ударів американською зброєю по цілях на території РФ, а також посилити українські ВПС та ППО.
БОЙОВІ ДІЇ
819 бойових зіткнень відбулося на фронті за тиждень з 20 по 26 травня за даними Генштабу.
Сили протиповітряної оборони протягом знищили 81 із 82 російських ударних безпілотників типу Shahed-131/136.
Увечері 23 травня Сили оборони України завдали ударів по військових об'єктах Криму. Не менше 6 балістичних ракет MGM-140 ATACMS потрапили у вузол зв'язку радіолокаційних та протиповітряних сил армії Росії.
В ніч на 19 травня Сили оборони України уразили в Севастополі російський ракетний корабель «Циклон» проєкту 22800.
В ніч проти 21 травня морські дрони СБУ Sea Baby, які відтепер оснащені системами «Град», спільно з ВМС України ефективно відпрацювали з моря по позиціях росіян на Кінбурнській косі.
В Україну 24 травня доставлена ще одна німецька система ППО Iris-T.
Росія готується до спроби наступу за 90 кілометрів від Харкова на північний захід – біля нашого кордону збирається ще одне угруповання військ.
Ситуація на фронті
20 травня
На Харківському напрямку кількість боєзіткнень порівняно з минулою добою знизилась майже в два рази. Тривають бої біля Стариці та Вовчанська.
21 травня
На Харківщині ситуація динамічно змінюється, однак нашим Силам оборони вдалося стабілізувати ситуацію, зокрема, у Вовчанську.
На Харківському напрямку українські захисники контратакують та вживають заходів для посилення стійкості оборони.
Ворог активно атакує на чотирьох напрямках найбільше – на Покровському, Харківському, Сіверському та Краматорському напрямках.
22 травня
На Харківському напрямку від початку доби Сили оборони відбили дві атаки в напрямку Липців. Втрат позицій не допущено. На Куп’янському напрямку триває п’ять боєзіткнень в районах населених пунктів Синьківка, Берестове, Невське та Макіївка. Ситуація контрольована. Ворог зазнає втрат.
На Лиманському напрямку Сили оборони відбили спробу загарбників просунутись біля Невського. На Сіверському напрямку українські воїни відбивають дві атаки ворога в районі Виїмки. Ситуація контрольована.
На Краматорському напрямку ворог атакує з Бахмута, у напрямках Часів Яр, Іванівське та Кліщіївка. На Покровському напрямку, порівняно з минулою добою, інтенсивність наступальних дій ворога дещо знизилась.
23 травня
У Харківській області окупанти повністю завʼязли у вуличних боях за Вовчанськ, ворог поніс дуже високі втрати в особовому складі штурмових підрозділів.
У районі Липців росіяни також зазнали істотних втрат, перейшовши до активної оборони, проводять мінування.
На Купʼянському напрямку тривають бої у лісовому масиві на північ від міста. Складною є ситуація в районі Кислівки, де ворог намагається прорвати оборону та вийти до річки Оскіл. Інтенсивні бойові дії тривають в районі Іванівського і на підступах до Часового Яру.
Найбільш інтенсивні бої тривають на Покровському та Курахівському напрямках. Ворог намагається прорвати оборону наших військ на вузькій ділянці фронту між населеними пунктами Старомихайлівка – Бердичі.
24 травня
На Харківському напрямку Сили оборони зупинили російські війська і намагаються відновити втрачені позиції. Українським воїнам вдалося взяти під бойовий контроль територію прикордоння Харківщини, куди зайшли російські окупанти.
Ворог веде наступальні дії на Купʼянському напрямку, успіху не має; намагається прорвати українську оборону на Лиманському, Сіверському, Краматорському напрямках.
На Покровському та Курахівському напрямках тривають запеклі бої. На сьогодні противник має там тактичний успіх, ми маємо втрати деяких позицій, але в оперативному відношенні противник там успіху не має.
25 травня
Найбільше боєзіткнень фіксується на Куп’янському, Покровському та Курахівському напрямках. Сили оборони України вживають всіх необхідних заходів для виснаження наступального потенціалу російських військ.
На Придніпровському напрямку Сили оборони мають успіх – відбито три атаки в районі Кринок. Ще дві – на Оріхівському напрямку.
26 травня
Російські війська продовжують проводити активні дії на Покровському та Харківському напрямках.
На Покровському напрямку ворог зосереджує зусилля, зокрема, в бік Новоолександрівки і Уманського. Ситуація контрольована.
За даними Генштабу станом на 24 травня ворог проводить дії, спрямовані на нарощування свого угруповання на межі з Чернігівською областю та біля кордону із Сумщиною.
Перші підготовлені фахівці з обслуговування винищувачів F-16 почали повертатися в Україну після навчання за кордоном.
У Сумській області 22 травня простежується активність ворожих диверсійно-розвідувальних груп. У ДПСУ наразі не фіксують, що у росіян є достатньо сил для наступу на Сумщині.
ВІЙНА: ВТРАТИ ВОРОГА
Загальні бойові втрати російської армії в Україні з 20 по 26 травня 2024 року становлять:
8 900 загарбників
86 ворожих танків
173 бойові броньовані машини
266 артилерійських систем
9 РСЗВ
11 засобів ППО
3 літаки
261 БПЛА оперативно-тактичного рівня
5 крилатих ракет
1 корабль /катер
378 одиниць автомобільної техніки й автоцистерн
34 одиниці спеціальної техніки РФ.
Дрони Головного управління розвідки Міноборони 23.05 травня атакували підприємства оборонно-промислового комплексу у Татарстані (РФ). Йдеться про промислові підприємства Нижньокамська та Казані у Татарстані. Проводилась евакуація співробітників Нижньокамської ТЕЦ, «Нижньокамськвуглецю», «Оргсинтезу», «Танеко», «Таіф-НК», «Нижньокамськнафтохіму» та «Нижньокамськшини».
20 травня безпілотник атакував нафтобазу у селищі Прохорівка Бєлгородської області РФ, пошкоджень зазнав резервуар з бензином.
УКРАЇНА: ОБСТРІЛИ І НАСЛІДКИ
Станом на 24 травня окупанти від початку повномасштабного вторгнення вбили в Україні вже 547 дітей, ще 1348 отримали поранення.
Від початку повномасштабного вторгнення Росії зникли безвісти понад 52 тисячі українців, серед них – 3 676 дітей.
Внаслідок обстрілів російськими окупантами Донецької, Херсонської, Чернігівської, Дніпропетровської, Сумської, Запорізької, Харківської областей на 24 травня 10 людей загинули, 98 отримали поранення.
На війні загинув Олег Мельничук – колишній легкоатлет та друг багатьох зірок сучасної легкої атлетики.
***
Ракетно-дронова атака 26 травня
Сили ППО знищили 12 із 14 ракет та 31 із 31 ударних БпЛА.
У місті Жмеринка на Вінниччині внаслідок падіння уламків ворожого дрона, зазнали пошкоджень три чотириповерхові житлові будинки, 7 приватних житлових будинків та 6 легкових авто.
Через падіння уламків на Хмельниччині пошкоджено лінії електропередачі.
Атаки росіян по Харкову
25 травня вдарили КАБами по будівельному гіпермаркету, 16 загиблих, 43 постраждалих.
Унаслідок ворожого удару по центру міста ввечері 25 травня постраждали 20 людей.
***
Унаслідок російського удару 23 травня по книжковій друкарні в Харкові семеро людей загинули і 21 дістали поранення.
У Харківській області внаслідок удару росіян 19 травня по Черкаській Лозовій ракетою «Іскандер-М» постраждали 28 людей, загинули 7, ще 1 людина вважається зниклою безвісти.
20 травня друга річниця виходу захисників Маріуполя з Азовсталі, але понад 1900 тих військових усе ще знаходяться в російському полоні.
ВІДЕОСЮЖЕТИ
ДВА РОКИ ВИХОДУ З АЗОВСТАЛІ. Як це було? ІСТОРІЇ ЗАХИСНИКІВ
ІГОР ГОРДІЙЧУК, генерал-майор ЗСУ, “Герой України”: ПЕРЕМОГТИ РОСІЯН МИ МАЄМО МАЙСТЕРНІСТЮ, А НЕ БУДЬ-ЯКОЮ ЦІНОЮ
ВОЛОДИМИР АРТЮХ, керівник Сумської ОВА: ВОРОГ ЗНИЩУЄ ПРИКОРДОННЯ, АЛЕ МИ РОБИМО ВСЕ МОЖЛИВЕ ДЛЯ ЗАХИСТУ РЕГІОНУ
ФОТО
Росіяни вдарили КАБами по будівельному гіпермаркету у Харкові
Російські війська вдарили ракетами С-300 по друкарні у Харкові
Російські війська атакували центр Харкова
У Черкасах відкрили виставку картин, написаних на ящиках для боєприпасів
ПОЛІТИЧНІ РІШЕННЯ
Президент України Володимир Зеленський
заявив, що Україна вже має підтвердження участі у Саміті миру від понад 80 держав, і закликав долучитися до нього президента США Джозефа Байдена і голову Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпіна;
23 травня провів засідання Ставки Верховного головнокомандувача, на якій обговорили бойові дії на Харківському напрямку та забезпечення армії необхідним озброєнням;
у Харкові 24 травня провів нараду щодо оперативної обстановки в регіоні та підготовки до опалювального сезону; побував на місці зруйнованого російськими ракетами поліграфічного комплексу в Харкові;
25 травня ввів у дію рішення РНБО про санкції проти 68 юридичних і двох фізичних осіб.
під час саміту United24 у Києві оголосив про старт глобального збору на бойові роботизовані платформи.
***
В інтерв’ю Reuters заявив:
У момент перетину кордону на Харківщині росіяни застосували потужні системи РЕБ, били далекобійною артилерією із застосуванням великої кількості КАБів. Сьогодні ситуація контрольована.
Ми ніколи не використовували західну зброю по території Росії, тому що не маємо на це акцептування. Ми ведемо перемовини з партнерами, щоб вони дозволили застосовувати їхню зброю по скупченням техніки на кордоні з Росією і на території РФ, але поки що позитиву у цьому напрямку у нас немає.
Зараз ситуація на фронті складна, тому що почалася нова хвиля російського наступу на Харківському напрямку. Водночас дуже потужна хвиля йде на Донбасі, але ніхто навіть не помічає, що саме на Донбаському напрямку (Курахівський, Покровський напрямки, Часів Яр) боїв більше, ніж на Харківському.
розміщення кількох систем Patriot поблизу лінії фронту дасть змогу забезпечити захист України від ударів ворожої авіації.
для протистояння ворогу в небі Україні потрібно 120-130 літаків-винищувачів F-16.
діалог з Путіним наразі неможливий, оскільки керівник РФ не є самостійною фігурою, і перебуває у вакуумі ненависті до України, який підтримує його оточення.
В інтерв'ю журналістам з Казахстану, Киргизстану та Узбекистану сказав:
Під російським ударом можуть опинитися насамперед країни Балтії – Естонія, Литва, Латвія. На цих країнах можна спробувати перевірити реакцію НАТО на вторгнення чи незаконний перетин кордону цих країн з боку Росії.
Порівняльні втрати російської армії під час спроби прориву північного кордону Харківської області становили вісім російських військових на одного українського.
ВІЗИТИ ДО УКРАЇНИ
Візит глави МЗС Німеччини 21 травня
Президент Зеленський обговорив з Анналеною Бербок спільну ініціативу міністрів закордонних справ та оборони Німеччини з пошуку додаткових систем Patriot та інших систем ППО для нашої держави
Міністр енергетики Герман Галущенко показав главі МЗС Німеччини одну з найбільших теплових електростанцій України, зруйновану масованим ракетним ударом РФ.
Спільна пресконференція Анналени Бербок з українським колегою Дмитром Кулебою. Головне:
У Берліні не викликає жодних сумнівів легітимність Володимира Зеленського як Президента України після 21 травня – Бербок.
Не існує жодного юридичного, безпекового або морального аргументу проти збиття партнерами зі своєї території російських ракет над Україною – Кулеба.
Росія докладає величезних зусиль, щоб зірвати ініційований Україною Глобальний саміт миру – Кулеба.
Візит маршалка Сенату Республіки Польща до України
Маршалок польського Сенату Малгожата Кідава-Блонська під час виступу у Верховній Раді України закликала захищати польсько-українську дружбу від недовіри, яку Росія прагне посіяти між народами обох країн.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль з Малґожатою Кідавою-Блонською обговорили військову підтримку, санкції проти Росії та допомогу в постачанні необхідного енергетичного обладнання Україні.
***
ухвалив постанову, що зобов’язує обленерго забезпечити рівномірну та справедливу черговість відключень;
ухвалив рішення про затвердження угоди між урядами України та Франції щодо гранту у сфері оборони та безпеки на суму 200 млн євро;
затвердив постанову, що встановлює для українських виробників боєприпасів рівень прибутковості у розмірі до 25% від їхньої собівартості.
За I квартал поточного року «Агенція оборонних закупівель» уклала рекордну кількість контрактів, яка перевершує кількість за весь 2023 рік. Зокрема, вже придбані 7600 дронів на суму понад 1 млрд грн.
За січень – квітень 2024 року видатки загального фонду держбюджету на сектор безпеки і оборони становили 554,7 млрд грн.
Генеральним директором національного інформаційного агентства «Укрінформ» призначено Сергія Череватого.
У ході реформи Генерального штабу ЗСУ його штатну чисельність планують зменшити на 60%.
В Україні вже отримали умовно-дострокове звільнення для мобілізації в армію майже 350 ув'язнених. Суди вже розглядають більшість із 4 300 заяв щодо мобілізації, поданих засудженими на даний момент.
Верховна Рада ухвалила постанову про утворення Тимчасової спеціальної комісії з питань використання коштів бюджету, спрямованих на облаштування фортифікацій, а також на виготовлення та закупівлю безпілотних літальних апаратів для військових.
Держбюро розслідувань розпочало слідство у справі про прорив ворога через державний кордон у Харківській області, в якій фігурують командири 125 окремої бригади тероборони.
Українці, які визнані обмежено придатними до військової служби, протягом 9 місяців повинні пройти повторну військово-лікарську комісію.
ПУБЛІКАЦІЇ ТА ІНТЕРВ’Ю
Бійці 68 ОЄБр показали роботу вітчизняної «Фурії»
Напередодні Саміту миру: що треба почути в заявах про припинення війни
Мін немає: як сапери готують ділянку для будівництва лікарні
САМОХВАЛОВ ЗАПИТУЄ/ Ольга Скрипник, голова правління Кримської правозахисної групи: Росія зробила з Криму не тільки військову базу, а ще й велику тюрму для всіх, хто був незгоден
Чому Заходу потрібно активізувати допомогу Україні?
Вовчанська вже нема, а за цивільними полюють снайпери та дрони
«Рамштайн-22»: союзники дискутували про зняття табу бити по Росії
Перші дні роботи застосунку «Резерв+» показали: українці не боягузи
Операція «Узурпація»: Як і навіщо Кремль намагається поставити під сумнів легітимність Зеленського
Із Азовсталі ми виходили з гідністю - без піднятих рук
350 машин для фронту – це важко. Але волонтери справилися
Наталія Галібаренко, керівниця Місії України при НАТО: Членство України в НАТО має визначатися спільними інтересами, а не політичною кон’юнктурою
Маркус Сміт, британець, який рекрутувався до ЗСУ: Пишаюсь, що можу захищати вас, гайз!
Ян Маріан, заступник міністра закордонних справ Чеської Республіки: Ми не можемо дозволити, щоби Україна програла війну
Сєвєродонецьк – місто в екзилі.
З повною версію огляду можна ознайомитися за лінком.