Огляд «Війна в Україні за тиждень»
Пропонуємо до вашої уваги огляд основних подій, які стосуються воєнних дій в Україні, з 21 по 27 жовтня
СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
Держави «Групи семи» дійшли консенсусу стосовно процедури надання Україні 50 млрд доларів позики за рахунок заморожених російських активів.
Уряд Південної Кореї готується направити в Україну групу розвідників для спостереження за розгортанням північнокорейських військ на підтримку Росії, а також розглядає можливість передачі Києву зброї.
Євросоюз закликає РФ дотримуватися міжнародного гуманітарного права та припинити страти й катування українських полонених. Від Росії вимагають надати негайний доступ гуманітарним організаціям до ув'язнених.
Україна отримає від Великої Британії кредит у розмірі 2,26 млрд фунтів стерлінгів (близько $2,93 млрд – ред.) за рахунок прибутків від заморожених активів РФ.
Швеція виділила Україні новий пакет гуманітарної допомоги на суму понад $10 млн – сайт уряду Швеції.
Норвегія виділила понад $100 мільйонів на відновлення української енергетики. Кошти будуть спрямовані через ПРООН на відновлення енергогенеруючих потужностей в Україні, зокрема, для встановлення сонячних панелей у школах і лікарнях.
Німецька компанія Rheinmetall передала Україні ще 20 бойових машин піхоти Marder.
Литва інвестує 10 млн євро у виробництво ракети-дрона «Паляниця» шляхом прямого фінансування українського виробника.
Велика Британія додатково виділить 120 млн фунтів стерлінгів (близько 155 млн дол.) на підтримку Коаліції морських сил і засобів для України.
Перша партія французьких літаків Mirage для України складатиметься з трьох літаків і їх планують передати «у першому триместрі» 2025 року (січень-квітень). Літаки будуть озброєні крилатими ракетами SCALP/Storm Shadow і французькими керованими авіабомбами «повітря-земля» AASM.
США попросили союзників по «Групі семи» розглянути можливість запровадження санкцій проти російського паладію і титану.
Речник Президента України Сергій Никифоров заявив, що інформація у ЗМІ про те, що сім країн виступають проти запрошення України до НАТО, не відповідає дійсності. Раніше Politico, що сім країн НАТО гальмують запрошення України до Альянсу. Зокрема, Німеччина і США є одними з найбільших держав, які не поспішають запрошувати Україну в НАТО. Угорщина та Словаччина також нібито чинять опір такому рішенню, а Бельгія, Словенія та Іспанія «ховаються за США та Німеччиною».
Палата попереднього провадження МКС (Міжнародного кримінального суду) дійшла висновку, що Монголія не співпрацювала щодо арешту та видачі Путіна, і передала питання до Асамблеї держав-учасниць.
Експерти ООН з прав людини вимагають від Росії негайного підтвердження повідомлень про смерть української журналістки та правозахисниці Вікторії Рощиної.
БОЙОВІ ДІЇ
В ГУР повідомили, що перші підрозділи військових з КНДР вже прибули в зону бойових дій – 23 жовтня їх помітили у Курській області РФ. Глава Пентагону Ллойд Остін теж офіційно підтвердив, що північнокорейські військові прибули до РФ. Речниця НАТО Фара Дахлалла сказала, що члени Альянсу підтвердили розгортання військ КНДР в Росії.
МЗС Північної Кореї 25 жовтня вперше прокоментувало повідомлення про направлення військ КНДР до Росії заявивши, що якщо це правда, то «відповідає міжнародному праву».
Головком Сирський сказав, що заява, оприлюднена Путіним на саміті БРІКС, щодо оточення українських військ у Курській області не відповідає дійсності. Українські війська продовжують активні дії на Курському напрямку, третій місяць поспіль знищуючи бойовий потенціал ворога.
За даними британської розвідки, з початку жовтня 2024 темпи просування російських сухопутних військ до Покровська значно сповільнилися, росіяни залишаються приблизно в 7 км від міста.
22 жовтня пресслужба 24-ї окремої механізованої бригади імені Короля Данила спростувала інформацію про те, що окупанти змогли вклинитися в українську лінію оборони в районі міста Часів Яр Донецької області.
На Краматорському, Торецькому, Сіверському напрямках кількість штурмових дій ворога дещо зменшилась. Ситуація в місті Торецьк стабілізувалася, Сили оборони не дають ворогу просунутись далі східної частини міста.
Російські окупанти намагаються заходити в Селидове на Донеччині, Сили оборони тримають оборону, вибиваючи групи піхоти з околиць міста.
На Харківському напрямку 24 жовтня ворог дев’ять разів штурмував поблизу населених пунктів Вовчанськ та Тихе. За добу Сили оборони знищили 115 окупантів, 73 одиниці ОВТ ворога.
На Куп'янському напрямку фронту ворог намагається наводити переправи біля річки Оскіл.
***
Атаки по Росії
24 жовтня 10 безпілотники атакували мобільний радіолокаційний пункт 31-ї російської дивізії ППО, розташований за кілька кілометрів від села Оленівка в Криму. Пошкоджено мобільну РЛС.
26 жовтня дрони атакували аеродром у російському Липецьку.
22 жовтня БПЛА атакували російське підприємство «Біохім» у Тамбовській області та промислове підприємство у Воронезькій області РФ, а аеропорт у Нижньому Новгороді закрили. Дрони атакували два місцеві спиртзаводи у Тульській області. Також повідомлялося про вибухи вибухи та пожежу в районі Єфремівської теплоелектростанції в РФ.
21 жовтня підрозділи Сил безпілотних систем ЗСУ у взаємодії з іншими складовими Сил оборони уразили ворожий ЗРК «Бук-М3» за 60 кілометрів від лінії бойового зіткнення – Генштаб ЗСУ. Його вартість може становити $40-50 мільйонів.
27 жовтня Тамбовську область Росії атакували безпілотники, один із них спричинив пожежу. Жителі повідомляють, що пожежа виникла на диспетчерській станції «Транснефть-Дружба» у селі Новомикільське. У цьому ж селі знаходиться Мічурінський нафтопереробний завод.
У Брянську в ніч проти 21 жовтня було атаковано підприємство «Кремній Ел» – один із найбільших виробників мікроелектроніки в Росії. Завдано шкоди об'єктам енергозабезпечення, перервано технологічні ланцюжки. Це вже п’ята атака на підприємство.
ВТРАТИ ВОРОГА
УКРАЇНА: ВТРАТИ
За даними британської розвідки, протягом вересня 2024 року Росія запустила по Україні понад 1300 безпілотників-камікадзе. Це найбільша кількість запущених дронів за місяць з початку війни. Виходячи з поточних показників, майже напевно Росія перевищить цю цифру в жовтні 2024 року.
Внаслідок обстрілів російськими окупантами Донецької, Херсонської, Запорізької, Сумської та Харківської областей протягом тижня 32 людини загинули, 98 отримали поранення.
Російські окупанти в районі міста Селидове на Донеччині захопили в полон чотирьох бійців Нацгварідї ЗСУ, допитали їх на камеру, а потім вбили.
ВІДЕОСЮЖЕТИ
У новому випуску проєкту Укрінформ «Командири нашої перемоги» Артем Євтушенко, який підірвав три мости і одну переправу на початку повномасштабного вторгнення, а зараз очолює групу сил підтримки 4-ї бригади оперативного призначення Національної гвардії України «Рубіж», - розповідає про ворожі вибухові пастки в цивільних обʼєктах, нюанси розмінування та скільки тротилу потрібно, аби підірвати Кримський міст.
ФОТО
26 жовтня 2024 року. У Дніпрі пошукові собаки знайшли тіло загиблої. Фото: Микола М’якшиков, Укрінформ
ПОЛІТИЧНІ РІШЕННЯ
Президент України ввів у дію рішення РНБО – підписав указ «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів». СБУ у співпраці з іншими правоохоронними органами у 2024 році викрила масштабні корупційні схеми в медико-соціальних експертних комісіях, внаслідок чого 64 посадовці МСЕК отримали підозру, скасовано 4106 фіктивних висновків про інвалідність.
Главою держави підписаний закон про зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України у зв’язку з ратифікацією Римського статуту. Україна передала до секретаріату ООН ратифікаційну грамоту стосовно долучення до Римського статуту. Це означатиме повноправну участь країни в Міжнародному кримінальному суді.
Глава МОУ Умеров сказав, що Україна та Росія вели таємні переговори весь 2022 рік. Результатом діалогу став «гуманітарний коридор», завдяки якому приблизно 400 000 осіб змогли виїхати з окупації. Також вдалося домовитися про обмін полоненими та експорт зерна.
Міністерство оборони кодифікувало та дозволило до використання у війську безпілотний наземний роботизований комплекс «Тарган», який розробили українські інженери. Також допустило до постачання «Варан», український транспортний засіб підвищеної прохідності призначений для надскладних умов експлуатації.
У МЗС України розкритикували поїздку Гутерреша на саміт БРІКС у Росії, нагадавши, що генсек ООН відхилив запрошення України на перший Глобальний саміт миру у Швейцарії, однак прийняв запрошення від військового злочинця Путіна. Це лише шкодить репутації ООН.
У Казані російський президент Путін спробував скористатися головуванням РФ у БРІКС, щоб продемонструвати нібито вихід своєї країни з міжнародної ізоляції у зв’язку з війною проти України, але підсумкові документи цієї зустрічі свідчать, що ця спроба вкотре провалилася. Міністерство закордонних справ України вважає, що Росії на саміту БРІКС не вдалося нав’язати уявлення про нібито альтернативну позицію т. зв. «Глобального Півдня» щодо агресії РФ проти України.
У Ризі відбувся парламентський саміт Кримської платформи за участі близько 50 країн, а також делегації шести міжнародних парламентських асамблей. Учасники ухвалили спільну заяву, в якій заявили про підтримку реалізації Плану перемоги і Формули миру.
За даними ООН, населення України скоротилося на 10 мільйонів осіб, або приблизно на чверть, з початку повномасштабного вторгнення Росії.
З повною версію військового огляду за тиждень можна ознайомитися за лінком.
Також пропонуємо до вашої уваги ранковий випуск новин. Підписуйтесь на безкоштовну щоденну розсилку