Огляд «Війна в Україні за тиждень»
Пропонуємо до вашої уваги огляд основних подій, які стосуються воєнних дій в Україні, з 25 листопада по 1 грудня
БОЙОВІ ДІЇ
У Міноборони повідомили, що у листопаді російські окупанти зазнали найбільших безповоротних і санітарних втрат у живій силі від початку широкомасштабного вторгнення – 45 720 військових.
Російська ДРГ вночі 25 листопада намагалася прорвати кордон у районі в районі КПП Гоптівка – Нєхотєєвка біля Козачої Лопані на Харківщині. Частину диверсантів вдалося ліквідувати, решта відступили назад до Бєлгородської області.
26 листопада Сили оборони відкинули росіян від Куп’янська і контролюють ситуацію на підступах. Російські ДРГ випробовують оборонні позиції ЗСУ, на човнах переправляються через Оскіл, і йдуть фактично мінними полями.
Станом на 26 листопада інформація про наступ російських військ на Козачу Лопань, яку поширюють російські пабліки, не відповідає дійсності.
Станом на 26 листопада ворог намагається зруйнувати укріплення Сил оборони на Вовчанському напрямку – б’є КАБами й артилерією. Загарбники не в змозі просуватися великими колонами, важкою бронетехнікою, оскільки всі ділянки «пристріляні».
Росіяни намагаються взяти під вогневий контроль місто Курахове Донецької області та логістичні шляхи, які ведуть до нього (станом на 26.11). Сили оборони стримують ворога та завдають загарбникам значних втрат у живій силі і техніці.
Станом на 27 листопада ворог накопичує сили, посилює фортифікаційні споруди, перекидають оборонне озброєння, щоб не дати ЗСУ форсувати Дніпро, висадити десант на Тендрівській і на Кінбурнській косі. В районі Антонівського мосту (що з'єднує Херсон із лівобережжям), росіяни відпрацьовують форсувальні дії малими групами піхоти. Про велике форсування ворогом водної перешкоди наразі не йдеться.
27 листопада російські окупанти активізували штурмові дії на Времівському напрямку, однак на Запоріжжі ворог накопичив сили не для наступу, а для спроб вклинитись в оборону українських військ.
Станом на ранок 28 листопада ситуація на Куп’янському напрямку відносно стабільна, на Краматорському напрямку і напрямку Часового Яру кількість штурмів ворога знизилась.
28 листопада бійці бригади «Спартан» спинили спробу наступу росіян на Запорізькому напрямку. Окупанти намагались наступати групою піхоти на позиції нацгвардійців, але їхні дії були завчасно виявлені аеророзвідкою «Спартану».
Головнокомандуючий ЗСУ Сирський 29 листопада під час перебування у Донецькій області сказав, що підрозділи Сил оборони України на Покровському та Курахівському напрямках додатково забезпечать резервами, боєприпасами, озброєнням і військовою технікою.
У ніч проти 1 грудня аналітики проєкту DeepState повідомили про окупацію росіянами населеного пункту Берестки Донецької області. Крім того, аналітики повідомляють про просування ворога біля Масютівки та Лозової на Харківщині, а також біля Жовтого, Пушкіного, Дальнього та Благодатного на Донеччині.
***
Атаки по Росії
Сили оборони України вночі 25 листопада завдали ударів по низці важливих об'єктів у Брянській, Калузькій та Курській областях РФ. Зокрема було завдано удару по військовому аеродрому «Халіно» та командному пункту російських військ. Удару було завдано за допомогою ракет ATACMS, які вразили стратегічні цілі, зокрема військові об'єкти та техніку агресора.
У результаті операції ГУР Міноборони України було уражено об’єкт паливно-енергетичного комплексу в Калузькій області РФ – нафтобазу АТ «Калуганафтопродукт», на якій виникла пожежа.
Уночі 25 листопада у Калузькій області дрони атакували оборонний завод «Тайфун», на якому розробляється та виробляється радіоелектронна апаратура, оптико-електронні системи, компоненти для ракетних і авіаційних систем тощо. На заводі виникла потужна пожежа.
OSINT-аналітики з’ясували, що Україна у ніч на 25 листопада вперше вдарила американськими балістичними ракетами ATACMS з касетною бойовою частиною по російському аеродрому тактичної авіації «Курськ-Східний». Ракети атакували стоянку бойових літаків.
26 листопада Міноборони РФ визнало, що 23 і 25 листопада три далекобійні ракети ATACMS, запущені ЗСУ, досягли цілей на Курщині, і готує дії у відповідь.
27 листопада ЗСУ атакували аеродром Бельбек у Севастополі. За даними моніторингових ресурсів, на північний захід півострова летіло близько 40 БПЛА, маловисотні протикорабельні ракети «Нептун» і невстановлені крилаті ракети. Після вибухів у Севастополі здійнявся дим над військово-морським училищем імені Нахімова у Стрілецькій бухті.
27 листопада вранці у Ростовській області виявили уламки безпілотників в населеному пункті Зерноград. У цьому місті розташований військовий аеродром, на якому базуються гелікоптери Мі-8 та Мі-28НМ. Також удару зазнав хутор Чкалов у М'ясніковському районі. Тут базується 381 гвардійський арт-полк. Наразі наслідки атаки не відомі.
28 листопада 2024 року в результаті успішної операції ГУР МО України на території тимчасово окупованого Криму знищено російський радіолокаційний комплекс «Подльот». Мобільна РЛС 48Я6-К1 «Подльот» використовується ворогом для виявлення повітряних цілей на малих і гранично малих висотах.
29 листопада у Криму в селі Вітине Сакського району стався вибух. Можливо влучання у комплекс РЗК С-400.
Генштаб підтвердив ураження нафтобази «Атлас» у Ростовській області РФ, фіксується щонайменше два осередки займання.
29 листопада в результаті операції ГУР у Криму завдані успішні удари по дороговартісних радіолокаційних комплексах Росії. Це одна радіолокаційна станція «Каста-2е2» і дві радіолокаційні станції «Подльот».
Російський порт у місті Каспійськ був атакований дронами 30 листопада. Каспійськ розташований у республіці Дагестан за 1000 км від України. Порт у Каспійську слугує базою для російської Каспійської флотилії та різних підрозділів збройних сил Росії. Порт розташований уздовж маршрутів, які Іран використовує для постачання зброї до Росії.
У Росії змінили командувача угруповання «Південь», що воює проти України. Т.в.о. командувача призначено генерал-лейтенанта Алєксандра Санчика.
ДОПОМОГА: СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
Парламентська асамблея НАТО ухвалила резолюцію, в якій у тому числі висловлюється за право України бити по військових цілях у тилу РФ задля самооборони та закликають передати Україні ракети середньої дальності, що б'ють до 5500 км.
Рада Безпеки ООН на екстреному засіданні назвала застосування Росією балістичної ракети середньої дальності по м.Дніпру, а також залучення військ КНДР проти України небезпечною ескалацією війни, яка вже спричинила занадто високу ціну для українців.
Президент США Джо Байден звернувся до Конгресу із довгостроковим запитом про виділення ще 24 мільярдів доларів на допомогу Україні та заміну американської зброї, переданої Києву, перш ніж він залишить свій пост.
На пленарному засіданні у Страсбурзі Європейський парламент більшістю голосів ухвалив Резолюцію щодо посилення непохитної підтримки ЄС України проти агресивної війни Росії та зростаючої військової співпраці між Північною Кореєю та Росією.
Уряд Британії запровадив санкції проти 30 кораблів «тіньового флоту» Росії.
Мінагрополітики України та Міністерство сільського господарства Литви підписали тристоронній меморандум про взаєморозуміння з Великою Британією, який спрямований на виявлення зерна з окупованих Росією територій України, що проходить через литовські порти.
Швеція передала Україні комплектуючі до винищувачів JAS 39 Gripen, хоча самі літаки ще не були поставлені. Цих запчастин вистачить на 14 машин.
Нідерланди поставили Україні три пускові установки до системи зенітно-ракетного комплексу Patriot.
Німецький уряд планує передати Україні системи протиповітряної оборони IRIS-T малого (SLS) та середнього (SLM) радіусу дії і 150-200 бронемашин MRAP до Різдвяних свят.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга звернувся до колег із НАТО із проханням запросити Україну приєднатися до військового альянсу на засіданні міністрів закордонних справ НАТО, що відбудеться у Брюсселі 3-4 грудня 2024 року.
Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон пропонує розмістити європейських миротворців на кордоні України.
Федеральне міністерство економіки та захисту клімату Німеччини надає Європейському енергетичному співтовариству додаткові 65 мільйонів євро на ремонт української енергетичної інфраструктури.
Британія кілька тижнів тому таємно передала Україні десятки ракет Storm Shadow.
Учасники дев’ятої зустрічі Коаліції з розмінування, яка відбулась під головуванням Литви та Ісландії, обговорили потреби України в техніці та озброєнні, а також узгодили Дорожню карту допомоги на 2025-2034 роки.
Чеська ініціатива з постачання артилерійських снарядів Україні у 2025 році буде продовжена, союзники вже знайшли «велику кількість» боєзарядів.
Генерал Кіт Келлог, кандидатуру якого обраний президент США Дональд Трамп висунув на посаду спецпредставника з питань України та Росії, заявив, що готовий забезпечувати мир через силу.
У розвідці США вважають, що рішення Вашингтона дозволити Україні завдавати ударів американськими ракетами вглиб РФ не підвищило ризик ядерної атаки, попри дедалі агресивніші заяви Путіна.
За результатами голосування Російська Федерація другий рік поспіль не увійшла до виконавчої ради Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ).
ВТРАТИ ВОРОГА
УКРАЇНА: ВТРАТИ
За час повномасштабної війни: Росія скоїла 762 злочини проти журналістів і медіа в Україні. 329 українських медіа припинили роботу внаслідок російської агресії. З них лише 52 медіа вдалося відновити діяльність
Від початку російсько-української війни вже загинули 134 українські митці та 93 медійники.
Моніторингова місія ООН з прав людини у період з 24 лютого 2022 року до 31 серпня 2024 року задокументувала в Україні 376 випадків сексуального насильства, пов’язаного з окупацією.
Офіс генпрокурора розпочав розслідування за фактом розстрілу російськими загарбниками п’ятьох полонених військовослужбовців Збройних сил України поблизу села Петрівка Покровського району Донецької області.
Російські окупанти розстріляли п’ятьох захисників України, яких узяли в полон поблизу Новодарівки Пологівського району Запорізької області. Попередньо встановлено, що воєнний злочин був скоєний 24 листопада.
В Україні від початку повномасштабного вторгнення від російських мін загинули 16 дітей, ще 86 – постраждали.
ВІДЕОСЮЖЕТИ
У ГУР Міноборони днями показали, з чого складаються північнокорейські балістичні ракети, якими РФ обстрілює Україну.
В залишках ракет KN-23/KN-24 виявили компоненти, вироблені компаніями з п’яти країн. Перелік опубліковано на порталі War&Sanctions. Яким чином КНДР вдається обходити санкції, Укрінформ розпитав експерта з озброєнь, головного редактора "Defense Express” Олега Каткова.
ФОТО
Мешканки одного з гуртожитків у Харкові, евакуйовані з Куп’янського району, за власною ініціативою виготовляють теплі речі для воїнів ЗСУ.
Фото: В’ячеслав Мадієвський, Укрінформ
ПОЛІТИЧНІ РІШЕННЯ
Верховний головнокомандувач призначив новим командувачем Сухопутних військ Михайла Драпатого, заступником Головнокомандувача Збройних Сил – Олега Апостола.
Президент України підписав закон про державний бюджет на 2025 рік. Пріоритетом кошторису залишається захист держави. Фінансування Сил безпеки й оборони, закупівля й виробництво зброї, дронів та техніки.
Кабінет міністрів
вніс зміни до Положення про особливості імпорту електричної енергії в умовах правового режиму воєнного стану в Україні;
ухвалив рішення спрямувати 150 млн грн від зборів у сфері інтелектуальної власності на закупівлю зброї та техніки для ГУР МОУ;
схвалив Стратегію ветеранської політики на період до 2030 року та затвердив операційний план щодо її реалізації;
призначив Олександра Карасевича державним секретарем Міністерства закордонних справ
Міністерство оборони
уклало з приватним виробником перші контракти під державні гарантії на 4,4 млрд грн. Передбачається виготовлення та постачання 100 спеціальних броньованих бойових машин і 100 броньованих евакуаційних машин.
кодифікувало та допустило до використання у підрозділах Сил оборони бронетранспортер «Oncilla-Shturm», призначений для виконання широкого спектра завдань.
Термін загальної військової підготовки в Національній гвардії збільшено до 2 місяців, програма охоплює всі напрямки.
У військових, які вперше самовільно залишили місце несення служби, є час до 1 січня 2025 року, щоб повернутися без настання кримінальної відповідальності відповідно до нового закону.
Український оборонний завод замінить близько 24 тисяч неякісних 120-мм мін та посилить контроль якості продукції на всіх етапах виробництва після того, як у листопаді було виявлено нештатне спрацювання компонентів у боєприпасах.
З повною версію військового огляду за тиждень можна ознайомитися за лінком.
Також пропонуємо до вашої уваги ранковий випуск новин. Підписуйтесь на безкоштовну щоденну розсилку