Фото тижня:
Останній дзвоник у метрошколі, знищені книги та міністр у колонії
Одна зі знищених Росією під час ракетного обстрілу книг харківського видавництва, представлена на ХІІ Міжнародному фестивалі "Книжковий арсенал", Київ, 30 травня 2024 року/Фото: Руслан Канюка
Інтерв’ю та публікації:
Міжнародна політика
Майкл Карпентер, cтарший директор з питань Європи Ради нацбезпеки США
Сполучені Штати постійно шукають можливості для того, щоби посилити оборонні спроможності ЗСУ, у тому числі в умовах посилення інтенсивності атак росіян на Харківському напрямку. Це можна сказати і про рішення президента Байдена, яким він фактично змінив позицію США щодо застосування Україною американської зброї по об’єктах на території Росії поблизу кордону. Водночас Україна може розраховувати на більшу підтримку в процесі інтеграції до НАТО, а також в посиленні її військового потенціалу у майбутньому, щоби міцно протистояти будь-якій потенційній агресії. Про це та інше в інтерв’ю Укрінформу в Вашингтоні розповів старший директор з питань Європи Ради нацбезпеки США Майкл Карпентер.
Охорона здоров’я
Ігор Кузін, головний санітарний лікар України
З 1 червня в Україні завершується епідемічний сезон захворюваності на грип, ГРВІ та COVID-19 і розпочинаються щорічні заходи по моніторингу холери. Втім фокус уваги необхідно тримати не тільки щодо цих захворювань. Актуальними для України залишаються питання кору, ботулізму, сказу, лептоспірозу, дифтерії, правця, а також рутинної вакцинації.
Про підсумки епідсезону 2023/2024, ризики на літо, підготовку до кампанії вакцинації проти дифтерії та правця Укрінформ поговорив із заступником міністра охорони здоровʼя, головним державним санітарним лікарем Ігорем Кузіним.
Права людини
Світлана Войцеховська, співзасновниця Українського жіночого конгресу
Під час чергового ефіру програми «Василь Самохвалов запитує» в Укрінформі нещодавно говорилося про те, як змінюється українське суспільство, який ринок праці під час війни і яка роль в усьому цьому відводиться жінкам. Чому фемінізм є нашим економічним порятунком, з якими безглуздими заборонами у трудовому праві ще недавно мусили боротися активісти, чому багато жінок у війську – то ще не гендерна рівність, з’ясовували з допомогою Світлани Войцеховської, співзасновниці Українського жіночого конгресу та народної депутатки 8-го скликання. Далі – найцікавіше з розмови.
Маніпуляції
Запрошення до капітуляції. Чи справді Путін готовий до переговорів
«У Києві керує «партія війни», і вона прагне, щонайменше на словах, здобути перемогу над Росією «на полі бою». За таких умов діалог про мир важко собі уявити», – заявив очільник МЗС РФ Сергій Лавров 30 травня.
Звинувачення України у небажанні розпочинати мирний процес лунають з Москви все частіше, як і запевнення у власній готовності до перемовин. Вочевидь, у такий спосіб Росія прагне послабити позицію Києва на Глобальному саміті миру у Швейцарії 15-16 червня. Але Москва також переслідує більш амбітну мету. На початку повномасштабного вторгнення Путіну не вдалося переконати світ, що найкращим виходом для всіх буде швидка капітуляція України. Тепер Росія намагається «продати» ту ж саму ідею, але в обгортці «миротворчості».
Репортаж
Під час адміністративно-територіальної реформи Вінниця обросла довколишніми селами, і в економіці міста з’явився напрям, зовсім новий для «асфальтної» економіки, – агарний. Його вирішили інтегрувати в господарський комплекс громади. А щоб він працював на потреби міста, запровадили муніципальні програми підтримки. Наприклад, задля продовольчої безпеки стимулюють сільгоспвиробників переходити з вирощування зернових на овочівництво.
А ще у Вінниці першими серед міських громад країни в рік повномасштабного вторгнення запровадили компенсації для пасічників на безповоротній основі. Як це вплинуло на життя бджолярів і їхніх «підопічних», кореспонденти Укрінформу побачили на «Батьковій пасіці» у селі Малі Крушлинці.
Топ відео:
Відновлення землі
Природа відновлює те, що було на місці Каховського водосховища, – еколог
6 червня 2023 року росія вчинила теракт на Каховській ГЕС. Окупанти підірвали греблю та будівлі станції. Це призвело до екологічної та гуманітарної катастрофи. За рік вдалось ліквідувати частину наслідків російського удару. Як за цей час оновилась природа – розпитували голову “Української природоохоронної групи” Олексія Василюка.
Відео репортаж
На вишкіл до "Азову" прийшли 110 українців. Замість вихідних — тренінги з такмеду, вогневої підготовки, тактики, саперної справи. На таку підготовку зібралася переважно молодь від 19 до 25 років. Хтось прийшов за знаннями для себе, а хтось — готується до мобілізації. Детальніше — у репортажі журналістів Укрінформу, які побували на вишколі для цивільних від легендарного "Азову".
Прощання
У Києві під спів українських пісень провели в останню путь Ірину “Чеку” Цибух
У неділю, 2 червня, у Києві тисячі людей простилися з загиблою військовою медикинею добровольчого батальйону «Госпітальєри» Іриною «Чекою» Цибух. Вона загинула 29 травня під час ротації на Харківському напрямку. Панахида відбулася у Михайлівському Золотоверхому соборі, а акція пам'яті – на Майдані Незалежності. Під час прощання побратими, посестри та усі небайдужі заспівали десять змістовних українських пісень, які ще за життя військова обрала для церемонії свого прощання.
Новини:
Економіка
Миколаївські аграрії експортують 70% вирощених нішевих культур
Миколаївські аграрії експортують в країни Європи та ближнього зарубіжжя 70 відсотків вирощених ними нішевих культур льону, коріандру, гірчиці та проса. Під них відведено 11% земельного банку – понад 5 тис га. 70 відсотків вирощеного вражаю іде на експорт в Молдову, Польщу, Болгарію, Бельгію, Італію та інші країни.
У Житомирі запроваджують додаткові потужності з виробництва електроенергії - мер
У Житомирі реалізують проєкти, які забезпечать додаткові потужності із виробництва електроенергії.
«Ми розуміємо, що всі повинні готуватися до складних часів. Це і літо, коли буде спека та зросте використання кондиціонерів, а також зимовий період, коли піде опалення. Ми дуже добре пройшли першу зиму війни, коли в нас майже не було відключень. Сьогодні ми робимо все, щоб будувати в Житомирі додаткові потужності з виробництва електроенергії. Один об’єкт уже введений в експлуатацію, а ще декілька ми монтуємо. Це децентралізована система виробництва електроенергії, яка може забезпечити електроенергією комунальні підприємства, лікарні, окремі мікрорайони. В основному це газопоршневі машини», - зазначив міський голова Житомира Сергій Сухомлин.
Суспільство
Прикордонники пояснили, чому чоловікам із так званим подвійним громадянством заборонений виїзд
"Формулювання, що шириться на різних ресурсах, про те, що українців з подвійним громадянством тепер не випускатимуть із країни, м'яко кажучи, не коректне. Вкотре можу зазначити, що в Україні заборонено подвійне громадянство", - сказав речник ДПСУ Андрій Демченко
Демченко зауважив, що такі норми діяли й раніше. Крім того, на кордоні прикордонники неодноразово виявляли українців, які на паспортному контролі видавали себе за іноземців.
Такі громадяни завжди притягуються до визначеної законодавством відповідальності, пояснив речник ДПСУ. "Водночас не варто плутати з громадянами України, які постійно проживають за межами України і які мали у своїх документах відповідні відмітки про оформлення виїзду за кордон на постійне місце проживання та відмітки (штамп) про взяття на постійний консульський облік у закордонній дипломатичній установі України", – додав Демченко.
В Україні функціонує понад 10 клубів з медіаграмотності - керівниця проєкту «Фільтр»
Такі клуби більше зорієнтовані на старшу аудиторію, яка любить живе спілкування. Зокрема, люди в близькому колі мають змогу обговорювати новини своєї громади, які прояви дезінформації там були, і таким чином сформувати загальну картину.
Відбудова
Для відбудови Україна потребує 3-4 заводи з виробництва віконного скла - експерт
Щоб мати вдосталь віконного скла для відновлення України, треба побудувати 3-4 заводи потужністю по 25 мільйонів квадратних метрів продукції на рік.
«На ринку скла була вакханалія: його масово завозили з таких країн, як Киргизстан чи Азербайджан. Причому, везли продукцію, виготовлену за стандартами, які поступалися навіть радянським ГОСТам. Мовляв: Україна все візьме. А Гомельський казенний завод із Білорусі й досі намагається продавати своє скло Україні. І знаходяться ті, хто купує й завозить таку продукцію, не відчуваючи жодної відповідальності», - розповів президент Всеукраїнської спілки виробників будівельних матеріалів Костянтин Салій.
Екологія
На Миколаївщині туристичний сезон буде обмежений внутрішніми водоймами та природними парками
Цього року туристичний сезон на Миколаївщині, як і торік, буде обмежений внутрішніми водоймами та природними парками. Навіть широкої рекламної кампанії проводитися не буде з метою безпеки. Бо скупчення великої кількості людей зараз небезпечне.
Культура
Законодавство у сфері культурної спадщини потребує кодифікації - представниця МКІП
Ефективне узгодження українського законодавства в галузі культурної спадщини з європейським можливо після об'єднання цих норм у єдиний кодекс.
"Уже під час розроблення кодексу у сфері культурної спадщини та національної пам'яті (це, на мою думку, спільна історія) треба імплементовувати туди міжнародні норми. Інакше ми вічно вноситимемо точкові зміни до цих 16 законів", - зазначила директорка департаменту.
На переконання директорки Департаменту культурної спадщини Міністерства культури та інформаційної політики Мар'яни Томиної, кодифікація запустить перезавантаження всіх процесів у галузі культурної спадщини, зокрема в управлінській системі. Потребують синхронізації ініціативи громадського і державного секторів. Водночас необхідна центральна інституція, яка б мала представництва на місцях й опікувалася культурною спадщиною.
МКІП планує запустити програму зі створення депозитаріїв для евакуйованих фондів музеїв
"Питання депозитаріїв для збереження музейних предметів, які евакуйовані зі східних областей та центральних регіонів, так само на часі, як і побудова укриттів для людей. Саме тому ми плануємо запустити урядову програму, спрямовану на їхнє створення. Наразі ще не визначилися, скільки буде пілотних проєктів, може, два, а може, й більше", - сказаладиректорка Департаменту культурної спадщини Міністерства культури та інформаційної політики Мар'яна Томин.
Україні передадуть із Канади колекцію артефактів періоду Визвольних змагань
Українська вільна академія наук у Канаді планує передати Україні колекцію артефактів періоду Визвольних змагань 1917–1921 років, зокрема архів Симона Петлюри.
Для оновлення фондів бібліотек України потрібно мільярд гривень на рік - УІК
«Насправді сума залежить від того, наскільки швидко ми хочемо оновити фонди. Я вважаю, що потрібно мати мінімум 1 мільярд гривень на рік, а краще - 3. Ми виходимо з кількості книжок, які треба замінити, а також середньої вартості книг. Відомо, що у наших бібліотечних фондах зберігалося близько 180 млн примірників. Половина з них - книжки радянського періоду, ще частина з того, що залишилося - російськомовні книжки, які, до речі, теж достатньо старі», - повідомила директорка Українського інституту книги Олександра Коваль у межах Книжкового Арсеналу.
Книжковий ринок України ще не закрив усі позиції, які були представлені російською мовою - експерт
«Багато книжок світової літератури, які є російською мовою, їх не існує на українському ринку. Попит на новинки є, але ми просто ще не закрили ті позиції, яких немає українською мовою», - сказав керівник відділу асортименту видавництва КСД Гнат Лагуна
До зустрічі наступної п’ятниці!